ارتودنسی یا عمل بینی | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

ارتودنسی دندان یا عمل بینی

ارتودنسی یا عمل بینی، اولویت با کدام است؟ برخی از افراد به نوعی از ظاهر بینی خودشان راضی نیستند و به طور هم‌زمان نیز مشکل نامنظمی دندان دارند. این سؤال برای آنها پیش می‌آید که ابتدا باید عمل بینی را انجام دهم یا ارتودنسی دندان؟ ارتودنسی را قبل از عمل بینی انجام دهم یا بعد از اینکه عمل زیبایی بینی انجام دادم؟ در پاسخ به این سؤالات می‌توان این چنین گفت که هنگام ارتودنسی دندان ممکن است اتفاقات زیادی در صورت و چهره افراد رخ دهد و تغییرات جزئی یا کلی در صورت دیده شود بنابراین بهتر است ابتدا ارتودنسی را انجام دهید و بعد برای عمل بینی اقدام کنید. در این مقاله همراه ما باشید تا دکتر محمد ناصری  متخصص ارتودنسی در اصفهان شما را با دلایل اولویت با ارتودنسی است و بعد عمل بینی بیشتر آشنا کند.

تماس و مشاوره با دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان

اول عمل بینی یا ارتودنسی دندان؟

عمل رینوپلاستی یا جنبه درمانی دارد و یا جنبه زیبایی که معمولاً بعد از سن ۱۸ سالگی و سنین بلوغ انجام می‌شود. به این خاطر که دوران رشد تمام شده باشد و تا حدودی تغییرات بعد از عمل ثابت بماند. اما ارتودنسی یک عمل درمانی است که به تعویق افتادن آن باعث خرابی و پوسیدگی دندان‌های دیگر و حتی مختل کردن سیستم گوارش و زمینه ساز بیماری‌های گوارشی می‌شود. عمل ارتودنسی بیشتر در سنین طفولیت انجام می‌شود. ارتودنسی کودکان در سنین پایین جواب دهی بهتر و سریع‌تری دارد و حتی برای عمل بینی هم در سنین بالاتر مشکلی ایجاد نمی‌کند و تا آن زمان دوره درمان کامل شده است. در جواب این سؤال که اولویت با کدام است اول عمل بینی یا ارتودنسی دندان باید گفت ارتودنسی دندان مقدم‌تر است. زیرا باید ابتدا فرم لب‌ها و فک اصلاح شود و سپس عمل بینی انجام شود.

اول ارتودنسی یا عمل بینی | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

ارتودنسی چه تأثیری بر روی بینی دارد؟

در مواقعی که یکی از فکین جلوتر از دیگری باشد از ارتودنسی عقب بردن فک برای اصلاح وضعیت فک استفاده می‌شود. این جراحی می‌تواند حالت، فرم و حتی زاویه لب‌ها و بینی را دگرگون کند و حتی پس از جراحی نیز بنا به تجویز پزشک شاید نیاز به کار گذاشتن دستگاه ارتودنسی باشد. پس بهتر است قبل از انجام جراحی رینوپلاستی حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.

دلایل اولویت ارتودنسی نسبت به عمل رینوپلاستی

همان‌طور که گفته شد برای جراحی بینی باید حتماً دوره درمان ارتودنسی کامل شده باشد تا بتوان جراحی بینی انجام داد. به این دلیل که در مواردی که ناهنجاری فک و دندان زیاد باشد از ارتودنسی همراه با جراحی فک استفاده می‌شود و پس از جراحی حالت و فرم فک و حتی لب‌ها به مقدار زیادی تغییر می‌کند و اگر شما عمل رینوپلاستی انجام داده باشید صد در صد فرم حالت و شکل بینی شما نیز تغییر می‌کند و احتمال دوباره انجام دادن جراحی بینی وجود دارد.

مشکلات انجام ارتودنسی و عمل بینی همزمان

انجام ارتودنسی دندان از هر نوع ارتودنسی ثابت و یا ارتودنسی متحرک باعث ایجاد تغییر در صورت مخصوصاً محدوده دهان می‌شود. معمولاً درمان ارتودنسی زمان بر است و ممکن است حتی تا ۲ الی ۳ سال نیز شما درگیر آن باشید. بعد از تکمیل درمان نیز بنا به تشخیص متخصص ارتودنسی باید از نگهدارنده‌های ارتودنسی تا مدتی استفاده کنید تا دوباره دندان‌ها مثل قبل نشوند. اما اگر می‌خواهید عمل بینی را قبل از ارتودنسی انجام دهید حتماً از چند متخصص مشاوره و راهنمایی بگیرید و سپس این کار را انجام دهید تا بعداً دچار عوارض و مشکلاتی نشوید. مشکلاتی که از انجام ارتودنسی و عمل بینی هم‌زمان پدید می‌آید می‌توان به‌بهم ریختن تعادل میان لب‌ها و دماغ و همچنین دگرگونی در زاویه و تحول در وضعیت بین لب و بینی اشاره کرد.

مشکلات انجام همزمان عمل بینی و ارتودنسی| دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

چند ماه بعد ارتودنسی می‌توان عمل بینی انجام داد؟

همان‌طور که ذکر کردیم بهتر است که عمل ارتودنسی دندان قبل از عمل رینوپلاستی انجام شود. چنانچه اول عمل بینی را انجام دهید ممکن است برای نصب براکت‌ها و سیم‌کشی دندان‌ها به دماغ شما ضربه وارد شود و یا تحت فشار قرار بگیرند و دچار مشکلات شوید. اکثر متخصصان ارتودنسی انجام عمل رینوپلاستی را بین ۲ تا ۶ سال بعد از تمام شدن درمان ارتودنسی پیشنهاد می‌کنند.

آیا جراحی فک بالا بر حالت بینی تأثیر دارد؟

موقعیت فک بالا در پایین بینی است پس طبیعی است که هر تحولی در فک بالا می‌تواند باعث تغییر فرم و حالت دماغ شود. تاثیر ارتودنسی بر حالت صورت مخصوصاً روی لب‌ها و بینی بسیار زیاد است و باعث دگرگون کردن فرم کلی صورت خواهد شد. ارتودنسی باعث اصلاح وضعیت چینش دندان‌هایی که حالت مورب و یا به‌هم‌ریخته هستند می‌شود. در بعضی مواقع داشتن کجی یا انحراف فک سبب می‌شود که شخص از دهان خود تنفس کند که این امر در طول مدت سبب کوچکی فک بالا می‌شود. با کوچکی فک بالا جایی برای رشد دندان‌ها نیست و این باعث می‌شود تا دندان‌ها بیرون زدگی پیدا کنند و یا خیلی به هم چسبیده شوند.

ارتودنسی و جراحی فک بالا باعث تغییر در فرم بینی می‌شود | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

درمان هم‌زمان انحراف بینی و ارتودنسی

افرادی که دچار انحراف بینی یا همان گرفتگی بینی هستند به هیچ عنوان نباید درمان هم‌زمان انحراف بینی و ارتودنسی انجام دهند. در چنینی وضعیتی باید قبل از ارتودنسی مشکل انحراف بینی حل شود و سپس ارتودنسی انجام شود. اگر ارتودنسی قبل از درمان انحراف بینی انجام شود ممکن است در طول پروسه درمان ارتودنسی بر وضعیت رشد فک تأثیر بدی بگذارد. کسانی که انحراف بینی دارند از دماغ نمی‌توانند تنفس کنند و فقط از دهان تنفس می‌کنند. تنفس از دهان باعث تغییر حالت فک‌ها شده و به همین علت دندان‌ها دچار اختلال می‌شوند و درمان ارتودنسی نتیجه خوبی نخواهد داشت.

در پایان

در این مقاله دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان درباره اهمیت انجام ارتودنسی قبل از انجام عمل رینوپلاستی و اینکه ارتودنسی دندان یا عمل بینی کدام در اولویت هستند صحبت کردند. اما در مواقعی که شخص دچار انحراف بینی است بهتر است ابتدا مشکل گرفتگی بینی حل شود و سپس ارتودنسی انجام شود تا روند درمان ارتودنسی به خوبی پیش برود.

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button