موم ارتودنسی چیست| دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

موم ارتودنسی چیست؟

شاید بسیار نام موم ارتودنسی را شنیده باشید و برایتان سؤال پیش‌آمده باشد که موم ارتودنسی چیست؟ در ابتدا به‌صورت مختصر می‌توان گفت بیمارانی که دندان‌هایشان را ارتودنسی می‌کنند ممکن است زخم حاصل از براکت‌های ارتودنسی برایشان اذیت‌کننده باشد، حال پزشکان پس از اتمام مراحل ارتودنسی به بیماران موم ارتودنسی می‌دهند تا روی براکت‌ها بچسبانند. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع موم ارتودنسی، مزایا و کاربردهای آن با دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان همراه باشید.

تماس و مشاوره با دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان

ترکیب و خواص موم ارتودنسی چیست؟

در ساخت موم ارتودنسی از مواد مصنوعی و طبیعی استفاده‌ می‌شود. موم طبیعی حاصل گیاهانی چون موم کارنائوبا، حشراتی مانند موم زنبورعسل و منابع معدنی مورداستفاده در پارافین و موم‌های میکروکریستالین است.

این مواد خواص فوق‌العاده‌ای را به موم ارتودنسی می‌دهد؛ اما بسیار کم دیده شده که در ساخت موم ارتودنسی فقط از مواد طبیعی استفاده شود و معمولاً مواد مصنوعی نیز به آن اضافه می‌شود. به این صورت که مواد گفته با رزین ترکیب می‌شوند.

لازم به ذکر است که ویژگی موم به نوع کاربردش نیز بستگی دارد و این ویژگی روی مواردی چون دامنه ذوب، انبساط گرمایی، روانی و باقیمانده اضافی مؤثر است و فرد مصرف‌کننده می‌بایست هنگام استفاده این موارد را در نظر بگیرد.

ترکیب و خواص موم ارتودنسی | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

کاربردها و مزایای موم ارتودنسی

نحوة عملکرد به این شکل است که با چسبیدن به براکت‌ها و سیم بریس ارتودنسی و به قلاب‌ها و لیگاتورهای ارتودنسی باعث تسکین درد بیماران می‌شود، همچنین باعث حفاظت از لثه‌ها، فضای داخلی دهان و لب از زخم‌های احتمالی حاصل سر تیز ارتودنسی می‌شود.

همچنین وکس ارتودنسی برای افرادی که دندان مصنوعی تکه‌ای دارند نیز کاربرد دارد و از زخم حاصل گیره‌های سیم فضای دهان آن‌ها را حفظ می‌کند. بسته‌بندی موم‌های ارتودنسی کوچک هستند و به همین علت به‌راحتی می‌توانید آن را همراه خود داشته باشید.

رنگ و اندازه موم‌های دندان

موم‌های ارتودنسی معمولاً در سایزهای کوچک تولید می‌شوند و شما به‌راحتی می‌توانید در جیب و کیف خود قرار دهید و همیشه همراهتان داشته باشید. رنگ این نوع موم‌ها در حالت جامد معمولاً سفید است؛ ولی بعد از قرارگرفتن در دهان و آب‌شدن بی‌رنگ می‌شود. جالب است بدانید موم‌ها خوراکی هستند و هیچ طعمی ندارند، این موم‌ها در حال حاضر در طعم نعنا نیز تولید می‌شوند.

رنگ و اندازه موم ارتودنسی | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

روش استفاده از موم ارتودنسی چگونه است؟

یکی از نکات مهم قبل گذاشتن موم ارتودنسی برای کسانی که ارتودنسی ثابت انجام داده اند این است که بدانند چگونه موم را روی براکت قرار دهند، این کار اصلاً سخت نیست و فقط کافی است به ترتیب مراحلی که در پایین گفته‌ایم پیش بروند که به شرح ذیل است:

 1. دست‌هایتان را به‌خوبی بشویید و مسواک بزنید تا از ورود باکتری به محیط دهانتان جلوگیری شود.
 2. با یک دستمال براکت‌ها را خشک کنید، زیرا زمانی که براکت‌ها خشک باشند موم بهتر می‌چسبد.
 3. به‌اندازة یک نخود از موم بردارید و صبر کنید تا با گرمای دستتان کمی نرم شود.
 4. موم ارتودنسی نرم شده روی براکتی که اذیت می‌کند بچسبانید.
 5.  اگر دوباره براکت‌ها مرطوب شدند حتماً آن را با یک دستمال ضدعفونی شده خشک کنید.

نحوه استفاده از موم ارتودنسی | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

زمان‌بندی استفاده از موم ارتودنسی

یکی از راه‌های بسیار ارزان و مقرون‌به‌صرفه جهت جلوگیری از زخم براکت‌ها موم ارتودنسی است و هر زمان که احساس ناراحتی کردید می‌توانید آن را روی براکت بچسبانید، پزشک ارتودنسی موظف است تا بعد از اتمام ارتودنسی به شما موم ارتودنسی دهد. برای اطلاع از قیمت ارتودنسی در سال ۱۴۰۱ روی لینک فوق کلیک کنید.

موم ارتودنسی را چگونه پاک کنیم؟

یکی از دغدغه‌های بیمارانی که ارتودنسی دندان انجام داده اند این است که  بعد از چسباندن موم ارتودنسی چگونه آن را پاک کنیم؟ پاک‌کردن موم ارتودنسی بسیار آسان است، برای این‌کار ابتدا دستتان را بشویید و موم را با انگشتتان جدا کنید، همچنین می‌توانید با کمک خلال دندان، مسواک بین‌دندانی یا حتی نخ دندان معمولی نیزوکس را از روی براکت جدا کنید.

نحوه گذاشتن موم ارتودنسی | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

جایگزین موم ارتودنسی چیست؟

کسانی که ارتودنسی فلزی یا سرامیکی انجام داده‌اند بعضی اوقات پیش می‌آید که بنا به دلایلی موم ارتودنسی در دسترس ندارند و برای تهیه‌ی آن نیز اقدامی نمی‌توانند انجام دهند، در چنین مواقعی از راهکارهای زیر می‌توان به‌عنوان جایگزین موم ارتودنسی استفاده کرد که به شرح ذیل است:

 • موم شمع
 • آدامس بدون قند
 • موم سیلیکونی

نکات مهم در زمان استفاده از موم ارتودنسی

قبل از استفاده و چسباندن موم ارتودنسی باید نکاتی را مد نطر داشته باشید. آن نکات عبارتند از:

 • قبل از چسباندن موم حتماً مسواک بزنید.
 • جهت چسبیده شدن بهتر موم توصیه می‌شود براکت‌ها را خشک کنید.
 • موم را همیشه همراه خود داشته باشید و به‌صورت روزانه عوض کنید.
 • قبل از غذاخوردن موم را جداکنید البته درصورتی‌که هنگام غذاخوردن درد داشتید می‌توانید موم را جدا نکنید.
 • بعد از تناول غذا حتماً موم را تعویض کنید.

نکات استفاده از موم ارتودنسی | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

موم ارتودنسی را از کجا تهیه کنیم؟

حال سؤال پیش می‌آید که موم ارتودنسی از کجا تهیه کنیم؟ موم‌های ارتودنسی را پزشک بعد از اتمام کار به شما می‌دهد؛ اما اگر موم تمام شد می‌توانید از تمامی داروخانه‌ها و فروشگاه‌های آنلاین  تهیه کنید.

خرید موم ارتودنسی در اصفهان

یکی از دغدغه‌های همشهریان عزیز خرید موم ارتودنسی است و همانطور که می‌دانید موم‌های ارتودنسی در برندهای مختلف تولید می‌شوند که با مشورت پزشک متخصص می‌توانید با توجه به وضعیت ارتودنسی خود و همچنین آگاهی از بهترین برندهای با کیفیت یک مدل از آنها را خریداری نمایید.

 

موم ارتودنسی | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

اگر موم را ناخواسته بخوریم چه باید کرد؟

بسیاری از بیماران بر این تصورند که موم‌های ارتودنسی مضر هستند و بسیار از ما می‌پرسند اگر موم را ناخواسته ببلعیم باید چه‌کار کنم؟ در جواب این سؤال دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان به این‌گونه پاسخ داده‌اند:

موم‌های ارتودنسی طبیعی، خوراکی و غیرسمی هستند و هیچ ضرری ندارند، پس اگر ناخواسته آن را بلعیدید نگران نباشید و مشکلی برای شما به همراه ندارد  و درصورتی‌که ضرر داشت ما پزشکان به‌هیچ‌عنوان استفاده از موم را به بیماران پیشنهاد نمی‌دادیم؛ ولی لطفاً آن را عمدی قورت ندهید.

چگونه با موم ارتودنسی غذا بخوریم؟

توصیه دکتر محمد ناصری به شما بیماران عزیز این است که هیچ‌گاه هنگام خوردن غذا از موم استفاده نکنید، زیرا موم در اثر رطوبت کنده شده و به همراه غذا بلعیده می‌شود، حال سؤالی که پیش می‌آید این است اگر در هنگام غذا درد تجربه کردیم چه کنیم؟ در جواب این سؤال باید گفت اگر در هنگام خوردن غذا درد داشتید هیچ ایرادی ندارد و می‌توانید موم بگذارید هرچند که در هنگام خوردن جدا می‌شود.

آیا قبل از خواب می‌توان ازموم ارتودنسی استفاده کرد؟

یکی از مواقعی که خوب است از موم استفاده کنید موقع خواب است، زیرا اگر فردی هستید روی شکم می‌خوابید، بریس‌ها بیشتر با فضای دهان شما در تماس‌اند و ممکن است دهانتان را زخم کنند و ما به شما پیشنهاد می‌کنیم جهت جلوگیری از زخم‌های احتمالی در هنگام خواب حتماً از موم استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به این که موم ارتودنسی چیست؟ پاسخ دادیم، جهت استفاده از موم‌ها به‌هیچ‌عنوان نگران نباشید؛ زیرا کاملاً خوراکی و بدون خطر هستند. نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که دهان محیطی است که به‌سرعت آلوده می‌شود پس لطفاً قبل از استفاده حتماً دست‌هایتان را با آب و صابون ضدعفونی کنید.

اگر زمانی نیز موم ارتودنسی در دسترس نبود می‌توانید از موم شمع یا آدامس بدون قند استفاده کنید، لطفاً در هنگام استفاده از آدامس به این نکته دقت کنید که این روش نباید به‌صورت مکرر باشد. در ضمن اگر سؤالی درمورد موم ارتودنسی دارید می‌توانید در قسمت دیدگاهها آن را مطرح کنید.

 

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button