نگهدارنده ارتودنسی دندان یا ریتینر چیست| دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

نگهدارنده ارتودنسی دندان یا ریتینر چیست؟

از نگهدارنده ارتودنسی دندان یا ریتینر زمانی استفاده می‌شود که دوره درمان ارتودنسی شما پایان یافته و دندان‌های شما مرتب شده است. ما در این مقاله قصد داریم در مورد اینکه نگهدارنده ارتودنسی دندان یا ریتینر چیست؟ انواع نگهدارنده ارتودنسی و قیمت ریتینر بپردازیم. برای اطلاعات بیشتر در این مورد با صحبت‌های دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان همراه باشید.

تماس و مشاوره با دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان

نگهدارنده ارتودنسی (ریتینر) چیست؟

با تمام شدن دوره درمان ارتودنسی، شما دندان‌هایی زیبا و صاف خواهید داشت. اما برای ماندگاری حالت دندان‌ها بعد از ارتودنسی باید از نگهدارنده ارتودنسی دندان استفاده کنید تا دندان‌های شما به طور دائم در این حالت باقی بمانند. نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینرها یک نوع دستگاه ارتودنسی برای ثابت نگه داشتن دندان‌ها پس از درمان ارتودنسی است.

نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر| دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

مراحل نصب ریتینر یا نگهدارنده دندان ارتودنسی

پس از تکمیل دوره ارتودنسی دندان و باز کردن دستگاه ارتودنسی متخصص ارتودنسی از دندان‌های مرتب و زیبای شما قالب‌گیری می‌کند و پس از آماده شدن این قالب در دهان شما نصب می‌شوند. این قالب‌ها دقیقاً فیکس دندان شما بوده و پس از دوره درمان کوتاه مدت به طور دائم از دهان شما خارج خواهد شد.

اهمیت استفاده از نگهدارنده دندان بعد از ارتودنسی

اهمیت استفاده از نگهدارنده ارتودنسی به این دلیل است که دندان‌ها پس از درمان ارتودنسی احتمال دارد به تدریج به حالت اولیه خود برگردند و این باعث هدر رفتن وقت و هزینه شما برای درمان ارتودنسی خواهد شد. یکی دیگر از موارد استفاده از نگهدارنده ارتودنسی این است که در بعضی موارد پس از تکمیل دوره درمان ارتودنسی بین دندان‌ها و لثه ناهماهنگی وجود دارد که استفاده از نگهدارنده باعث می‌شود دندان‌ها با لثه متناسب شوند.

اهمیت استفاده از نگهدارنده دندان بعد از ارتودنسی | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

انواع ریتینر یا نگهدارنده بعد از ارتودنسی

ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی از جنس فلزی یا پلاستیکی هستند و در دو نوع ثابت یا متحرک ساخته می‌شوند. در ادامه با انواع ریتینر آشنا خواهید شد.

ریتینر یا نگهدارنده ثابت ارتودنسی

نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر ثابت نیز مانند ارتودنسی ثابت در درهان ثابت است و خود بیمار نمی‌تواند آن را از دهان خارج کند. این نوع نگهدارنده به وسیله یک فلز سیم مانند به داخل دندان‌ها متصل و ثابت می‌شود و دستگاه آن اصلاً در دهان پیدا نیست. این نوع نگهدارنده‌ها طول درمان کمتری نسبت به نوع متحرک آن دارند و اکثر متخصصین ارتودنسی این روش را به بیماران خود پیشنهاد می‌دهند.

ریتینر متحرک ارتودنسی

ریتینرهای متحرک در چند نوع هستند که در ادامه شرح مختصری در مورد هر کدام از آنها خواهیم داد.

ریتینر شفاف

ریتینر شفاف از جنس پلاستیک نامرئی ساخته شده است و همانند ارتودنسی نامرئی هستند. ریتینر شفاف که به آن اسیکس نیز گفته می‌شود یک لایه پلاستیک شفاف و همرنگ دندان است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و اصلاً در دهان مشخص نیست. هر زمان بیمار تمایل داشت می‌تواند آن را خارج کند.

ریتینر هالی

ریتینر هالی نیز یکی از انواع نگهدارنده متحرک است و جنس آن از اکریلیک می‌باشد. این نوع نگهدارنده در سقف دهان قرار می‌گیرد و با یک سیم به دندان‌ها وصل می‌شود که کاملاً مخفی است. روش استفاده و نگهداری آن برای بیماران بسیار راحت است  ومانند ارتودنسی متحرک قابل خارج کردن از دهان می‌باشند و نسبت به ریتینر شفاف طول درمان کوتاه‌تری دارد.

انواع ریتینر یا نگهدارنده بعد از ارتودنسی |دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهانچه

مدت باید از ریتینر ارتودنسی استفاده کنیم؟

طول درمان با ریتینر ارتودنسی بستگی به تشخیص متخصص ارتودنسی و وضعیت دندان‌ها قبل از ارتودنسی و فک بیمار دارد. علاوه بر آن سن و سال بیمار نیز در مدت آن تأثیر دارد. هر چه سن بیشتر باشد مدت درمان نیز بیشتر خواهد بود. برای مشخص شدن طول درمان با نگهدارنده باید هر چند وقت یکبار به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌ها بررسی شود.

طول درمان نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

قیمت ریتینر ارتودنسی در اصفهان

قیمت ریتینر ارتودنسی یا نگهدارنده ارتودنسی بستگی به نوع آن دارد. ریتینر ارتودنسی یا از جنس فلز یا انواع پلاستیک ساخته شده‌اند که جنس نگهدارنده ارتودنسی در قیمت آن بسیار تأثیر گذار است. یکی دیگر از موارد تأثیر گذار در قیمت نگهدارنده ارتودنسی مدت درمان آن است که ممکن است در طول درمان نیاز به تعویض داشته باشند.

سخن پایانی

در این مقاله پیرامون اینکه نگهدارنده ارتودنسی دندان یا ریتینر چیست صحبت کردیم. همان‌طور که گفته شده استفاده از نگهدارنده ارتودنسی باعث ثابت ماندن حالت دندان‌ها و فک پس از درمان ارتودنسی خواهد شد. عدم استفاده از آن ممکن است منجر به بازگشت حالت دندان‌ها و فک شود و دوباره مجبور شوید مراحل درمان ارتودنسی را از ابتدا شروع کنید. شما برای درمان انواع ارتودنسی می‌توانید به مطب دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان مراجعه کنید.

 

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button