ارتودنسی تک دندان | دکتر محمد ناصری

ارتودنسی تک دندان

ارتودنسی تک دندان یکی از روش‌های درمان ارتودنسی است. ممکن است شما با وجود داشتن دندان‌هایی هموار و مرتب دارای یک یا چند دندان ناصاف و منحرف باشید. داشتن حتی یک دندان ناهموار و کج می‌تواند هنگام خندیدن جلوه ناپسندی به‌صورت شما دهد. خیلی از افراد برایشان سؤال است که آیا می‌توان فقط یک دندان را ارتودنسی کرد؟ برای پاسخ به این سؤالات با دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان همراه باشید.

تماس و مشاوره با دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان

ارتودنسی تک دندان چیست؟

معمولاً ارتودنسی دندان برای کل دندان‌ها به طور هم‌زمان انجام می‌شود. اما در مواقعی که یک یا چند دندان بیرون از قوس فک باشند و یا برای یک دندان فضای مناسب وجودنداشته باشد در چنین مواقعی برای باز شدن جای کافی از این نوع ارتودنسی استفاده می‌شود. ارتودنسی تک دندان برای درمان به‌هم‌ریختگی، ناهمواری و کج بودن یک یا چند دندان نیز کاربرد دارد. در کل می‌توان برای درمان ناهنجاری‌های یک یا چند دندان از این روش استفاده می‌شود. تفاوت آن با ارتودنسی معمولی در تعداد دندان‌هایی است که درمان روی آنها انجام می‌شود.

ارتودنسی تک دندان اصفهان |دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

اهمیت ارتودنسی تک دندان

خیلی از افراد به دلیل اینکه یکی از دندان‌های آنها دچار ناهنجاری است فکر می‌کنند نیازی به درمان ندارند. اول اینکه خود دندان ناهنجار به‌خاطر فشار زیادی که بر آن وارد می‌شود زودتر دچار پوسیدگی و خرابی می‌شود. در مرحله بعد وجود ناهنجاری در یک دندان می‌تواند باعث فشار و صدمه زدن به دندان‌های مجاور شود. داشتن یک دندان ناهموار حتی بر نحوه جویدن غذا اثر می‌گذارد و می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های گوارشی شود. اختلال در تکلم نیز یکی از آثار داشتن دندان ناهنجار است. در صورت مراجعه نکردن به‌موقع ممکن است لثه‌های فک پایین تحلیل رفته و باعث ساییده شده دندان‌های ناهموار و نامرتب فک بالا شود. بهترین سن برای ارتودنسی کودکان شروع 8 سالگی است که در این سن دندان‌های کودکان درحال‌رشد هستند و درمان بهتر جواب می‌دهد.

اهمیت ارتودنسی تک دندان | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

انواع روش‌های درمان ارتودنسی تک دندان

در درمان ارتودنسی تک دندان فرد باید توجه داشته باشند که حتی برای ارتودنسی یک دندان نیز شاید نیاز باشد دستگاه ارتودنسی در دهان قرار بگیرد. دکتر متخصص ارتودنسی  با بررسی دقیق دندان شما تشخیص می‌دهد که شما چه نوع درمانی را شروع کنید. در ادامه چند روش درمان را ذکر کرده‌ایم:

درمان ارتودنسی تک دندان با لیزر

یکی از روش‌های درمان ارتودنسی تک دندان لیزر است. در این روش متخصص ارتودنسی به‌وسیله لیزر دندان ناصاف را تراش می‌دهد تا دندان هموار و صاف شود. از بدی‌های این روش از میان رفتن مینای دندان به دلیل تراش دادن دندان است. ازبین‌رفتن مینای دندان باعث افزایش آنزیم پذیری دندان و در نتیجه سبب پوسیدگی زودهنگام دندان می‌شود.

درمان با ارتودنسی ثابت

در این مدل درمان  برای جابه‌جایی دندان به‌جای مناسب همانند روش  ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود. در این روش براکت و سیم ارتودنسی برای درمان ناهنجاری به کار می‌رود. این نوع ارتودنسی به‌صورت ثابت تا پایان درمان روی دندان بیمار نصب می‌شود.

درمان با ارتودنسی متحرک

درمان ارتودنسی متحرک بر خلاف ارتودنسی ثابت به دندان‌ها متصل نمی‌شود. در این روش بیمار می‌تواند دستگاه ارتودنسی را در مواقع لزوم خارج کند. از این نوع ارتودنسی برای درمان ناهنجاری‌های خفیف و متوسط استفاده می‌شود.

انواع روش‌های درمان ارتودنسی تک دندان| دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

ارتودنسی تک دندان نیش

در این ناهنجاری هنگامی که دندان‌های نیش جای کافی برای رشد نداشته باشند بالاتر از محل خود یا بیرون از آن شروع به رشد می‌کنند. متخصص ارتودنسی با دیدن عکس رادیوگرافی ابتدا بررسی می‌کند که آیا دندان‌های نهفته در لثه وجود دارد یا خیر. اگر دندان نهفته وجود داشت متخصص در صورت لزوم آن را بیرون می‌آورد و درمان ارتودنسی را شروع می‌کند. در این نوع درمان برای ایجاد فضای کافی برای دندان نیش باید تمام دندان‌ها جابه‌جا شوند به همین خاطر تمام دندان‌های فک ارتودنسی می‌شود. در این روش از ارتودنسی ثابت فلزی استفاده می‌شود.

ارتودنسی تک دندان نیش | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

ارتودنسی دو دندان جلویی

دندان‌های جلویی موقع باز شدن دهان بیشتر جلوی دید هستند و صاف و منظم بودن آنها تأثیر زیادی در زیبایی لبخند شما و بالارفتن اعتمادبه‌نفس دارد. وجود مشکلاتی مانند کج بودن، داشتن فاصله زیاد بین دو دندان، روی‌هم‌رفتگی و جلو زدگی  دلایلی است که شما باید درمان ارتودنسی دو دندان جلویی را شروع کنید. پشت‌گوش‌انداختن درمان می‌تواند سبب آسیب‌زدن به دندان‌های مجاور شود. بنا به تشخیص متخصص ارتودنسی معمولاً از ارتودنسی کوتاه‌مدت برای درمان دو دندان جلویی استفاده می‌شود.

ارتودنسی دو دندان جلویی |دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان اصفهان |

قیمت ارتودنسی تک دندان در اصفهان

هزینه ارتودنسی تک دندان معمولاً کمتر از ارتودنسی کامل دندان‌ها است. اما در مواقعی برای درمان یک دندان نیاز است تمام دندان‌های آن فک ارتودنسی شوند که در قیمت آن تاثیر گذار است. نوع درمان، تعداد دندان‌های ارتودنسی شده، مقدار تجهیزات به‌کاررفته، جنس و کیفیت آنها نیز یکی از دلایل تغییر قیمت ارتودنسی است. طول درمان و میزان مراجعه به مطب، میزان پوشش بیمه درمانی نیز در قیمت ارتودنسی تأثیر گذارند. میزان تخصص دکتر دندانپزشک و شهر و منطقه‌ای که عمل ارتودنسی را انجام می‌دهید نیز بسیار مهم است. بهترین راه برای اطلاع از قیمت دقیق مراجعه به مطب و مشاوره با متخصص ارتودنسی است.

سخن پایانی

ارتودنسی تک دندان نیز مانند سایر ارتودنسی‌های نیاز به درمان دارد. خیلی از افراد به دلیل داشتن ناهنجاری تک دندان اهمیت زیادی به درمان آن نمی‌دهند و اطلاع ندارند عدم درمان می‌تواند آسیب جدی به دندان‌های دیگر وارد کند. برای مشاوره و درمان می‌توانید به مطب دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان مراجعه کنید.

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button