مراقبت‌های بعد از جراحی فک

مراقبت‌های بعد از جراحی فک

مراقبت های بعد از جراحی فک از مهم ترین اقدامات، برای تثبیت تغیرات اعمال شده در فک و دندان ها است. جراحی فک که در علم دندانپزشکی به آن جراحی ارتوگناتیک می‌گویند، با هدف درمان ناهنجاری‌های فکی و دندانی وهمچنین به عنوان عمل زیبایی صورت انجام می‌شود.

عمل جراحی فک یک عمل پیچیده می‌باشد، به همین دلیل نیاز است تا مجموعه‌ای از اقدامات، قبل از جراحی فک انجام دهید. رعایت مراقبت‌های بعد ازجراحی فک روند جوش خوردن استخوان فک وهمچنین ترمیم زخم را تسهیل می‌کند.

برای بسیاری از افرادی که می‌خواهند جراحی فک انجام دهند در مورد بستن فک با سیم پس از جراحی، سوال می‌پرسند، دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی زرین شهردر مورد نحوه بستن فک باسیم، مدت زمان آن و همچنین  توصیه‌های مراقبتی برای دوره نقاهت جراحی فک را در این مقاله مطرح کرده اند.

مشاوره وتماس با دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

ارتودنسی همراه با جراحی فک

ارتودنسی همراه با جراحی فک برای درمان ناهنجاری‌های شدید فکی و دندانی کاربرد دارد. به گفته انجمن ارتودنتیست‌های ایران ابتدا یک دوره ارتودنسی برای رفع نامرتبی دندان‌ها نیاز است. سپس باید جراحی فک توسط متخصص فک و صورت انجام گیرد. پس از گذراندن دوره نقاهت جراحی فک، فرد باید یک دوره دیگر ارتودنسی انجام بدهد. تا درمان مال الکوژن و تغییرات پس از جراحی فک به‌طور کامل تثبیت شود.

ارتودنسی همراه با جراحی فک

تشخیص این که آیا فرد برای درمان ناهنجاری‌های فکی نیاز به جراحی دارد یا خیر به عهده دندان‌پزشک متخصص می‌باشد. زیرا درمان ناهنجاری‌های فکی بدون جراحی و با ارتودنسی نیز امکان‌پذیر است. ناهنجاری‌های فکی که  به‌ وسیله جراحی فک درمان می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • انحراف فک پایین و بالا
 • عقب بودن فک پایین
 • جلو بودن فک پایین
 • تنگی فک
 • لبخند لثه ایی

جراحی فک برای چه کسانی ضروری است؟

عمل جراحی فک یک عمل پیچیده و بسیار حساس است. جراحی فک علاوه بر آنکه بر چهره و حالت صورت افراد تأثیر می‌گذارد، نقش بسیار مهمی بر عملکرد اجزای دهان ، سر و گردن دارد. بسیاری از افراد که سال‌ها سردردهای مزمن و یا گردن درد را تحمل کرده‌اند، با درمان ناهنجاری‌های فک خود، عوارض جانبی آن نیز درمان شده است.

اغلب بزرگ‌سالانی که ارتوپدی فکی برای آن‌ها مؤثر نیست، می‌توانند با انجام جراحی فک یا ارتوگاتونیک ناهنجاری‌ یا انحراف فک را درمان کنند. امروزه با پیشرفت فناوری و  تجهیزات مدرن که وارد صنعت دندانپزشکی شده‌اند، عمل جراحی فک را بسیار ساده‌تر کرده‌اند.

پس از جراحی فک نیاز به گذراندن یک دوره نقاهت می‌باشد. با رعایت توصیه‌های مراقبتی پس از جراحی فک، موفقیت نهایی جراحی فک تضمین می‌شود.

بستن فک با سیم پس از جراحی فک

برای جوش خوردن استخوان فک پس از جراحی، نیاز است تا فک را با استفاده از سیم به‌ صورت ثابت نگه داشته شود. به روش سیم بندی دندان‌ها،  آرچ بار (Arch bar ) گفته می شود. برای نصب آرچ بار لثه‌ها را بی‌حس می‌کنند تا درد آن فرد را اذیت نکند. پس از بستن فک با سیم با کش مخصوص یا سیم مخصوص، ارچ بار را قفل می کنند تا دندان‌ها و فک کاملاً ثابت شوند.

بستن فک با سیم پس از جراحی فک

آیا بستن فک برای همه افراد پس از جراحی فک ضروری می باشد؟

بستن فک و مدت زمان بستن آن با آرچ بار به وضعیت فک و دندانهای هر فرد بستگی دارد و کاملاً متغییر می‌باشد. بنا به تشخیص متخصص اگرفرد براکت ارتودنسی نداشته باشد، سیم بندی فک با آرچ بار انجام می‌شود. اگر شکستگی در استخوان فک به‌صورت خورد شدگی و یا در ناحیه مفصل فک باشد در این صورت بستن فک ضروری می‌باشد.

مدت‌زمان بسته بودن فک با سیم پس از جراحی

حدود چهار هفته زمان لازم است تا پس از جراحی، فک بسته باشد. در حالت کلی مدت‌زمان بسته بودن فک به سرعت بهبود فک بستگی دارد. هرچند بهبودی کامل تا 12 هفته طول خواهد کشید. رعایت نکات مراقبتی تأثیر مثبتی در سرعت بهبود فک دارد.

مراقبت‌های لازم بعد از جراحی فک

 بیمار پس از به هوش آمدن علائمی مانند درد در محل زخم، احساس بی‌حسی در لب و زبان و خونریزی‌های خفیف را تجربه خواهد کرد. برای کاهش این علائم و تورم صورت، دکتر جراح، داروهای مسکن درد و آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند.

 • در هفته اول به‌خصوص سه روز اول بعد از جراحی باید از غذاهای رقیق (بدون ذره) و مایعات استفاده شود و به هیچ عنوان از غذاهای جویدنی استفاده نکنید.
 • تا یک و نیم ماه پس از جراحی حتماً از غذاهای نرم که نیاز به جویدن ندارد مصرف کنید. برای مشاهده لیست غذاهای نرم، مقاله در  دوران ارتودنسی چه بخوریم را مطالعه فرمایید.
 • هنگام خوابیدن پس از جراحی فک، باید سر نسبت به بدن در موقعیت بالاتری قرار بگیرد. در هنگام  خواب هیچ گونه فشاری روی صورت نباشد، زیرا موجب خونریزی می‌شود.
 • داروهای تجویزشده توسط دندان‌پزشک متخصص را حتماً طبق دستور مصرف کنید.
 • برای جلوگیری از عفونت به‌ صورت مرتب از یک دهان‌شویه مناسب استفاده کنید.
 • بهداشت دهان و دندان‌هایتان را طبق دستور دندان‌پزشک خود رعایت کنید.
 • پس از جراحی از استعمال سیگار و دخانیات به‌ شدت پرهیز کنید.
 • برای کاهش تورم صورت از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • سعی کنید پس هر وعده غذایی دهان خود را تمیز کنید.
 • از فعالیت‌ و ورزش سنگین پرهیز کنید.

نحوه غذا خوردن پس از جراحی فک

یک هفته تا ده روز پس از جراحی فک از مایعات و مواد غذایی بدون ذره استفاده کنید که نیاز به جویدن نداشته باشد. اما به‌هیچ‌عنوان نباید از غذاهایی که نیاز به جویدن دارند استفاده نکنید، چراکه موجب شکست جراحی فک می‌شود.

حتماً از دندان‌پزشک متخصص خود در مورد تغذیه پس از جراحی فک مشورت بخواهید تا با توجه به وضعیت فک شما رژیم غذایی مناسب و نحوه غذا خوردن را به شما آموزش دهد.

نحوه غذا خوردن بعد از جراحی فک

تغییرات چهره پس از جراحی فک

پس از جراحی فک، صورت مقداری ورم و کبودی دارد. به همین دلیل تغییرات چهره در چند روز اول چندان قابل‌مشاهده نیست. پس از رفع تورم و کبودی تغییرات فک قابل‌ تشخیص است. جراحی فک به‌ منظور رفع انحراف فک یا متقارن شدن صورت انجام می شود. پس از اصلاح موقعیت فک، ظاهر قسمت پایینی صورت تغییر می‌کند.

نحوه حرف زدن پس از جراحی فک

 افراد چند ساعت پس از جراحی فک می‌توانند صحبت کنند و با روی هم قرار دادن دندان‌ها کلمات را ادا کنند. حرف زدن افرادی که دو فک را جراحی کرده‌اند به نسبت سخت تراست از افرادی که یک فک را جراحی کرده اند. اما پس از گذشت چند روز با بهبود عوارض جراحی فک، فرد راحت‌تر و بدون درد می‌تواند صحبت کند.

سن مناسب برای جراحی فک

سن مناسب برای جراحی فک، پس از رشد کامل فک می‌باشد. چرا که با رشد فک و صورت، موقعیت دندان‌ها و وضعیت فک تغیر می‌کند. به همین دلیل امکان دارد روی نتایج جراحی فک اثر سو بگزارد. متخصصین دندانپزشکی  پیشنهاد می‌کنند، پس از 18 سالگی که رشد فک تقریبا متوفق شده جراحی فک انجام شود.

تشخیص دقیق سن مناسب جراحی فک برای هرفرد تنها توسط متخصص ارتودنسی وجراح فک باید صورت بگیرد. پس از معاینات دقیق و بررسی رادیوگرافی ارتودنسی، نیاز به جراحی فک معلوم می‌شود.

نکته پایانی در مورد مراقبت های بعد از جراحی فک:

جراحی فک یک عمل بسیار حساس است، و بهتر است که رعایت دقیق نکات مراقبتی فرایند بهبود فک را تسریع کنید. دوره نقاهت جراحی فک مانند سایر عمل‌های جراحی سختی‌های خود را دارد. از جمله مراقبت‌های ضروری پس از جراحی فک، رعایت بهداشت دهان است تا از عفونت زخم فک جلوگیری شود.

در صورتی که از ظاهر فک خود راضی نیستید، می‌توانید برای معاینه تخصصی به مطب دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان مراجعه کنید، تا با بررسی دقیق فک بالا و پایین، بهترین راه را برای متقارن کردن فک و صورت را به شما پیشنهاد دهند. برای رزرو نوبت با شماره 09130211313 تماس بگیرید.

 

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button