ارتودنسی دندان با کشیدن یا بدون کشیدن دندان

ارتودنسی با کشیدن یا بدون کشیدن دندان با دکتر ناصری

ارتودنسی با کشیدن دندان برای افرادی که ازدحام دندانی دارند یک درمان موفقیت‌آمیز است. در بعضی از بیماران بنا به تشخیص متخصص ارتودنسی لازم است که یک الی چند دندان قبل از ارتودنسی کشیده شود.

بسیاری از بیماران نظر منفی در مورد کم شدن تعداد دندان‌هایشان دارند و نگران‌اند که چگونه فضای خالی‌شده، پر می‌شود. دکتر ناصری متخصص ارتودنسی در زرین‌شهر اصفهان شرح کاملی از درمان ارتودنسی همراه با کشیدن دندان ارائه می‌دهند.

در بسیاری از موارد ازنظر ژنتیکی سایز دندان‌ها از یکی از والدین و سایز فک‌ها از والد دیگر به ارث می‌رود و این عدم هماهنگی باعث به‌هم‌ریختگی یا شلوغی دندان‌ها می‌شود حال اگر سایز مجموع دندان‌ها از سایز فک بیشتر باشد اگر بدون کشیدن ارتودنسی انجام شود دندان‌ها در قوس بزرگ‌تری قرار می‌گیرند و ممکن است از استخوان احاطه‌کننده‌ی آن‌ها خارج شوند و آسیب ببینند هم‌چنین بافت لثه نیز در این موارد تحمل زیادی را نخواهد داشت و منجر به تحلیل و عقب‌نشینی لثه می‌شود. بنابراین نکشیدن دندان در برخی موارد باعث آسیب جبران‌ناپذیر می‌شود.

مشاوره وتماس با دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

کشیدن دندان‌ها در ارتودنسی

ارتودنسی به‌منظور مرتب کردن دندان‌ها در قوس دندانی انجام می‌شود . یک متخصص ارتودنسی در جلسه معاینه بالینی به همراه عکس اشعه ایکس ارتودنس موقعیت دندان‌ها و وضعیت فک بالا و پایین را بررسی می‌کند. اولویت در درمان ارتودنسی، بدون کشیدن دندان است. متخصص ارتودنسی سعی می‌کند، با استفاده از ابزار ارتودنسی مناسب دندان‌ها منظم شوند.

اما اگر با معاینه تخصصی ، دندان‌پزشک ارتودنسی تشخیص دهد که کشیدن دندان ضروری است ، دندان مورد نظر باید کشیده شود.

نکشیدن دندان اضافی قبل از ارتودنسی موجب بازگشت ارتودنسی می‌شود. یعنی پس از آنکه فرد یک دوره ارتودنسی را پشت سر گذاشت و بریس های ارتودنسی را خارج کرد ، پس از مدتی دندان کشیده نشده به دندان‌ها فشار وارد می‌کند. فشار واردشده باعث می‌شود دوباره دندان‌ها ناصاف و به‌هم‌ریخته شوند.

دلایل کشیدن دندان در حین ارتودنسی

هنگامی‌که در قوس دندان فضای کافی برای قرارگیری ریشه دندان‌ها در موقعیت درست نباشد لذا دندان‌های اصلی به‌صورت نامرتب و به‌هم‌ریخته رشد می‌کنند. دندانی که در جای نادرست خارج از قوس دندانی رشد می‌کند باعث بروز مشکلات بایت برای فرد می‌شود. با تشخیص متخصص ارتودنسی یک الی چند دندان کشیده می‌شود. با کشیدن دندان، فضای کافی برای رشد سایر دندان‌ها ایجاد می‌شود.

نگه‌داشتن دندان اضافه به‌ سلامت سایر دندان‌ها و بافت لثه نیز آسیب وارد می‌کند. اصلاح خط میانی بین دندان‌ها و عدم تراز بودن دندان‌های فک بالا و پایین که بر نیم‌رخ و چهره فرد اثر می‌گذارد یکی دیگر از عوامل کشیدن دندان در ارتودنسی می‌باشد.

چه کسانی باید قبل از ارتودنسی دندان خود را بکشند؟

افرادی که متخصص ارتودنسی تشخیص می‌دهد ، حتماً نیاز به کشیدن دندان دارند یک یا چند ویژگی زیر رادارند:

  • کوچک و باریک بودن فک: هنگامی‌که فک به‌درستی رشد نکرده باشد و یا به دلایل وراثتی کوچک و باریک باشد، ظرفیت کافی برای رشد همه دندان‌ها را ندارد . در این شرایط دندان‌ها به‌ صورت فشرده در فک قرار می‌گیرند.و دندان‌ها ظاهری به هم فشرده و نامرتب پیدا می‌کنند.
  • دندان دچار آسیب‌دیدگی و خرابی شدید باشد: دندانی که دچار پوسیدگی باشد و در وضعیت سلامت درستی نباشد نمی‌تواند به‌خوبی حرکت کند و در مکانیسم حرکت کردن دندان‌ها در ارتودنسی نیز تداخل ایجاد می‌کند.
  • ازدحام و شلوغی دندان‌ها: از علل کشیدن دندان‌ها در ارتودنسی، رفع شلوغی و به‌هم‌ریختگی ناشی از دندان‌های اضافه است. اگر دندان اضافه کشیده نشود، ارتودنسی نیز نتیجه مطلوبی نخواهد داشت .
  • از بین رفتن تاج و ریشه دندان: دندانی که قسمت زیادی از تاج و ریشه آن از بین رفته باشد، عملاً کارکردی نخواهد داشت. این دندان‌ها باید با ایمپلنت جایگزین شوند. بنا به تشخیص متخصص دندانی که فاقد عملکرد می‌باشد بهتر است از دهان خارج شود.
  • وجود دندان اضافه و مماس با دندان دیگر

ازدحام دندان یکی از دلایل کشیدن دندان در ارتودنسی

برای ارتودنسی اولویت کشیدن با کدام دندان می‌باشد؟

اولویت کشیدن دندان‌ها با دندان‌های عقب فک می‌باشد. تا جایی که امکان دارد ارتودنتیست سعی می‌کند که دندان‌های جلویی و کناری که در هنگام لبخند زدن مشخص هستند را نکشد. ترجیح بیشتر درکشیدن دندان‌های 4 و 5 می‌باشد.

کشیدن دندان‌ 4 در ارتودنسی

دندان 4 یا همان آسیاب کوچک برای کشیدن در اولویت می‌باشد. زیرا هم در عقب فک قرار دارد و هم فضای خوبی را برای مرتب کردن دندان‌ها فراهم می‌کند. برای بعضی از افراد  لازم است هر چهار دندان آسیاب کشیده شوند. نکته مهم این است که درکشیدن دندان‌ها باید قرینگی نیز لحاظ شود. یعنی اگر دندان 4 بالا سمت چپ کشیده شود باید همان فضا در سمت راست نیز ایجاد شود.

کشیدن دندان عقل در ارتودنسی

دندان عقل آخرین دندان دائمی است که در حدود سن 18 الی 25 سالگی رشد می‌کند. متخصص ارتودنسی با بررسی رادیوگرافی ارتودنسی موقعیت دندان عقل و وضعیت سلامت آن را بررسی می‌کند. کشیدن دندان عقل در ارتودنسی برای همه افراد ضروری نیست. با توجه به وضعیت فک و شلوغی دندان‌ها، متخصص ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان عقل را تشخیص می‌دهد.

اگر دندان عقل کشیده نشود با رشد کردن و بیرون آمدن از خط لثه به سایر دندان‌ها فشار وارد می‌اورد. با نیرویی که دندان عقل وارد می‌کند، هم در حین دوره درمان ارتودنسی موجب اختلال درحرکت دندان‌ها می‌شود و هم پس از درمان سبب نامرتب و به‌هم‌ریختگی دندان‌ها می‌شود.

کشیدن دندان عقل در ازتودنسی

کشیدن دندان در ارتودنسی کودکان

در ارتودنسی کودکان به‌ندرت نیاز به کشیدن دندان می‌باشد. زیرا فک و دندان‌های کودکان نسبت به تغییرات ارتودنسی بسیار انعطاف‌پذیر می‌باشند. با استفاده از وسیع کننده کام ( اکسپندر پالاتال) می‌توان فک کودک را گسترش داد و با این روش ازدحام دندان‌های او را برطرف کرد و فضای کافی برای صاف شدن دندان‌ها را ایجاد کرد.

مدت‌زمان ارتودنسی با کشیدن دندان

مدت‌زمان پر شدن جای دندان کشیده شده در ارتودنسی به روند حرکت دندان‌ها در ارتودنسی بستگی دارد. مدت ارتودنسی با کشیدن دندان طبق زمان پیش‌بینی‌شده برای هر فرد فرق می‌کند. یکی از عوامل مؤثر در مدت ارتودنسی، اندازه فاصله ایجادشده براثر کشیدن دندان است. مدت پر شدن این فضای خالی با تنظیم نیروی ارتودنسی قابل‌ کنترل است.

معایب کشیدن دندان در ارتودنسی

متخصص ارتودنسی برای کشیدن دندان معاینات تخصصی انجام می‌دهد. دندان‌ها و فک را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد. جالی خالی دندان کشیده شده در طی درمان ارتودنسی پر خواهد شد و جای هیچ‌گونه نگرانی نمی‌باشد. نکته مهم آن است که کشیدن دندان توسط دندان‌پزشک متخصص انجام شود تا آسیبی به استخوان فک و بافت لثه وارد نشود.

کشیدن دندان در ارتودنسی ثابت

افرادی که قصد انجام ارتودنسی ثابت را دارند و بنا به تشخیص متخصص باید یک الی چند دندان آن‌ها کشیده شود. پس از کشیدن دندان نیاز به دوره نقاهت طولانی‌مدت نیست. کشیدن دندان در این افراد به دلیل کوچک بودن قوس فکی و یا بزرگ بودن اندازه دندان‌ها نسبت به فک می‌باشد.

کشیدن دندان در ارتودنسی ثابت

آیا همه افراد نیاز به کشیدن دندان قبل از ارتودنسی دارند؟

همه افرادی که قصد ارتودنسی ثابت و یا ارتودنسی متحرک دارند، نیاز به کشیدن دندان ندارند زیرا بعضی از افراد ناهنجاری فکی و دندانی آن‌ها با ارتودنسی بدون کشیدن دندان قابل‌ درمان هست. مثلاً افرادی که می‌خواهند فاصله بین دو دندان جلو خود را رفع کنند نیاز به کشیدن دندان ندارند.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

هنگامی‌که شدت ناهنجاری فکی و دندانی شدید نباشد دیگر نیازی به کشیدن دندان نمی‌باشد. اولویت درمان آن است که متخصص بدون کشیدن دندان و با استفاده از ابزارهای مختلف ارتودنسی دندان‌ها را هماهنگ کند.

و در پایان:

اگر متخصص ارتودنسی شما تشخیص داده که نیاز به کشیدن دندان در طی درمان ارتودنسی دارید. بدون هیچ نگرانی زدندان خود را بکشید زیرا جای دندان خالی شده با فشاری که بریس ارتودنسی به سایر دندانها وارد میکند، پر می‌شود. اگر دچار ازدحام دندانی هستید و به دنبال یک دندانپطشک خوب در اصفهان هستید، دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان در خدمت شما هموطنان گرامی هستند. برای رزرو یک نوبت مشاوره با مطب ایشان تماس بگیرید.

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button