مدت زمان ارتودنسی چقدر است

مدت زمان ارتودنسی چقدر است؟

مدت‌زمان ارتودنسی از دغدغه‌های اصلی مراجعه‌کنندگان به کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر محمدناصری می‌باشد. در حالت کلی درمان ارتودنسی یک درمان بلندمدت است که بیش از شش ماه طول می‌کشد همچنین عواملی هستند که در کوتاه یا طولانی شدن این مدت مؤثر می‌باشند. در ادامه این مقاله با دکتر محمدناصری متخصص ارتودنسی زرین شهر همراه باشید تا اطلاعاتی در مورد مدت ارتودنسی کودکان و بزرگ‌سالان و همچنین راهکارهایی که موجب کوتاه شدن این دوران می‌شوند را دریافت کنید.

طول درمان ارتودنسی

موضوع مدت زمان ارتودنسی سوالی است که بسیار مطرح می شود و باعث نگرانی های زیادی شده و در نیمی از موارد عامل نگرانی و عدم انجام درمان ارتودنسی توسط افراد می شود،ارتودنسی یک درمان زمان بر است، به دلیل ماهیت حرکت دندان ها که از میان لثه و استخوان و بافت های نگهدارنده باید عبور کنند این پروسه طولانی می شود و موضوع مهمی که باید عنوان شود استفاده از نیروها و فشار های زیادی بر روی دندان ها با هدف سرعت بخشیدن به حرکت دندان باعث آسیب های جبران ناپذیر و تحلیل ریشه ی دندان ها می شود.

زمان تخمینی برای درمان های ارتودنسی ثابت بین ۶ ماه تا ۲سال در میانگین موارد است. البته در موارد سنگین و ناهنجاری های شدید فکی دندانی این زمان تا ۵ سال هم ممکن است به طول بینجامد.

عوامل اثر گذار بر مدت ارتودنسی

برای آنکه مدت‌زمان ارتودنسی تعیین شود تنها راه آن این است که توسط یک متخصص ارتودنسی معاینه شوید تا با توجه به فاکتور زیر حدود مدتی که باید از ابزارهای ارتودنسی استفاده کنید مشخص شود:

  1. شدت ناهماهنگی دندان‌ها و فک: هرچه شدت نامرتبی دندان‌ها بیشتر باشد، متعاقباً مدت‌زمان بیشتری طول می‌کشد تا دندان‌ها تغییر موقعیت بدهند و هرچه میزان کجی دندان‌ها کمتر باشد درنتیجه در مدت‌زمان کمتری برای مرتب شدن نیاز دارند.
  2. نوع ارتودنسی: بریس های ارتودنسی در دو نوع متحرک و ثابت در دهان بیمار کار گذاشته می‌شوند. ارتودنسی‌های ثابت چون به‌صورت دائم در دهان بیمار قرار دارند درنتیجه تأثیرات آن‌ها زودتر قابل‌مشاهده می‌باشد و بیشتر برای نامرتبی‌های پیچیده دندانی توصیه می‌شود و ارتودنسی‌های متحرک را می‌توان در شرایط‌های خاص خارج کرد و برای به‌هم‌ریختگی‌های متوسط تا خفیف پیشنهاد می‌شوند.
  3. سن بیمار: بزرگ‌سالان و کودکان می‌توان از انواع ابزارهای ارتودنسی فارغ از سن استفاده کنند. اما مدت‌زمان ارتودنسی برای کودکان به دلیل انعطاف‌پذیری بیشتری که دندان‌ها و فک نسبت به تغییر موقعیت دارند سریع‌تر است و در مدت‌زمان مشابه با بزرگ‌سالی که ارتودنسی انجام داده است نتایج بهتری کسب می‌کنند.

مدت‌زمان ارتودنسی در بزرگ‌سالی به دلیل آنکه پروفیل استخوانی فک متراکم شده است در مدت‌زمان طولانی‌تری تغییرمورد نظر را مشاهده خواهند کرد. البته بعضی از بزرگ‌سالان برای صاف کردن جزئی دندان‌ها درمان ارتودنسی را پیش می‌گیرند که می‌توانند در 12 الی 18 ماه به نتیجه دلخواه خود برسند.

نوع ارتودنسی یکی از عوامل اثر گذار بر مدت ارتودنسی است

مدت‌زمان ارتودنسی نامرئی چه قدر است؟

بسیاری از افراد جامعه تمایلی به استفاده از ارتودنسی‌های فلزی که روی دندان‌ها نصب می‌شوند و در دید هستند ندارند و ترجیح آن‌ها این است که از ارتودنسی نامرئی استفاده کنند. ارتودنسی نامرئی سه نوع دارد:

ارتودنسی لینگوال: در این ارتودنسی براکت ها در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند لذا روی ظاهر دندان‌ها تأثیر چندانی ندارند و شاید همین امر باعث شده این نوع ارتودنسی طرفدار زیادی داشته باشد.

ارتودنسی سرامیکی: براکتهای ارتودنسی سرامیکی همانند ارتودنسی فلزی هستند اما رنگ این براکت ها همرنگ دندان می‌باشد.

الاینر های شفاف: الاینرها نوعی ارتودنسی متحرک هستند که به‌صورت یک پلاک کلی برای دندان‌ها ساخته می‌شوند.

مدت‌زمان استفاده از ارتودنسی نامرئی بسته به این‌که از کدام ابزار ارتودنسی استفاده می‌شود،سن بیمار و میزان به‌هم‌ریختگی دندان‌های فرد می‌تواند بین 12 الی 36 ماه متغییر باشد.

مدت‌زمان استفاده از رینر (نگهدارنده) پس از برداشتن بریس ارتودنسی

پس از پایان درمان ارتودنسی و برداشتن براکت ارتودنسی احتمال برگشتن دندان‌ها به موقعیت اولیه خود به‌ویژه در ماه اول بسیار زیاد می‌باشد به همین دلیل بسیاری از دندان‌پزشکان باتجربه به مراجعه‌کنندگان خود توصیه می‌کنند که شش ماه شب‌ها هنگام خواب از رتینر استفاده کنند.رتینر یا تثبیت‌کننده ارتودنسی در دو نوع متحرک و ثابت وجود دارند.

رتینر متحرک همانند الاینرهای شفاف می‌باشند که هرچه مدت‌زمان استفاده از آن طولانی‌تر باشد و فرد کمتر از دهان خود خارج کند نتیجه بهتری کسب خواهد کرد.

رتینرثابت نوعی مخصوص است که به پشت دندان‌ها پس از خارج کردن ابزارهای ارتودنسی، چسبانده می‌شوند و برای حدود چند ماه در پشت دندان‌ها هستند و به‌طور کامل از بازگشت دندان‌های مرتب‌شده به حالت اولیه جلوگیری می‌کنند.

انواع رینر (نگهدارنده) پس از برداشتن بریس ارتودنسی

مدت استفاده از ارتودنسی متحرک

اگر برای رفع ناهنجاری‌های دندانی و فکی از ارتودنسی متحرک استفاده می‌کنید. یک‌ زمان حدودی را ارتودنتیست برای شما در نظر گرفته است اما به دلیل اینکه مدت‌زمان استفاده از ارتودنسی متحرک در طول روزبه دست خود فرد است، دندان‌پزشک متخصص ارتودنسی پیشنهاد می‌کند تنها زمانی که فرد می‌خواهد غذا بخورد، پلاک متحرک ارتودنسی را خارج کند و باید در تمام طول روز ارتودنسی متحرک در دهان فرد باشد زیرا اگر تنها چند ساعت در شبانه‌روز از آن استفاده کند درروند درمان تعویق می‌افتد و درمان ارتودنسی می‌تواند ازآنچه دندان‌پزشک پیش‌بینی کرده است طولانی‌تر شود. در کل دوران ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت طولانی‌تر است و بسیار بسته به تعهد بیمار به استفاده از پلاک ارتودنسی متحرک دارد.

راهکارهای کاهش مدت‌زمان ارتودنسی

مدت‌زمان ارتودنسی به‌طور میانگین حدود یک سال و نیم طول خواهد کشید اما می‌توان با رعایت چند نکته ساده روند مرتب شدن دندان‌هایتان را با ارتودنسی تسریع کنید:

ترک عادت دندان‌قروچه: به هم فشردن دندان‌ها از روی استرس و یا به‌طور ناخودآگاه وغیر اختیاری در خواب باعث می‌شود که درروند درمان ارتودنسی اختلال ایجاد شود و طول مدت درمان را به تعویق بیندازد.

رعایت بهداشت دهان و دندان: با رعایت صحیح نکات بهداشتی دهان و دندان می‌توانید سلامت دندان و لثه‌هایتان را در طول مدت ارتودنسی تضمین کنید زیرا اگر لثه‌ها دچار بیماری شوند تأثیر بسزایی در افزایش مدت  درمان ارتودنسی و به تعویق افتادن روند درمان دارند.

همکاری و تعهد بیمار در طول درمان ارتودنسی: یکی از عوامل تأثیرگذار در مدت‌زمان ارتودنسی همکاری بیمار است که در زمانهای مشخص‌شده به دندانپزشکی مخصوص ارتودنسی مراجعه کند و بنا به تغییرات جدیدی که در دهان و فک او رخ‌داده است اصلاحات لازم را انجام دهد و پایبند به رعایت  بهداشتی و مراقبتی که دکتر ارتودنسی او توصیه کرده است باشد.

استفاده از کش ارتودنسی: کش الاستیک ارتودنسی یک ابزار کمکی می‌باشد که با استفاده از آن می‌توانید به حرکت دندان سرعت بیشتری ببخشید.

استفاده از کش ازتودنسی به منظور کاهش مدت ارتودنسی

سخن پایانی:

به‌طور طبیعی روند درمان ارتودنسی یک الی سه سال طول خواهد کشید و بیمار باید در این مدت صبوری و همکاری لازم را با دندان‌پزشک خود داشته باشد تا بتواند درمان ارتودنسی خود را به‌آسانی و در مدت‌زمان تعیین‌شده پشت سر بگذارد تا درنهایت صاحب دندان‌هایی منظم و زیبا شود.

در طی دوران ن به‌طور مرتب و منظم به متخصص ارتودنسی مراجعه فرمایید تا روند تغییرات دندان‌ها و فک به‌طور مخصوصی پیگیری شوند . اگر قصد انجام ارتودنسی در زمان کوتاهی رادارید می‌توانید نزد دکتر محمدناصری بهترین و مجرب‌ترین متخصص ارتودنسی در اصفهان، دندان‌هایتان را ارتودنسی کنید زیرا با پیگیری‌های منظم و دقیقی که ایشان انجام می‌دهند می‌توانید در مدت‌زمان کوتاهی نتایج عالی را دریافت کنید.

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button