درمان ارتودنسی عقب بردن فک توسط بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان

درمان جلو بودن فک پایین با ارتودنسی در اصفهان

ارتودنسی عقب بودن فک یکی از ناهنجاری‌های ارتودنسی است که درمان آن توسط متخصص ارتودنسی انجام می‌شود. در مواقعی که شخص نیمرخ می‌شود این ناهنجاری کاملاً مشخص است و باعث ناپسند شدن ظاهر چهره آن می‌شود. برای دانستن اطلاعات بیشتر درمورد این ناهنجاری با دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان همراه باشید.

تماس و مشاوره با دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان

ارتودنسی عقب بودن فک پایین اصفهان

عقب بودن فک پایین و بالا در مواقعی که دهان بسته می‌شود مانع از جفت شدن دندان‌ها روی همدیگر می‌شوند. در این حالت دندان‌های یکی از فک‌ها جلوتر از دیگری است. در این افراد یکی از فک‌ها از دیگری کوچک‌تر است و رشد کافی در دوران کودکی نداشته است. این ناهنجاری هم در فک بالا و هم در فک پایین ممکن است وجود داشته باشد. اگر فک بالایی جلو باشد موقع نیمرخ چانه آنها جلوتر از لب بالا به نظر می‌آید. اما اگر فک پایین کوچک باشد چانه در حالت نیم‌رخ عقب‌تر لب بالا قرار می‌گیرد. داشتن این ناهنجاری‌ها در زیبایی صورت تأثیر بدی دارد.

ارتودنسی عقب بودن فک اصفهان | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

عوارض عقب بودن فک پایین

چنانچه عقب بودن فک‌ها در مان نشود باعث ایجاد مشکلاتی در بیمار در آینده خواهد شد. اگر درمان در زمان کودکی انجام شود خیلی راحت‌تر و سریع‌تر با ارتودنسی قابل‌درمان است و در سنین بالاتر ممکن است شخص نیاز به جراحی نیز پیدا کند. این ناهنجاری باعث لطمه دیدن زیبایی صورت و در نتیجه پایین آمدن اعتمادبه‌نفس فرد خواهد شد. علاوه‌برآن مشکلاتی نظیر اختلال در غذا خوردن و صحبت‌کردن، تنگی نفس، اختلال در خوابیدن، درد در فک و گردن، سردرد و… شود.

دلایل عقب بودن فک پایین

علت اصلی عقب بودن فک پایین و بالا نداشتن رشد کافی در سنین رشد می‌باشد و در این حالت دندان‌ها در همین فضای محدود رشد می‌کنند. از دیگر دلایل کوچک بودن فک پایین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  عادات غلط مثل مکیدن انگشت، تنفس از دهان
  • داشتن زمینه ارثی و ژنتیکی
  • ناهنجاری‌های رشد در دوران بارداری
  • ضربه خوردن به فک

دلایل عقب بودن فک بالا و پایین| دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

درمان ارتودنسی عقب بردن انوع فک

یکی از روش‌های درمان عقب بودن فک انجام ارتودنسی است. اگر این ناهنجاری زیاد شدید نباشد با ارتودنسی قابل‌درمان است و دیگر نیازی به جراحی نیست. در ادامه انواع ارتودنسی برای درمان این ناهنجاری را خواهیم گفت.

ارتودنسی عقب بردن فک پایین

روش درمان این نوع هنجاری بستگی به سن بیمار و شدت آن دارد. اگر درمان عقب بودن فک پایین در سنین کودکی که هنوز رشد فک کامل نشده انجام شود دیگر نیزی به جراحی پیدا نخواهد کرد. پزشک متخصص با معاینه فک بیمار نوع درمان که ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک باشد را تشخیص می‌دهد. اغلب برای این ناهنجاری از روش از ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود. این روش با نصب براکت‌های ارتودنسی روی دندان‌ها و متصل کردن آنها با سیم ارتودنسی انجام می‌شود.

ارتودنسی عقب بردن فک بالا

اختلال عقب‌ماندگی فک بالا کمتر در بیماران دیده می‌شود. در این حالت فک پایین جلوتر از فک بالا قرار دارد و چانه فرد جلوتر به نظر می‌رسد. در این حالت دندان‌های پایین برای جفت شدن با دندان‌های بالا خود را به عقب می‌کشند و این باعث ناهنجاری در دندان‌های فک پایین نیز می‌شود. در این روش ابتدا ارتودنسی ثابت انجام می‌شود و از الاستیک‌های بین فکی نیز ممکن است به کار برود. در صورت نیاز فک بیمار باید جراحی شود و فک بالا به عقب کشیده شود.

درمان عقب بودن فک با ارتودنسی | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

بهترین سن درمان عقب بردن فک

شروع هر نوع ناهنجاری در دندان و فک در سنین پایین بسیار بهتر جواب می‌دهد. در این سن به دلیل کامل نشدن رشد فک و نرم بودن استخوان فک درمان خیلی بهتر و در مدت کوتاه‌تری نسبت به بزرگسالان جواب می‌دهد. در این حالت متخصص ارتودنسی خیلی آسان‌تر می‌تواند فک را با دستگاه ارتودنسی به جلو هدایت کند. اگر در کودکی ناهنجاری فک درمان نشود باعث حادتر شدن مشکل و حتی بیمار در بزگسالی نیاز به جراحی پیدا می‌کند.  بهترین سن برای درمان جلو بودن فک 7 سالگی است.

مزایای عقب بردن فک چیست

اولین مزیتی که این درمان دارد باعث ایجاد تناسب در صورت و زیباتر شدن چهره شخص می‌شود در نتیجه اعتمادبه‌نفس شخص بالا خواهد رفت. همچنین باعث تنفس بهتر شخص و بهترشدن وضعیت تکلم او خواهد شد. با بهتر جویدن غذا مانع از ابتلا به بیماری‌های گوارشی خواهد شد.

مزایای عقب بردن فک|دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

هزینه ارتودنسی عقب بردن فک اصفهان

قیمت عقب بردن فک بیمار به دلیل پیچیده بودن درمان نسبت به ارتودنسی دندان گران‌تر است. در این درمان علاوه بر کشیدن فک به سمت عقب باید ناهنجاری‌های دندان‌ها نیز درمان شود. در بعضی از مواقع بیمار نیاز به جراحی هم دارد که هزینه جراحی نیز اضافه می‌شود. میزان تجهیزات استفاده شده و میزان تخصص پزشک نیز در این بالا و پایین شدن قیمت ارتودنسی دخیل هستند.

سخن پایانی

ارتودنسی عقب بودن فک اصفهان یکی از روش‌های ارتودنسی است که به دلیل پیچیده بودن آن باید توسط یک متخصص خوب و ماهر انجام شود. این درمان پروسه درمانی طولانی‌تری نسبت به سایر روش‌های ارتودنسی دارد. اگر ساکن اصفهان هستید برای شروع درمان و مشاوره می‌توانید به مطب دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button