ارتودنسی کاموفلاژ چیست؟

ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی | درمان ناهنجاری‌های فک بدون جراحی

ارتودنسی کاموفلاژ درمانی برای رفع مشکلات و ناهنجاری‌های فکی بدون نیاز به جراحی فک است. ارتودنسی کاموفلاژ که به ارتودنسی جبرانی نیز شناخته می شود، درمان ارتودنسی بدون جراحی فک می‌باشد. در این روش از ارتودنسی بدون نیاز به جراحی فک، ناهنجاری‌های فکی درمان می‌شود. دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در شاهین شهر اصفهان اطلاعات جامعی را در مورد ارتودنسی کاموفلاژ در این مقاله مطرح کرده اند.

مشاوره وتماس با دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی چیست؟

کاموفلاژ به معنای پوشاندن و مخفی کردن است. در ارتودنسی کاموفلاژ با اصلاح وضعیت دندان‌ها با دستگاه‌های ارتودنسی، ناهنجاری‌های فک پوشانده می‌شود. دسته ایی از ناهنجاری‌های فکی بدون انجام جراحی فک با ارتودنسی کاموفلاژ درمان می‌شوند. به همین دلیل نام دیگر این روش ارتودنسی، ارتودنسی جبرانی گفته می‌شود.

ناهنجاری‌های فکی بر اثر یک حادثه یا به‌صورت مادرزادی و ارثی ایجاد می‌شود. ناهماهنگی فک بالا و پایین علاوه بر مشکلاتی که در جویدن، صحبت کردن و سختی در نفس کشیدن برای فرد ایجاد می‌کند و در زیبایی صورت افراد نیز تأثیر می‌گذارد.

تعریف ارتودنسی کاموفلاژ یا ارتودنسی جبرانی

  کدام‌ یک از ناهنجاری‌های فکی با ارتودنسی کاموفلاژ اصلاح می‌شود؟

درمان ارتودنسی کاموفلاژ مشکلات اسکلتی فک درمان نمی‌شود. بلکه با اصلاح وضعیت دندان‌ها تا حدودی بسیار زیادی مال آلکوژن دندان‌ها را اصلاح می‌کند و ناهماهنگی فک بالا و پایین را پوشش می‌دهد.

نحوه درمان ناهنجاری فکی با ارتودنسی کاموفلاژ بدون جراحی فک

ناهنجاری های فکی که در زیر نامبرده شده را می‌توان با ارتودنسی جبرانی و بدون جراحی فک درمان کرد:

کوچک تنگ بودن فک بالا و پایین

برای درمان تنگی فک با روش‌های غیر جراحی ابتدا وضعیت استخوان فک و دندان‌ها توسط متخصص ارتودنسی بررسی می‌شود و با دستگاه‌های ارتودنسی و وسیع کننده کام، رشد استخوان فک و چینش دندان‌ها هدایت می‌شوند.

جلوزدگی فک پایین و بالا

جلوبودن دندانه‌ای فک بالا و جلوزدگی دندانهای فک پایین دو ناهنجاری دندانی فکی هستند. یکی از دلایل به وجود آمدن این ناهنجاری‌ها، انجام مکرر عاداتی مثل استفاده نامناسب از پستانک و مکیدن انگشت در دوران کودکی می‌باشد.

درمان عقب بودن فک پایین

در این ناهنجاری فکی فک پایین نسبت به فک بالا عقب تر است. در افرادی که به بلوغ رسیده‌اند و رشد فک آن‌ها کامل شده است، درمان غیرتهاجمی ارتودنسی فک پایین بدون جراحی فک بسیار موفقیت‌آمیزاست. در کودکانی که رشد فک آن‌ها هنوز تکمیل‌ نشده است به کمک سایر روش های ارتودنسی مانند استفاده از دستگاه ارتودنسی فانکشنال عقب بودن فک پایین را درمان کرد.

 درمان انحراف فک بدون جراحی

هنگامی که فک بالا و پایین نسبت به یکدیگر متقارن نباشند و دندان‌های فک بالا و پایین به‌ درستی هم قرار نگیرند به آن اختلال انحراف فکی می‌گویند. درمان انحراف فک در صورتی که خفیف تا متوسط باشد با ارتودنسی کاموفلاژ امکان پذیر است.

تنظیم ارتفاع صورت

با استفاده از ارتودنسی کاموفلاژی و درمان ناهنجاری‌های دندانی و اصلاح موقعیت فکین می‌توان ارتفااع صورت را تغییر داد و بین اجزای صورت تناسب برقرار کرد.

روند درمان عقب بودن فک پایین با ارتودنسی کاموفلاژ

عقب بودن فک پایین به دو دلیل اتفاق می‌افتد. دلیل اول فک بالا رشد بیش از اندازه داشته باشد و بزرگ‌تر از فک پایین است. در حالت دوم فک پایین به‌ طور کامل و صحیحی رشد نکرده است. هنگامی‌که شدت این ناهنجاری خفیف تا متوسط باشد می‌توان از ارتودنسی جبرانی برای کم کردن فاصله بین فک بالا و پایین استفاده کرد. اما درصورتی‌که این ناهنجاری فکی شدید باشد، از ارتودنسی  همراه با جراحی فک استفاده می‌شود.

درمان عقب بودن فک پایین با ارتودنسی جبرانی و بدون نیاز به جراحی فک

درمان عقب بودن فک پایین با ارتودنسی کاموفلاژ سه روش دارد. متخصص ارتودنسی با معاینه وضعیت دندان و شدت ناهنجاری فک درمان مناسب را در پیش می‌گیرد:

ارتودنسی کاموفلاژ با کشیدن دندان

در این روش با کشیدن دندان باعث ایجاد فضا و عقب رفتن دندان‌های پبش بالایی می‌شود. به‌اصطلاح دندان‌های بالایی جمع می‌شوند با دندان‌های فک پایین هماهنگ می‌شوند.

ارتودنسی جبرانی بدون کشیدن دندان

در این درمان با استفاده از بریس های ارتودنسی و کش های ارتودنسی دندان‌های فک پایین را به سمت جلو و با جمع کردن دندان‌های فک بالا دو فک را با یکدیگر هماهنگ میکنند. با اصلاح وضعیت دندان به وسیله ارتودنسی و بدون جراحی فک ظاهر صورت طبیعی و زیبا می‌شود.

 حرکت دیستال دندان‌های فوقانی

در این روش با استفاده از ارتودنسی دندان‌های آسیاب بالایی به صورت پشتی جا به جا می‌کنند. با حرکت دندان‌های اسیاب، فضای کافی برای حرکت دندان‌های پیش ایجاد می‌شود. همچنین دندان‌های آسیاب بالایی با آسیاب پایینی نیز هماهنگ می‌شوند.

ارتودنسی جبرانی برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی با ویژگی‌های زیر برای انجام ارتودنسی کاموفلاژ کاندیدای مناسبی هستند؛ اما برای تشخیص و با توجه به وضعیت دندان‌های فک بالا و پایین، تشخیص درمان نهایی بر عهده متخصص ارتودنسی می‌باشد.

 • بزرگ‌سالانی که ناهنجاری فکی خفیف تا متوسط دارند.
 • افرادی که قادر به انجام جراحی فک نیستند.
 • افرادی که انحراف متوسط تا خفیف فکی دارند.
 • درمان مال آلکوژن کلاس 2 و 3
 • اصلاح وضعیت فکین بدون جراحی
 • جلو بودن و تنگی فک بالا

ارتودنسی کاموفلاژ برای چه کسانی مناسب نیست؟

همانگونه که گفته شد تنها بخشی از ناهنجاری‌های فکی به کمک ارتودنسی جبرانی امکان‌پذیر است و با افرادی با شرایط زیر برای ارتودنسی کاموفلاژ مناسب نیستند:

 • افراد با بیماریهای خاص
 • افراد کهن‌سال با سن بالا
 • افراد مبتلا به بیماری‌های پریودنتال
 • کودکان (بهتر است تحت درمان تخصص ارتودنسی کودکان قرار بگیرند.)
 • اشخاص با ناتوانی ذهنی

سن مناسب برای انجام ارتودنسی کاموفلاژ

ارتودنسی کاموفلاژ برای افرادی مناسب است که رشد فک و صورت آن‌ها کامل شده باشد و ساختار استخوانی فک آن‌ها تثبیت‌ شده باشد. ارتودنسی کاموفلاژ برای بزرگ‌سالان که دچار ناهنجاری‌های فکی کلاس 2 و 3 را در حد خفیف تا متوسط هستند، می توانند بدون جراحی فک  مشکلات فکی خود را درمان کنند. اگر شدن ناهنجاری فک شدید باشد،ارتودنسی همراه با جراحی فک نتیجه درمان بسیار بهتر می‌باشد.

سن مناسب برای انجام ارتودنسی کاموفلاژ

هزینه ارتودنسی کاموفلاژ در اصفهان

قیمت ارتودنسی کاموفلاژ تابع میزان ناهنجاری فکی و تجهیزات و روش درمانی به‌ کاربرده شده، توسط متخصص ارتودنسی است. به همین دلیل نمی‌توان قیمت دقیقی برای آن عنوان کرد. مدت زمان درمان و دستمزد دندان‌پزشک ارتودنسی به قیمت نهایی تأثیر می‌گذارد. با مراجعه به متخصص ارتودنسی پس از معاینه با مشخص شدن طرح درمانی حدود هزینه ارتودنسی کاموفلاژ تعیین می‌شود.

آیا در پایان ارتودنسی جبرانی نیاز به جراحی فک نیست؟

ارتودنسی کاموفلاژ برای درمان ناهنجاری‌هایی است که نیاز به جراحی فک ندارند؛ و تنها با ارتودنسی می‌توان مشکلات فکی را درمان کرد. جراحی فک در صورتی لازم است که شدت مشکلات فکی زیاد باشد و نمی‌توان آن را با ارتودنسی جبران کرد.

عوارض ارتودنسی کاموفلاژ

ارتودنسی کاموفلاژ جبرانی در کنار مزیت‌های خود دارای عوارضی نیز می‌باشد؛ که شامل موارد زیر می‌باشد.

 • حرکت سریع دندان‌ها
 • هزینه بیشتر نسبت به سایر روش‌های ارتودنسی
 • احتمال آسیب دیدن سایر دندان‌ها
 • درد زیاد در هنگام نصب دستگاه ارتودنسی

نکته آخر در مورد ارتودنسی جبرانی بدون جراحی فک:

قبل از انجام ارتودنسی جبرانی بدون جراحی فک لازم است تا وضعیت فک و دندان‌ها به‌طور دقیقی بررسی شوند. متخصص ارتودنسی به‌وسیله عکس اشعه ایکس ارتودنسی و عکس‌های کامپیوتری نتایج درمان را پیش‌بینی می‌کنند؛ و طبق اطلاعاتی که از رادیوگرافی ارتودنسی به دست می‌آورند، طرح درمانی ناهنجاری‌های فکی را برنامهِ ریزی می کند.

اگر احساس می‌کنید فک شما نامتقارن است می‌توانید با ارسال عکس خود به‌صورت آنلاین از دکتر محمدناصری متخصص ارتودنسی اصفهان مشاوره دریافت کنید، یا به‌صورت حضوری به مطب ایشان مراجعه کنید. برای رزرو نوبت معاینه رایگان با شماره 09130211313 تماس بگیرید.

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button