اگر براکت ارتودنسی لق یا کنده شودچه باید کرد؟

اگر براکت ارتودنسی کنده شود چه کنیم؟

اگر براکت ارتودنسی کنده شود چه کنیم؟ افرادی که برای درمان ناهنجاری‌های دندان خود از ارتودنسی ثابت استفاده می‌کنند روی دندان‌های آنها براکت و سیم‌هایی برای تغییر وضعیت دندان‌های آنها قرار داده می‌شود که باید تا پایان ارتودنسی روی دندان‌ها باشد. اما ممکن است این براکت‌ها شکسته شوند و از جای خود در بیایند و لق شوند. دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان در مورد این مشکل و راه حل آن توضیحات داده‌اند.

تماس و مشاوره با دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان

کنده شدن براکت راتودنسی

همان‌طور که گفته شد در ارتودنسی ثابت متخصص ارتودنسی روی دندان‌ها براکت نصب می‌کند و با سیم‌های ارتودنسی این براکت‌ها را به هم متصل می‌کند. ارتودنسی معمولاً یک درمان بلند مدت است و بستگی به وضعیت نامرتبی دندان‌ها ممکن است تا ۲ سال یا بیشتر از آن زمان ببرد. پس کنده شدن براکت ارتودنسی در خانه در این مدت زمان زیاد طبیعی است و ممکن است برای هر شخصی پیش آید.

در برخی موارد ممکن است خود براکت روی دندان سالم باشد و سیم آن جدا شود و یا براکت از دندان جدا شود و با دندان فاصله داشته باشد. در صورت بروز چنین اتفاقاتی سریعاً باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

کنده شدن براکت ارتودنسی

 هنگام کنده شدن براکت ارتودنسی در خانه چه باید کرد؟

اگر به هر دلیلی اتفاق کنده شدن براکت در خانه برای شما پیش آمد به هیچ عنوان خود یا اعضای خانواده سعی نکنید آن را سر جای خود برگردانید. زیرا برای جای‌گذاری دوباره براکت‌های در جای اصلی خود متخصص ارتودنسی با تجهیزات مخصوصی این کار را انجام می‌دهد که با ابزارآلات موجود در خانه این کار میسر نمی‌شود.

در ثانی ممکن است با کار گذاشتن ارتودنسی در محل دیگر دندان باعث اختلال در روند در مان ارتودنسی شوید و مشکلاتی پیش آید. اما در مواردی که ممکن باعث زخمی شدن دهان شود و یا خطر دیگری برای شما داشته باشد می‌توانید با انجام این کارها آن را باز کنید. اگر ارتودنسی سرامیکی روی دندان‌های شما نصب است به دلیل شکننده بودن آن احتیاط بیشتری کنید.

در ابتدا با یک ابزار ضربه‌های بسیار ملایم به اطراف براکت بزنید تا براکت از دندان یکم جدا شود. سپس با یک انبر براکت را گرفته و به آهستگی تکان دهید تا کامل از دندان کنده شود. هنگامی‌که براکت از دندان کنده شود به راحتی می‌توانید همه بریس‌ها را جدا کنید. البته این کار را در مواقعی اورژانسی انجام دهید.

نحوه کندن براکت ارتودنسی

از کجا بفهمیم براکت ارتودنسی شکسته؟

اگر شما شک دارید که براکت دندان شما شکسته یا سالم برای اینکه بفهمید براکت ارتودنسی شما در چه وضعیتی است بهترین راه این است که با نوک انگشت خود با ملایمت آن را لمس کنید و اندکی فشار دهید. اگر دیدید براکت تکان خورد و دندان سر جای خود است احتمال بیرون آمدن یا شکستن آن زیاد است.

در چنین مواقعی بدون دست‌کاری آن سریعاً به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. اگر سریع اقدام نکنید ممکن دندان‌های شما حرکت و جابه‌جایی اشتباهی داشته باشند و این باعث افزایش مدت درمان ارتودنسی دندان شما خواهد شد.

عکس براکت شکسته

کسانی که نمی‌دانند ظاهر براکت شکسته چطوری است می‌توانند با دیدن عکس براکت شکسته متوجه آن شوند.

عکس براکت شکسته

علت کنده شدن براکت ارتودنسی چیست؟

علت کنده شدن براکت ارتودنسی می‌تواند به دلیل نداشتن جنس مناسب خود براکت‌ها، بستن اشتباه و تنظیم نبودن آن و فشار زیاد از حد به آن باشد. حتی دست‌کاری آن توسط بیمار و یا خوردن ضربه به آن نیز می‌تواند سبب شکسته شدن آن شود. در ادامه دلایل دیگر لق شدن براکت‌ها را خواهیم گفت:

وضعیت مینای دندان‌ها و لق شدن براکت‌ها

همان‌طور که می‌دانید براکت‌ها روی مینای دندان‌ها نصب می‌شوند تا براکت‌ها بهتر بتوانند به دندان‌ها متصل شوند و جابه‌جا نشوند. اگر شخصی مینای دندان آن کمبود کلسیم داشته باشد و یا اینکه کلسیم روی آن تجمع کرده باشد در چنینی شرایطی براکت‌ها به طور صحیح روی دندان‌ها قرار نمی‌گیرند. این کار متخصص ارتودنسی است که متوجه شود که آیا مینای دندان بیمار می‌تواند ارتودنسی را نگه دار یا خیر.

ناهنجاری‌های شدید دندانی

یکی دیگر از دلایل جداشدن براکت‌ها از دندان به هم ریختگی و بیرون زدگی شدید دندان‌هاست. داشتن اختلالات دندانی مثل انواع بایت سبب می‌شود تا براکت‌های ارتودنسی از دندان جدا شوند. متخصص ارتودنسی باید پس از نصب براکت‌ها هنگام بسته بودن دهان بیمار شرایط براکت‌ها را ببیند و از نصب درست آن روی دندان مطمئن شود.

نحوه چسباندن براکت روی دندان

چسباندن براکت‌ها روی دندان یکی از مراحل حساس و اصلی ارتودنسی است و اگر متخصص ارتودنسی آن را به طور صحیح و دقیق نچسباند به مرور زمان باعث کنده شدن آن خواهد شد. نکته‌ای که باید در هنگام چسباندن ارتودنسی دقت کرد این است که جای براکت نباید مرطوب باشد و چسباندن آن همراه با ضدعفونی کردن محل آن انجام شود.

انجام توصیه‌ها و مراقبت‌های بعد از ارتودنسی

رعایت نکردن توصیه‌های هفته اول ارتودنسی و بعد از آن موجب می‌شود تا براکت‌ها شکسته یا لق شوند. خوردن غذاهای سفت و چسبنده مثل ته دیگ، شکلات، انار و آجیل و دیگر خوراکی‌هایی که جویدن آن سخت باشد می‌تواند باعث شکسته شدن براکت‌ها شود.

دلایل کنده شدن براکت ارتودنسی

عوارض شکسته شدن براکت ارتودنسی

شکستن براکت‌های ارتودنسی در وهله اول باعث بیشتر شدن مدت در مان ارتودنسی می‌شود. همچنین کار گذاشتن دوباره براکت‌ها ممکن است باعث درد در فک و دندان‌های بیمار شود. پس از چسباندن براکت‌ها ممکن است تا مدتی قسمت‌هایی از دهان دچار التهاب شوند. از دیگر عوارض شکسته شدن براکت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از بین رفتن کلسیم دندان‌ها
  • خرابی و پوسیدگی دندان‌ها
  • کوتاه شدن ریشه دندان‌ها
  • برگشتن دندان‌ها به وضعیت قبل از ارتودنسی

هنگام شکستن و جداشدن براکت ارتودنسی چه باید کرد؟

اگر به هر دلیلی براکت دندان شما شکست چه کار باید کرد؟ در مرحله اول شکسته شدن براکت مواظب باشید آن را فرو ندهید و تمام قسمت‌های شکسته را از دهان خارج کنید و درون کیسه یا دستمالی ضدعفونی شده بگذارید. اگر سیم‌های ارتودنسی شکسته شده به دندان‌های شما وصل است برای مانع شدن از زخمی شدن دهان خود آن را کوتاه کنید. برای جلوگیری از زخمی شدن دهان از موم ارتودنسی استفاده کنید و خیلی فوری به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

نحوه کندن و شکستن براکت ارتودنسی

هزینه چسباندن براکت کنده شده ارتودنسی

هزینه چسباندن براکت کنده شده ارتودنسی کاملاً به متخصص ارتودنسی مربوط می‌شود. هزینه براکت بستگی به پزشک دارد که چند عدد از براکت‌ها را تخفیف دهد و یا اینکه هزینه کامل آن را دریافت کند. اکثر پزشکان معمولاً هنگام نصب براکت‌ها از بیماران خود هزینه چند براکت را از بیماران دریافت نمی‌کنند.

کیفیت و جنس براکتی که استفاده می‌شود نیز بر قیمت نصب ارتودنسی دخالت دارد. جدا از هزینه براکت‌ها موردی دیگری که بسیار مهم است اتفاق افتادن دوباره این موضوع و لق شدن براکت‌هاست. با هر بار نصب براکت‌ها مسلماً باید هزینه‌ای نیز پرداخت کنید که این باعث بالا رفتن هزینه ارتودنسی خواهد شد. پس بهتر است توصیه‌های بعد از ارتودنسی را جدی بگیرید.

قیمت چسب براکت ارتودنسی

هزینه چسباندن براکت ارتودنسی بستگی به کیفیت براکت‌ها و مواد به‌کاررفته از جمله چسب ارتودنسی دارد. قیمت چسب براکت ارتودنسی بستگی به کیفیت آن دارد که گران‌ترین آنها چسب‌های براکت امریکایی و المانی است. بهتر است برای چسباندن براکت ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و نیازی نیست هزینه‌ای بابت خرید چسب براکت پرداخت کنید.

در پایان

در این مقاله در مورد اینکه اگر براکت ارتودنسی کنده شود چه کنیم؟ توضیحاتی داده شد. همچنین در مورد علت‌های شکستن براکت و اقداماتی که باید هنگام شکسته شدن براکت انجام دهید نیز راهکارهایی گفته شد. اما بهترین کار در چنین شرایطی مراجعه به بهترین دکتر متخصص در اصفهان است که با نصب درست براکت بتوان از برگشت دندان‌ها به وضعیت قبل جلوگیری کرد. چنانچه شما دچار مشکلات ارتودنسی قرار گرفتید می‌توانید به مطب دکتر محمد ناصری مراجعه فرمایید.

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button