آیا اشعه ایکس ارتودنسی خطر دارد؟

عکس‌های رادیوگرافی ( رادیولوژی) دندانپزشکی، توسط اشعه ایکس گرفته می‌شوند. برای شروع  درمان ارتودنسی، فتوگرافی ارتودنسی لازم است. در فتوگرافی با استفاده از اشعه ایکس، موقعیت دقیق دندان‌ها در فک نشان داده می‌شود. متخصص ارتودنسی در قدم اول برای بیمار، فتوگرافی ارتودنسی را تجویز می‌کند .

حتماً از خودتان می‌پرسید آیا اشعه ایکس در ارتودنسی خطری دارد؟ دکتر محمدناصری متخصص ارتودنسی فولادشهر در این مقاله پاسخ سؤالات شمارا می‌دهند.

مشاوره وتماس با دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

عکس رادیوگرافی ارتودنسی با اشعه ایکس چه کاربردی دارد؟

رادیوگرافی ارتودنسی، تصویر دقیق دندان‌ها در فک و لثه را نشان می‌دهند. رادیوگرافی ارتودنسی با اشعه ایکس که طول‌موج کنترل‌شده ایی دارد، گرفته می‌شود.عکس رادیوگرافی ارتودنسی یکی از ابزارهای لازم، برای شروع ارتودنسی است که متخصص ارتودنسی از آن اطلاعات کامل‌تری را در مورد ریشه دندان دریافت می‌کند.

برخی از اطلاعاتی که متخصص ارتودنسی به کمک ارتودنسی با اشعه ایکس دریافت می‌کند عبارت‌اند از:

  •  دندان عقل: رشد دندان عقل و موقعیت آن در فک برای آغاز ارتودنسی بسیار مهم است.
  • رشد فک: بررسی میزان رشد فک، برای طراحی درمان ارتودنسی کودکان از طریق فتوگرافی اشعه ایکس امکان‌پذیر است.
  • دندان نهفته: عکس اشعه ایکس به بهترین شکل، موقعیت و وضعیت دندان نهفته در زیرخط لثه را نشان می‌دهد.
  • موقعیت دندان‌ها در فک: ارتودنسی به‌منظور مرتب کردن دندان‌ها به‌کاربرده می‌شود. فتوگرافی ارتودنسی موقعیت دندان‌ها در فک و همچنین جایگاه دندان‌ها نسبت به یکدیگر را به‌وضوح نشان می‌دهد.

با توجه به کاربردهای مهمی که عکس‌برداری با اشعه ایکس در درمان ارتودنسی دارد، نمی‌توان از آن در علم دندانپزشکی صرفه نظر کرد. برای  برخی از بیماران نیاز است که ارتودنسی همراه با جراحی انجام شود. عکس‌برداری با اشعه ایکس اطلاعات دقیق را برای تصمیم‌گیری در مورد جراحی فک به متخصصین دندانپزشکی ارائه می‌دهد.

در ادامه بررسی می‌کنیم که چند مرتبه در دوران ارتودنسی نیاز به‌عکس برداری با اشعه ایکس داریم و آیا دریافت این میزان اشعه ایکس برای سلامتی انسان خطر دارد؟

عکس رادیوگرافی ارتودنسی با اشعه ایکس چه کاربردی دارد؟

در طی درمان ارتودنسی چند بار باید عکس‌برداری با اشعه ایکس انجام شود؟

عکس‌هایی که با x-ray گرفته می‌شوند در هر مرحله اطلاعات به‌روزی را ارائه می‌دهند. متخصصین ارتودنسی با توجه به وضعیت جدید دندان‌ها و فک اصلاحات و تغییرات لازم را در بریس های ارتودنسی اعمال می‌کنند.

  1. قبل از شروع درمان : تصاویر فتوگرافی با x-ray اطلاعات دقیقی را برای شروع درمان به ارتودنتیست می‌دهند. متخصص ارتودنسی به باتوجه به وضعیت سلامت دندان‌ها و لثه‌ و جایگاه آن‌ها در فک، درمان ارتودنسی را طرح‌ریزی می‌کند.
  2. در طی درمان ارتودنسی: عکس اشعه ایکس تصویری دقیق از حرکت دندان‌ها با ارتودنسی را نشان می‌دهد. طبق میزان حرکت دندان‌ها با ارتودنسی، ادامه درمان برنامه‌ریزی می‌شود.
  3.  پس از درمان ارتودنسی : پس از مرتب شدن دندان‌ها با ارتودنسی، متخصص ارتودنسی با یک عکس اشعه ایکس نهایی، سلامت دندان عقل  و نحوه قرار گرفتن آن را بررسی می‌کند. اگر به وضعیت دندان عقل توجه نشود، به هم فشرده شدن و نامرتب شدن دوباره دندان‌ها را در پی خواهد داشت.

درمان ارتودنسی بین 6 الی 36 ماه طول می‌کشد. با توجه به طولانی بودن این بازه ، فاصله بین عکس‌برداری با اشعه ایکس زیاد خواهد بود. میزان اشعه ایکس که برای عکس ارتودنسی استفاده می شود بسیار کم می‌باشد. با در نظر گرفتن این دو مورد عکس‌برداری اشعه ایکس برای درمان ارتودنسی خطر برای سلامتی ندارد.

آیا اشعه ایکس در رادیوگرافی ارتودنسی خطر دارد؟

اشعه ایکس که برای تصویر بردای ارتودنسی استفاده می شود، کاملا به میزان کم و با تکنولوژی بالایی مورد استفاده قرارمی گیرد. درنتیجه یک الی دو بار قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس برای رادیوگرافی ارتودنسی ، بی‌خطر است و ضرری برای سلامت یک فرد عادی ندارد.

هنگامی‌که فرد می‌خواهد با اشعه ایکس از دندانهای خود عکس بگیرد یک روپوش و گردنبند سربی می‌پوشد که باعث می‌شود میزان خطرات آن به میزان زیادی کاهش پیدا کند. اما همیشه احتیاط شرط عقل هست تا جایی که امکان دارد با مشورت دندانپزشکی از انجام عکس‌برداری غیرضروری با اشعه ایکس خودداری نمایید.

برای مثال در ارتودنسی بزرگ‌سالان معمولاً رادیوگرافی‌های قبلی قابل‌ قبول می‌باشد. مگر آنکه متخصص ارتودنسی تشخیص دهد به یک عکس اشعه ایکس جدید نیاز است.

بی‌خطر بودن اشعه ایکس رادیوگرافی ارتودنسی برای سلامتی انسان

آیا اشعه ایکس در رادیوگرافی ارتودنسی کودکان خطری برای آن‌ها دارد؟

یکی از دغدغه‌های والدین در طی دوره درمان ارتودنسی کودکان، قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس رادیوگرافی می‌باشد. اما جای نگرانی نیست. اشعه ایکس که در عکس‌برداری دندانپزشکی مورداستفاده قرار می‌گیرد، برای کودکان نیز بی‌خطر می‌باشد. ولی تمامی نکات ایمنی و محافظتی مانند پوشیدن لباس سربی را برای کودکان نیز رعایت شود، تا میزان ضرر رسانی اشعه ایکس به حداقل خود برسد.

رادیوگرافی ارتودنسی برای کودکان بیشتر از بزرگ‌سالان اهمیت دارد زیرا فک کودکان هنوز در حال رشد و تغییر است. عکس اشعه ایکس اطلاعاتی در مورد روند رشد فک کودک، موقعیت دندان‌ها و وضعیت پوسیدگی دندان‌ ها را نشان می‌دهد.

بی خطر بودن اشعه ایکس در ارتودنسی کودکان

 

 آیا اشعه ایکس فتوگرافی ارتودنسی در دوران بارداری خطری دارد یا خیر؟

انجام ارتودنسی در دوران بارداری کاملاً بی‌خطر می‌باشد. برای تهیه عکس اشعه ایکس در درمان ارتودنسی حتماً دندانپزشکی را از وضعیت بارداری خود مطلع سازید. تا برای عکس‌برداری دستورالعمل‌های لازم را برای محافظت از جنین انجام دهد. زیرا جنین در حال رشد، حساسیت بیشتری نسبت به کودکان و بزرگ‌سالان در برابر پرتو ایکس دارد.

سخن پایانی :

شایعات زیادی در مورد خطر اشعه ایکس در عکس بردای ارتودنسی شنیده می‌شود. اما ازلحاظ علمی میزان اشعه ایکس ارتودنسی و شدت پرتوهای آن بسیار ناچیز هستند و خطری برای افراد عادی ندارد. اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید یا در وضعیت ویژه‌ای مانند بارداری قرار دارید حتماً به متخصص ارتودنسی خود اطلاع دهید.

در صورتیکه در فولادشهر هستید و قصد ارتودنسی دندانهای خود رادارید به مطب دکتر محمدناصری مراجعه کنید . دکتر محمدناصری تجربه ایی که در طی سال‌ها فعالیت تخصصی به دست آورده‌اند ، بهترین طرح درمانی ارتودنسی را  برای شما برنامه‌ریزی می‌کنند. برای رزرو نوبت با این شماره تماس بگیرید.

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button