مینی اسکرو ارتودنسی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

مینی اسکرو یکی از ابزارهای ارتودنسی است که به همراه براکت‌های ارتودنسی، حرکت دندان‌ها را تسهیل می‌کند. همه افرادی که ارتودنسی انجام می‌دهند نیاز به استفاده از مینی اسکرو ندارند. مینی اسکرو برای  برخی بزرگ‌سالانی که ارتودنسی انجام می‌دهند کاربرد دارد. حال اگر دندان‌پزشک شما برای مرتب کردن ندان‌هایتان می‌خواهد از مینی اسکرو استفاده کند و شما در مورد نحوه درمان ارتودنسی همراه با مینی اسکرو سؤالاتی دارید در این مقاله با ما همراه باشید.

دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی درنجف آباد اصفهان اطلاعات جامعی در مورد مینی اسکرو، مدت زمان درمان با مینی اسکرو و مراقبت‌های پس از نصب مینی اسکرو را در اختیار شما قرار می دهند.

مشاوره وتماس با دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

مینی اسکرو ارتودنسی چیست؟

مینی اسکرو پیچ کوچکی است که در استخوان فک کار گذاشته می‌شود. به دلیل شباهت مینی اسکرو به پایه ایمپلنت به آن مینی ایمپلنت نیز گفته می‌شود. مینی اسکرو(Temporary Anchorage Device) به عنوان یک لنگر و تکیه‌گاه موقت در فک قرار می‌گیرد. با اتصال مینی اسکرو به براکت‌های ارتودنسی نیروی هدایت شده‌ای به دندان‌ها وارد می‌شود.

جنس مینی اسکرو از تیتانیوم است و با بدن کاملاً سازگار است. مینی اسکرو از سه قسمت اصلی تشکیل شده است. قسمت سر که برای اتصال به سیم‌های ارتودنسی است، قسمت گردن که داخل دندان هست و قسمت بدنه که در استخوان فک قرار می‌گیرد.

معرفی مینی اسکرو

مینی اسکرو چگونه نصب می‌شود؟

مینی اسکرو را می‌توان در هر مرحله ایی از ارتودنسی ثابت بنا به تشخیص متخصص ارتودنسی نصب کرد. برای نصب مینی اسکرو ابتدا لثه را بی‌حس کرده و سپس اگر نیاز باشد در لثه و استخوان فک یک سوراخ کوچک ایجاد می‌کنند و مینی اسکرو را در آن قرار می‌دهند.

پس از قرار دادن مینی اسکرو بعضی از افراد ممکن است کمی فشار ر احساس کنند. بعد از قرار دادن مینی ایمپلنت در فک، بریس ارتودنسی به آن متصل می‌شود.

نحوه عملکرد پیچ ارتودنسی

پیچ ارتودنسی مانند یک لنگر یا تکیه‌گاه عمل می‌کند و با نیرویی که به دندان‌ها اعمال می‌کند سبب می‌شود،  دندان‌ها به موقعیت صحیح خود هدایت شوند. هنگامی‌که در ارتودنسی، دندانی به‌عنوان تکیه‌گاه نباشد و یا نیرو در جهت نامطلوبی وارد شود، متخصص ارتودنسی از مینی اسکرو به عنوان تکیه‌گاه استفاده می‌کند.

کاربرد مینی اسکرودر درمان ارتودنسی

مینی اسکرو از جمله ابزارهای پرکاربرد درمان ارتودنسی می‌باشد که سبب تسریع در روند دوره درمانی ارتودنسی می‌باشد. کاربردهای مینی اسکو عبارت‌اند از:

 1. پر کردن جای خالی یک دندان با ارتودنسی
 2. رفع فاصله بین دندان‌ها
 3. درمان اورجت (درمان جلو زدگی دندان‌های فک بالا)
 4. درمان دیپ بایت (رفع شلوغی و ازدحام دندان‌های فک پایین)
 5. درمان اپن بایت
 6. مرتب کردن دندان‌های که به یک سمت کج شده‌اند.
 7. استفاده به عنوان تکیه‌گاه بریس ارتودنسی
 8. درمان لبخند لثه‌ای

کاربرد های مینی اسکرو در ارتودنسی

مزایای استفاده از مینی اسکرو

نصب مینی اسکرو در استخوان فک شاید ظاهر ناخوشایند داشته باشد و افراد از انجام آن امتناع ورزند، اما نصب مینی اسکرو پس از گذشت چند روز برای فرد عادی می‌شود. از مزایای اصلی مینی ایمپلنت این است که به کوتاه شدن مدت ارتودنسی کمک می‌کند. سایر مزایای استفاده از پیچ ارتودنسی عبارتند از:

 • تسریع روند ارتودنسی
 • قیمت ارزان و مناسب نسبت ایمپلنت
 • عدم ایجاد احساس ناراحتی و درد برای فرد

عوارض مینی ایمپلنت ارتودنسی

پس از نصب مینی اسکرو ممکن است عوارضی نیز برای فرد به وجود بیاید. که این عوارض به شرح زیر می‌باشد:

 • امکان شل شدن پیچ ارتودنسی وجود دارد که با مراجعه به متخصص ارتودنسی آن را در جای خود محکم می‌کند.
 • حدود 5% احتمال دارد پیچ ارتودنسی بشکند و در استخوان فک باقی بماند.
 • حدود 20 تا 15% مینی اسکرو کارایی خود را از دست می‌دهند و باید توسط متخصص ارتودنسی تعویض شوند.
 • در صورتی که بهداشت را در محل پیچ ارتودنسی رعایت نکنید، احتمال عفونت در ناحیه وجود دارد.
 • امکان برخورد پیچ ارتودنسی به ریشه دندان‌های اطراف و آسیب دیدن آن‌ها وجود دارد.

عفونت مینی اسکرو

برای جلوگیری از عفونت مینی اسکرو باید بهداشت دهان، محل نصب بهداشت مینی اسکرو را به خوبی رعایت کنید. حتماً به صورت مداوم مسواک بزنید و از دهانشویه استفاده کنید.

انجمن ارتودنتیست‌های ایران در مورد عفونت مینی اسکرو می‌گوید:

برای درمان ایده‌ آل ارتودنسی با مینی اسکرو باید پس از آن مراقبت‌های ویژه‌ای از دندان‌ها و این ابزار شود. برای پیشگیری از عفونت باید اقداماتی انجام شود. پس از نصب نباید با انگشت یا زبان آن را لمس کرد، زیرا ثبات آن کاهش می‌یابد.

مسواک زدن باید مانند گذشته بعد از غذا انجام شود. باید مینی اسکرو را از جرم و پلاک تمیز کرد. می‌توان با یک پنبه آغشته به دهان شویه آن را پاک کرد. استفاده از دهان شویه تا ۷ روز بعد از نصب توصیه می‌شود.

مراقبت‌های پس از نصب پیچ ارتودنسی

مراقبت‌های مینی اسکرو بهتر است به‌ دقت و با مداومت انجام شود. تا عوارضی مانند شل شدن یا عفونت به وجود نیاید. چند مرتبه در روز مسواک بزنید و از تجمع باقی مانده غذاها و جرم در اطراف مینی اسکرو جلوگیری کنید. از دهانشویه ضد میکروبی مصرف کنید. چند روز پس از نصب پیچ ارتودنسی از کشیدن سیگار خود داری کنید

مراقبت های پس از مینی اسکرو

قیمت هزینه مینی اسکرو چه قدر است؟

قیمت مینی اسکرو نسبت ایمپلنت بسیار کمتر است. برای اطلاع از درمان ارتودنسی با مینی اسکرو با مطب متخصص ارتودنسی تماس بگیرید. قیمت مینی اسکرو به عواملی مانند نوع پیچ و تعداد آن و … بستگی دارد.

آیا مینی اسکرو درد دارد؟

برای نصب پیچ ارتودنسی بی‌حسی تزریق می شود، به همین دلیل فرد دردی را حس نمی‌کند. برای درآوردن پیچ ارتودنسی نیز دردی نخواهید داشت؛ اما اگر فردی بسیار حساس باشد، با استفاده از بی‌حسی متخصص ارتودنسی آن را خارج می‌کند.

پس از درآوردن پیچ ارتودنسی جای آن در لثه و استخوان فک به مرور زمان ترمیم می‌شود؛ و هیچ گونه نگرانی در رابطه با جای مینی اسکرو نیست. به یاد داشته باشید که پس از برداشتن پیچ همچنان بهداشت دهان خود را به خوبی رعایت کنید.

تا چه مدت باید از مینی اسکرو استفاده شود؟

مدت استفاده از مینی اسکرو بستگی به شدت ناهنجاری‌های دندانی دارد. طبق تشخیص متخصص ارتودنسی حدود چند ماه مینی ایمپلنت ارتودنسی را برای تسهیل روند حرکت دندان درطی ارتودنسی،  را نصب می‌کند؛ و پس از آن که تغییرات مورد نظر اعمال شد، آن را خارج می‌کند.

سخن پایانی در مورد درمان ارتودنسی با مینی اسکرو

مینی اسکرو یکی از لوازم جانبی ارتودنسی می‌باشد که به عنوان یک لنگر برای حرکت دندان عمل می‌کند. مینی ایمپلنت ارتودنسی به دلیل انکه دندان‌های دائمی کودکان که به تازگی رشد کرده‌اند، در ارتودنسی کودکان استفاده نمی‌شود.

دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی نجف آباد آماده ارائه خدمات ارتودنسی کودکان و بزرگ‌سالان هستند. برای رزرو نوبت و مشاوره قبل از ارتودنسی با مطب ایشان 09130211313 تماس بگیرید.

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button