ارتودنسی تک فک چیست| دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

ارتودنسی تک فک چیست و آیا درمان ارتودنسی تک فک هست؟

در بعضی مواقع پراکندگی دندان‌ها و ناهنجاری‌های استخوان فک تنها در یکی از فک‌های بالا یا پایین است و نیاز نیست هم فک بالا و هم فک پایین ارتودنسی شوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه ارتودنسی تک فک چیست و آیا درمان ارتودنسی تک فک هست یا خیر با دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان همراه باشید.

تماس و مشاوره با دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان

منظوراز ارتودنسی تک فک چیست؟

در درمان ارتودنسی تک فک همان‌طور که از اسم آن مشخص است فقط یکی از فک بالا یا فک پایین ارتودنسی می‌شوند. این درمان در مواقعی که یکی از فک‌ها یا فقط دندان‌های یکی از فک‌ها دچار نامرتبی و به‌هم‌ریختگی است به کار برده می‌شود. نوع ارتودنسی بکار رفته در این روش معمولاً از نوع ارتودنسی ثابت است. در بعضی موارد ناهنجاری در هر دو فک وجود دارد اما متخصص ارتودنسی تشخیص می‌دهد دوره درمان هر فک جداگانه سپری شود. در این شرایط معمولاً اول در فک بالایی دستگاه ارتودنسی نصب می‌شود و بعد از درمان به سراغ ارتودنسی فک پایین می‌روند. این نوع روش درمانی بیشتر برای نظارت دقیق‌تر بر طرز غذا جویدن شخص و ایجاد سازگاری بین دندان‌های دو فک انجام می‌شود.

ارتودنسی تک فک چیست | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

چه زمانی از ارتودنسی تک فک استفاده می‌شود؟

ارتودنسی تک فک زمانی کاربرد دارد که بین فک بالا و پایین سازگاری و هم‌ترازی وجود نداشته باشد و در مواردی که بین دو فک ناسازگاری زیادی وجود داشته باشد و دندان‌های دو فک به خوبی روی هم جفت نشوند نمی‌توان از ارتودنسی تک فکی استفاده کرد. همچنین ارتودنسی تک فکی برای مواقعی که ناهنجاری و نامرتبی دندان‌های یکی از فک‌ها زیاد باشد به خوبی جواب نمی‌دهد. درواقع می‌توان گفت فکی که ارتودنسی نمی‌شود باید از صافی و مرتبی دندان‌ها به میزان زیادی برخوردار باشد و تقریباً هیچ‌گونه ناهنجاری در فک و دندان‌های آن وجود نداشته باشد.

ارتودنسی یک فک چه مشکلاتی را درمان می‌کند؟

کاربرد ارتودنسی یک فک برای درمان‌های مختلف در ارتودنسی دندان استفاده می‌شود که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

  • برطرف کردن مشکلات تکلم
  • کم کردن سایش بین دندان‌ها و خرابی آنها
  • درمان بعضی از انواع اپن بایت
  • درمان مشکلات جویدن غذا
  • ایجاد سازگاری بین دو فک
  • درمان کوچکی فک پایین

ارتودنسی تک فک چه ناهنجاری‌هایی را درمان میکند| دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

مدت درمان ارتودنسی تک فک چقدر است؟

مدت درمان ارتودنسی تک فک نسبت به ارتودنسی هر دو فک قاعدتاً کمتر است. دوره درمانی ارتودنسی یک فکی بستگی به نوع ارتودنسی شما دارد که از ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک باشد. علاوه بر آن شدت نامنظمی دندان‌ها و یا مشکلات فکی نیز در این طول درمان دخیل هستند.

ارتودنسی دندان‌های فک بالا چیست؟

ارتودنسی فک بالا یکی از درمان‌های ارتودنسی تک فک است و در مواقعی به کار می‌رود که این فک بیش از اندازه از فک زیرین جلوتر باشد و یا فقط دندان‌های این فک دچار نابسامانی و پراکندگی باشند. در مواردی استثنایی شاید هر دو فک باید ارتودنسی شود ولی متخصص ارتودنسی ترجیح می‌دهد در شروع ارتودنسی اول فک بالا درمان شود و سپس به سراغ فک پایینی رود.

ارتودنسی فک بالا چیست | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

درمان ارتودنسی فک بالا چقدر است؟

طول درمان ارتودنسی فک بالا بستگی به میزان نامنظمی و پراکندگی دندان‌های فک بالا دارد. در خیلی از موارد ارتودنسی نامناسب بودن شرایط استخوان فک بیمار نیز به این درمان اضافه می‌شود که مسلماً باعث زیاد شدن پروسه درمان خواهد شد.

ارتودنسی تک دندان چیست؟

ارتودنسی تک دندان همان‌طور که از اسم آن مشخص است هنگامی استفاده می‌شود که فقط یکی از دندان‌های جلویی یا عقبی فک کج یا بیرون‌زدگی داشته باشد که درمان آن بسیار راحت و سریع‌تر از ارتودنسی تمام فک می‌باشد و دوره درمانی کوتاهی دارد.

قیمت ارتودنسی تک فک ۱۴۰۱

قیمت ارتودنسی تک فک بستگی دارد که درمان کدام یک از فک‌ها انجام شده باشد. همچنین نوع درمان ارتودنسی نیز در بالا و پایین شدن این قیمت مؤثر هستند. در برخی موارد علاوه بر ارتودنسی دندان، متخصص جراحی فک را نیز توصیه می‌کند که برای آن هزینه‌ای جداگانه باید پرداخت کنید. ما در ادامه هزینه‌های فک بالا و پایین و هزینه‌هایی که به ارتودنسی یک فکی مربوط هستند را به شما خواهیم گفت.

هزینه ارتودنسی تک فک | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

هزینه ارتودنسی فک بالا

هزینه ارتودنسی فک بالا بستگی به نوع درمان دارد که ارتودنسی متحرک یا ثابت باشد که هریک قیمت متفاوتی دارند و می‌توان این‌طور برآورد کرد ارتودنسی متحرک معمولاً به خاطر مصرف مواد در ساخت آن قیمت بیشتری نسبت به نوع ثابت دارد. مسئله دیگری که در قیمت آن تأثیرگذار است طول مدت درمان آن است که در طی این دوره باید مرتب به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا روند درمانی شما مرتب چک شود.

هزینه ارتودنسی فک پایین

معمولاً هزینه ارتودنسی فک پایین مانند فک بالایی است و پروسه درمانی یکسانی دارد و همانند موارد درمان فک بالایی به عواملی مثل نوع ارتودنسی بستگی دارد. در ارتودنسی فک پایین میزان جلوزدگی این فک نسبت به فک بالایی زیادتر دیده می‌شود که در مواردی علاوه بر ارتودنسی نیاز به جراحی نیز دارد. شما برای پرداخت هزینه درمان در مطب دکتر محمد ناصری می‌توانید ازروش ارتودنسی قسطی استفاده کنید.

قیمت ارتودنسی دندان های جلو

گاهی فقط در چند دندان فک جلویی کجی و به‌هم‌ریختگی دندانی و یا فاصله وجود دارد و نیاز نیست تمام دندان‌های فک به طور کامل ارتودنسی شوند. قیمت ارتودنسی دندان‌های فک جلو بستگی به تعداد دندان‌های آن و به‌هم‌ریختگی آنها دارد. علاوه بر این نوع درمان آن نیز بسیار مهم است.

در پایان

در این مقاله دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان پیرامون این مبحث که ارتودنسی تک فک چیست و آیا درمان ارتودنسی تک فک هست و نحوه درمان آن به طور کامل آشنا شدید. برای دریافت هرگونه مشاوره و درمان در زمینه ارتودنسی در اصفهان می‌توانید با مطب ایشان تماس بگیرید.

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button