ارتودنسی فلزی یا سرامیکی کدام بهتر است | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

ارتودنسی فلزی یا سرامیکی

ارتودنسی فلزی یا سرامیکی کدام بهتر است؟ این سؤالی است که معمولاً افرادی که قصد انجام ارتودنسی را دارند از متخصص ارتودنسی می‌پرسند. جواب این سؤال را نمی‌توان را به طور قاطع داد زیرا هرکدام از این نوع ارتودنسی‌ها مزایا و معایبی نسبت به همدیگر دارند. برای آشنا شدن بیشتر با این دو روش ارتودنسی و انتخاب بهترین نوع ارتودنسی با دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان همراه باشید.

تماس و مشاوره با دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان

ارتودنسی فلزی و سرامیکی چیست؟

ارتودنسی فلزی نسبت به ارتودنسی سرامیکی قدمت بیشتری دارد. همان‌طور که از اسم آن مشخص است از براکت‌های فلزی برای درمان ناهنجاری‌های دهان و دندان استفاده می‌شود. این نوع ارتودنسی هنگام باز شدن دهان کاملاً مشخص است که خیلی افراد آن را نمی‌پسندند.

ارتودنسی سرامیکی در این چند سال اخیر طرف‌داران زیادی پیدا کرده و می‌توان گفت جایگزین مناسبی برای ارتودنسی فلزی است. در این نوع ارتودنسی از براکت‌هایی به رنگ دندان که جنس سرامیکی دارند استفاده می‌شود. این مدل ارتودنسی ظاهری زیباتری نسبت به ارتودنسی فلزی دارد و هنگام باز بودن دهان زیاد مشخص نیست. به همین دلیل در این چند سال اخیر طرف‌داران زیادی جذب کرده است. در هر دو ارتودنسی سیمی که از بین براکت‌ها می‌گذرد کاملاً مشخص است و فرق این دو ارتودنسی در جنس براکت و شکل ظاهری آنهاست. در ادامه در مورد مزایا و معایب استفاده از هر دو مدل ارتودنسی صحبت خواهیم کرد.

تفاوت ارتودنسی فلزی و ارتودنسی سرامیکی | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

مزایای ارتودنسی فلزی

ارتودنسی فلزی نسبت به ارتودنسی سرامیکی مزایایی دارد که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

استحکام بالای ارتودنسی فلزی

براکت‌های فلزی به دلیل استفاده از فلز نسبت به نوع سرامیکی از مقاومت و استحکام بالاتری در مقابل ضربه برخوردار هستند و ماندگاری طولانی‌تری دارند. به همین علت به تعویض کمتری در طول دوره درمان نیاز دارند.

طول درمان کوتاه‌تر

ارتودنسی دندان با براکت‌های فلزی سبب می‌شود فشار بیشتری نسبت به ارتودنسی سرامیکی به دندان‌ها وارد شود که این باعث کوتاه‌تر شدن دوره درمان خواهد شد.

قیمت ارزان‌تر ارتودنسی ثابت نسبت به ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی فلزی با وجود فلزی بودن آن دارای قیمت کمتری نسبت به ارتودنسی سرامیکی است. در ارتودنسی سرامیکی هزینه مواد اولیه ساخت براکت گران‌تر از ارتودنسی فلزی می‌باشد. شما می‌توانید با انتخاب ارتودنسی فلزی هزینه‌های درمان ارتودنسی را کاهش دهید.

تغییر رنگ ندادن براکت فلزی در طول درمان

براکت‌های فلزی به دلیل اینکه جنس آنها فلزی است به‌هیچ‌عنوان در طول درمان رنگ نمی‌دهند و دچار زنگ زدگی نمی‌شوند.

درمان پیچیده‌ترین ناهنجاری دندان و فک با ارتودنسی فلزی

به دلیل داشتن قدرت بالای ارتودنسی فلزی نسبت به سایر انواع ارتودنسی در ناهنجاری‌های سخت و شدید تنها از ارتودنسی فلزی برای درمان استفاده می‌شود. مخصوصاً در ناهنجاری‌هایی که دندان‌های آسیاب درگیر هستند باید از ارتودنسی فلزی برای رفع آن استفاده کرد.

راحتی بیمار در استفاده از براکت فلزی

ارتودنسی فلزی نوعی از ارتودنسی ثابت است  که در آن براکت‌های فلزی به دلیل ثابت بودن به دندان‌ها نیازی به دخالت بیمار در روند درمان ندارند و خود ارتودنسی به طور ثابت و مستمر به دندان‌ها فشار وارد می‌کند. علاوه بر آن به دلیل اینکه نمی‌توان آنها را از دهان خارج کرد احتمال گم شدن دستگاه ارتودنسی یا فراموشی برای قرار دادن مجدد آن به صفر می‌رسد.

مزایای ارتودنسی فلزی | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

معایب ارتودنسی فلزی

معایب ارتودنسی فلزی نسبت به مزایای آن بسیار کمتر است و عیب اصلی آن شکل ظاهری و ناپسند کردن زیبایی دهان است. به همین خاطر افراد بزرگسال تمایلی به استفاده از آن ندارند و ترجیح می‌دهند از ارتودنسی نامرئی و یا ارتودنسی لینگوال استفاده کنند. دومین مشکل آن اذیت شدن بیمار به خاطر بیرون زدگی سیم‌های ارتودنسی که می‌توان آنها را کوتاه کرد و از موم ارتودنسی استفاده کرد. یکی دیگر از مشکلات ارتودنسی فلزی دشوار بودن مسواک زدن است و تمیز کردن بین براکت‌هاست. این افراد باید از مسواک‌های مخصوص ارتودنسی استفاده کنند.

مزایای ارتودنسی سرامیکی

مهم‌ترین مزیت ارتودنسی سرامیکی داشتن ظاهری زیبا و مشخص نبودن آن در دهان است. به‌کارگیری براکت‌های شیشه‌ای و همرنگ دندان باعث شده کمتر کسی متوجه آن در دهان شود و برای افرادی که ظاهر دهان برایشان اهمیت دارد بسیار مناسب است. از این نوع ارتودنسی برای ناهنجاری‌های خفیف می‌توان استفاده کرد.

مزیت ارتودنسی سرامیکی | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

معایب ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی یکی از انواع ارتودنسی نامرئی است که علاوه بر زیبایی معایبی نیز دارد. در ادامه به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

گران‌قیمت بودن ارتودنسی سرامیکی

استفاده از مواد گران قیمت در ساخت براکت‌های سرامیکی سبب بالا رفتن قیمت آن نسبت به ارتودنسی فلزی شده است.

نداشتن مقاومت و استحکام بالای ارتودنسی نامرئی

براکت‌های سرامیکی حالت شکننده دارند و در اثر ضربه ممکن است شکسته شوند و نسبت به ارتودنسی فلزی مقاومت کمتری دارند.

به جای ماندن لک روی براکت سرامیکی

به دلیل شفاف بودن و همرنگ بودن براکت‌های سرامیکی در صورت خوردن غذاهای رنگی امکان به‌جای‌ماندن رنگ روی آنها بسیار زیاد است.

طول درمان طولانی‌تر ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی فلزی

ارتودنسی سرامیکی به دلیل شکننده بودن جنس آن نمی‌تواند فشار زیادی به دندان‌ها وارد کند و همین باعث افزایش طول درمان خواهد شد.

معایب ارتودنسی سرامیکی | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

تفاوت قیمت ارتودنسی فلزی و ارتودنسی سرامیکی

تفاوت قیمت ارتودنسی ارتودنسی سرامیکی و فلزی در مواد به کار رفته در آن می‌باشد. ارتودنسی سرامیکی به علت گران بودن مواد سرامیکی ساخته شده در آن گران‌قیمت‌تر از ارتودنسی فلزی می‌باشد. علاوه بر آن در طول درمان باید هر چند وقت یکبار تعویض شوند که هر بار نیز باید هزینه زیادی پرداخت شود. پس می‌توان نتیجه گرفت قیمت ارتودنسی سرامیکی بیشتر از ارتودنسی فلزی می‌باشد.

نتیجه گیری

ارتودنسی فلزی یا سرامیکی کدام بهتر است؟ می‌توان گفت هر دو روش ارتودنسی خوب است و هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند. ارتودنسی سرامیکی بیشتر برای افرادی استفاده می‌شود که روی ظاهر خود حساس هستند و نمی‌خواهند کسی متوجه ارتودنسی آنها شود. ارتودنسی سرامیکی طول درمان و هزینه بیشتری نسبت به ارتودنسی فلزی دارد. شما می‌توانید برای انتخاب بهتر نوع درمان ارتودنسی از دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان وقت مشاوره بگیرید.

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button