اهمیت نخ دندان و نحوه کشیدن در ارتودنسی

یکی از نکات مهمی که باید در طول درمان ارتودنسی به آن اهمیت ویژه‌ای دهید رعایت بهداشت دندان‌ها مخصوصاً مسواک زدن و کشیدن نخ دندان است. کشیدن نخ دندان یکی از کارهای سخت و خسته کننده در پروسه درمانی ارتودنسی است که متخصصان ارتودنسی تأکید دارند بعد از هر وعده غذایی بهتر است انجام شود تا کمتر مبتلا به پوسیدگی دندان شوید. در ادامه با صحبت‌های دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان پیرامون اهمیت نخ دندان و نحوه کشیدن در ارتودنسی همراه باشید تا با نحوه صحیح و اصولی کشیدن نخ دندان در ارتودنسی آشنا شوید.

تماس و مشاوره با دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان

اهمیت استفاده از مسواک و نخ دندان مخصوص ارتودنسی

استفاده از نخ دندان و رعایت بهداشت دهان و دندان از واجبات دوران درمان ارتودنسی است. در ارتودنسی ثابت که براکت‌ها، سیم‌ها و دستگاه ارتودنسی در دهان به مدت زمان طولانی ثابت است و نمی‌توان آن را از دهان برای مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان خارج کرد حتماً باید رعایت بهداشت به طور مستمر انجام شود. البته مسواک زدن به تنهایی نمی‌تواند تمام مواد غذایی بین دندان‌ها و براکت‌ها را تمیز کند چون اولاً ذرات غذا قابل مشاهده نیستند و در ثانی مسواک نمی‌تواند وارد آن قسمت‌ها شود پس بهترین روش کشیدن نخ دندان است.

اگر شما بعد از هر وعده غذایی نخ دندان نکشید این باعث می‌شود ته‌مانده غذاها و مواد خوراکی که بین دندان‌ها و لابه‌لای براکت‌ها مخفی شده‌اند سبب تکثیر باکتری و میکروب در این قسمت‌ها شود. به مرور زمان زیاد شدن این باکتری‌ها سبب خرابی دندان و پوسیدگی آن می‌شود و این باعث بروز لکه‌های سفید، زرد شدن رنگ دندان‌ها، بوی بد دهان و بیماری‌های لثه و در نهایت از بین رفتن دندان‌ها شود.

اهمیت کشیدن نخ دندان در ارتودنسی | اهمیت کشیدن نخ دندان در ارتودنسی

بهترین زمان برای کشیدن نخ دندان ارتودنسی

در ارتودنسی ثابت بر خلاف ارتودنسی متحرک دستگاه ارتودنسی قابلیت خارج کردن را ندارد و تمیزکردن آن مقداری سخت می‌باشد. خیلی از افراد سؤال می‌کنند بهترین زمان کشیدن نخ دندان ارتودنسی چه موقع است؟ متخصصان ارتودنسی توصیه می‌کنند حتماً قبل از خواب شبانه دندان‌های خود را نخ دندان بکشید. زیرا هنگام خواب شبانه سطح بزاق دهان کاهش می‌یابد و همین سبب بالا رفتن میزان اسید در دهان و خرابی دندان‌ها می‌شود. پس بهتر است حتماً قبل از خواب از نخ دندان استفاده کنید.

تفاوت نخ دندان ارتودنسی با معمولی چیست؟

نخ دندان ارتودنسی در انواع مختلف است و معمولاً از جنس از تفلون و یا نایلون می‌باشند که می‌توان گفت نخ دندان نواری و نخ دندان سوپر فلاس یکی از مدل‌ها و نمونه‌هایی مشهور و خوب در این زمینه است. این نخ دندان‌ها به‌گونه‌ای هستند که در مقایسه با نخ دندان معمولی کلفتی و پهنای بیشتری دارند و همین باعث می‌شود تا خیلی بهتر بین دندان‌ها و براکت‌ها را پاک‌سازی کند.

تفاوت نخ دندان ارتودنسی با معمولی | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی به طور صحیح

هنگامی شما می‌توانید در طول دوره درمان ارتودنسی دندان دندان‌هایی سالم داشته باشید که به طور صحیح و اصولی از نخ دندان استفاده کرده باشید و توانسته باشید تقریباً تمام باقیمانده غذا را خارج کرده باشید. در صورت ندانستن طریقه نخ دندان کشیدن حتماً بعد از انجام ارتودنسی طریقه صحیح نخ دندان کشیدن را از متخصص ارتودنسی سؤال کنید.

ما در ادامه نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی به طور صحیح را خواهیم گفت. برای کشیدن نخ دندان ارتودنسی ابتدا نخ دندان را بین دندان‌ها به طور مستقیم بکشید. بعد از آن با حالت C نخ دندان را بین دندان‌ها کشیده و به حالت بالا و پایین بین دندان‌ها حرکت دهید. این عملیات را بین هر دو دندان چند بار انجام دهید تا کاملاً مواد غذایی پاک‌سازی شود و موادی بین دندان‌ها نباشد.

نحوه صحیح کشیدن نخ دندان در زمان ارتودنسی |دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

انواع نخ دندان مخصوص ارتودنسی

همان‌طور که گفته شد کسانی که دستگاه ارتودنسی دارند باید از نخ دندان مخصوص ارتودنسی استفاده کنند. در حال حاضر انواع نخ دندان ارتودنسی در بازار موجود می‌باشد. بهتر است قبل از خرید آن از متخصص ارتودنسی در مورد جنس و کیفیت آنها راهنمایی‌های لازم را بگیرید. ما در ادامه به معرفی چند مدل از این نخ دندان‌ها خواهیم پرداخت.

نخ دندان نواری مخصوص ارتودنسی

نخ دندان‌های نواری مخصوص ارتودنسی از نظر شکل ظاهری شبیه نخ دندان‌های معمولی است و فرم نواری باریک دارند. این نخ دندان‌ها برای پاک‌سازی بین دندان‌ها و براکت‌ها کاربرد دارد.

نخ دندان معمولی ارتودنسی

نخ دندان‌های معمولی ارتودنسی معمولاً بیشتر از نوع‌های دیگر در بازار مصرف کننده دارد. این نوع نخ دندان مخصوص ارتودنسی است و فرق آن با نخ دندان‌های معمولی استفاده از موم مخصوص در ساخت آن است که سبب می‌شود هنگام کشیدن آن به براکت‌ها ریش و چند شاخه نشوند.

نخ دندان ارتودنسی سوپرفلاس(Super Floss)

در ساخت نخ دندان ارتودنسی سوپر فلاس از سیم مخصوصی استفاده شده که سر آن با پلاستیک پوشش داده شده است. جنس این پلاستیک بسیار مقاوم بوده و باعث سهولت جا به جایی نخ دندان مابین دندان‌ها می‌شود. در این نخ دندان از نخ اسفنجی استفاده شده که باعث پاک‌سازی بهتر لثه‌ها و براکت‌ها می‌شود.

انواع نخ دندان ارتودنسی | دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان

نخ دندان ارتودنسی ایرانی

در این چند سال اخیر نخ دندان‌های ارتودنسی ایرانی با کیفیت بالا نیز به بازار آمدن که در مقایسه با نوع خارجی آن برابری می‌کنند و دارای جنس با کیفیت و نحوه استفاده آسان می‌باشد.

نخ دندان ارتودنسی کانفیدنت

یکی از بهترین نخ دندان‌هایی که متخصصان ارتودنسی توصیه می‌کنند نخ دندان ارتودنسی کانفیدنت است که این نخ دندان برای اشخاصی که دندان‌هایی به هم چسبیده دارند و نخ دندان به سختی بین دو دندان قرار می‌گیرد بسیار مناسب است. در این نخ دندان از موم مخصوصی استفاده شده که بدون کوچک‌ترین آسیبی به دندان‌ها و لثه‌ها آنها را تمیز می‌کند.

نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی oral b

نخ دندان‌های ارتودنسی اورال بی (oral b) یک برند شناخته شده با سابقه می‌باشد که دارای کیفیت بسیار خوب در بین نخ دندان‌های ارتودنسی است. این نخ دندان برای کسانی که دندان‌ها و لثه‌هایی حساس دارند بسیار خوب است. جنس نخ آن از فیبر نایلون است و با داشتن نرمی و انعطاف به خوبی بین دندان‌ها را پاک‌سازی می‌کند.

انواع نخ دندان مخصوص ارتودنسی |دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

قیمت نخ دندان ارتودنسی

قیمت نخ دندان مخصوص ارتودنسی در نرخ‌های مختلف وجود دارد. هزینه آن بستگی به جنس، نوع نخ ارتودنسی و کیفیت مواد استفاده شده در آن دارد. علاوه بر آن چنانچه وارداتی باشد و محصول کشور دیگری باشد مسلماً نسبت به برندهای داخلی گران‌تر خواهد بود. اما اگر شما قصد خرید نخ دندان ارتودنسی را دارید در کل می‌توان گفت حدود رنج قیمت نخ ارتودنسی از ۲۰۰۰۰ تومان تا بیش از ۸۰۰۰۰۰ تومان می‌باشد.

خرید اینترنتی نخ دندان ارتودنسی

خیلی از افراد ترجیح می‌دهند نخ دندان ارتودنسی خود را اینترنتی خریداری کنند. این کار باعث صرفه جویی در وقت آنها خواهد شد. شما برای خرید اینترنتی نخ دندان می‌توانید از سایت‌های معروف و معتبر ایرانی مانند دو سایت زیر اقدام کنید:

  • خرید نخ دندان ارتودنسی دیجی‌کالا
  • خرید نخ دندان ارتودنسی ترب

نحوه کشیدن نخ دندان ارتودنسی | دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان

مزایای استفاده از نخ دندان ارتودنسی

استفاده از نخ دندان ارتودنسی کمک شایانی به جلوگیری از خرابی و درنتیجه پوسیدگی دندان‌ها می‌کند. وجود دستگاه ارتودنسی باعث مشکل شدن نظافت بین دندان‌ها و همچنین بریس‌ها و سیم‌های نصب شده روی دندان می‌شود که با مسواک زدن خالی ذرات مواد غذایی پاک‌سازی نمی‌شود. نخ دندان‌های مخصوص ارتودنسی به دلیل ساختار انعطاف پذیری که دارند به راحتی می‌توانند بین دندان‌ها و دستگاه ارتودنسی را به خوبی تمیز کنند.

از دیگر مزایای استفاده از نخ دندان ارتودنسی می‌توان به نابودی پلاک‌های دندانی، پیشگیری از بیماری‌های لثه، مانع جرم گرفتن دندان‌ها اشاره کرد. همچنین رعایت بهداشت دهان در زمان ارتودنسی سبب کاهش قیمت ارتودنسی می‌شود زیرا نیازی نیست هر بار به خاطر پیامدهای منفی مثل دندان مثل خرابی و جرم گرفتن دندان‌ها دستگاه ارتودنسی باز شود.

در پایان

اهمیت نخ دندان و نحوه کشیدن در ارتودنسی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین توصیه‌ها و مراقبت‌ها در حین استفاده از دستگاه ارتودنسی است. بی اعتنایی به رعایت بهداشت و تمیزی دندان‌ها در پروسه ارتودنسی سبب خرابی و از بین رفتن دندان‌های شما قبل از تمام شدن دوره درمان خواهد شد.

با وجود داشتن دندان‌هایی پوسیده و خراب حتی اگر بعد از ارتودنسی دندان‌هایی مرتب و صاف داشته باشید برای شما سودی نخواهد داشت و تازه باید مدت و همچنین هزینه‌ای را برای درمان دندان‌های خراب و پوسیده خود صرف کنید. شما برای انجام کلیه خدمات ارتودنسی در اصفهان می‌توانید با مطب دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان تماس حاصل فرمایید.

 

 

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • سلام من یک ماهی هست که ارتودنسی انجام دادم و دنبال یک نخ دندان ارتودنسی با کیفیت هستم میشه لطفا راهنمایی فرمایید

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button