قالب‌گیری برای ارتودنسی

قالب‌گیری ارتودنسی

اگر نوبت قالب‌گیری اراتودنسی دارید و در اینترنت در مورد روش انجام ان جست و جو می‌کنید، در این مطلب دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان اطلاعات کاملی را در مورد قالب‌گیری ارتودنسی شرح داده‌اند. اگر میخواهید کودک خود را برای قالب‌گیری ارتودنسی ببیرید، حتما قبل از جلسه برای او مراحل را کاملا توضیح دهید تا در حین انجام قالب‌گیری استرس نداشته باشد و نیازی به قالبگیری چند باره نباشد.

مشاوره وتماس با دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

قالب‌گیری ارتودنسی چگونه انجام می‌شود؟

قالب‌گیری ارتودنسی در یک جلسه انجام می‌گیرد که بسیار آسان و بی‌دردسر می‌باشد. بسیاری از افراد که می‌خواهند قالب‌گیری انجام دهند به‌ ویژه کودکان استرس دارند اما این مرحله نیازی به آمادگی نداشته و بدون درد می‌باشد. برای انجام قالب‌گیری درون دکتر ارتودنسی، درون دو تری  یکی برای فک بالا و یکی برای فک پایین، ماده خمیری شکل مخصوص می‌گذارد. سپس دندان‌پزشک تری قالب‌گیری را بر روی دندان‌ها قرار می‌دهد.

خمیر قالب‌گیری عمدتاً از مخلوط پودر نمک اسید آلژینیک یا آلژینات با آب تهیه می‌شود. گاهی نیز برای ان که کودکان احساس بهتری داشته باشند به خمیر قالب‌گیری اسانس مزه‌های مختلفی را اضافه می‌کنند. برخی از افراد احساس می‌کنند که خمیر وارد گلوی آن‌ها شده است. اگر این حس به شما دست داد آرامش خود را حفظ کنید و از بینی نفس بکشید. پس از آنکه طرح دندان و لثه بر روی خمیر ایجاد شد ارتودنتیست با کمک گچ از قالب یک کست تهیه می‌کند.

احساس ایجاد شده در حین مراحل قالبگیری ارتودنسی

مرحله پس از قالب گیری ارتودنسی

کست تهیه شده به لابراتوار فرستاده شده و مطابق با آن ابزار ارتودنسی مانند ارتودنسی ثابت، الاینر شفاف، وسیع کننده فک و… را به صورت شخصی سازی شده می‌سازند.

ضرورت قالبگیری برای ارتودنسی

برای مشخص شدن وضعیت دندان‌ها علاوه برعکس اشعه ایکس به قالب‌گیری نیز نیاز است. قالب‌گیری جز اولین مراحل شروع درمان ارتودنسی است که به وسیله آن وضعیت دندان‌ها نسبت به یکدیگر مشخص می‌شود. یک مدل گچی از قالب درست می‌شود و بریس ارتودنسی ثابت را روی ان نصب می‌کنند. قالب‌گیری از دندان در دندانپزشکی کاربردهای دیگری نیز دارد. برای ساخت روکش دندان در دندان مصنوعی بریج دندان تاج ایمپلنت نیز قالب‌گیری انجام می‌دهند.

برای اطلاعات بیشتر درمورد عوارض رادیوگرافی ارتودنسی، آیا اشعه ایکس ارتودنسی خطری دارد؟ را مطالعه فرمایید.

قالب‌گیر پس از ارتودنسی

پس از اتمام دوره درمان و برداشتن بریس های ارتودنسی ضروری است تا برای مدتی زیبا جدی از الاینر شفاف یا نگه‌دارنده استفاده کند. استفاده از الاینر برای عدم حرکت دندان‌ها و تثبیت موقعیت آن‌ها پس از ارتودنسی کمک می‌کند. به همین منظور ارتودنتیست مجدداً از دندان های مرتب شده فرد قالب‌گیری می‌کند و یک نگه‌دارنده جدید برای او می‌سازند.

قالب‌گیر پس از ارتودنسی

ارتودنسی بدون قالب‌گیری

به کمک ابزارهای دندانپزشکی دیجیتال و اسکنرهای داخل دهانی می‌توان از محیط دهان و دندان‌ها عکس تهیه کرد و به صفحه نمایشگر فرستاد سپس به کمک نرم افزار ان را مدل‌سازی می‌کنند و برای لابراتوار می‌فرستند. روش‌های نوین و ابزارهای جدید روند درمان را برای دندان‌پزشک و بیمار بسیار آسان نموده‌اند. در بعضی از بیماران با شرایط ویژه، در حالت کلی نیازی به قالب‌گیری ندارند. برای مثال افرادی که ناهنجاری دندان های آن‌ها شدید نیست، اصلاح بایت و اصلاح ناهماهنگی فکین به تشخیص دندان‌پزشک خود قالب‌گیری انجام ندهند.

قیمت قالب گیری برای ارتودنسی در کنار هزینه ارتودنسی محاسبه میشود و جز خدمات درمانی ارتودنسی است. تعداد دفعات قالبگیری، دستمزد دندانپزشک و هزینه لابراتوار بر هزینه قالب گیری ارتودنسی موثر است. دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان تمامی خدمات ارتودنسی برای کوکان و بزرگسالان را انجام میدهند. اگر قصد انجام ارتودنسی زیبایی و یا ارتودنسی پیشگیرانه برای کودک خود دارید می توانیید جهت دریافت نوبت رایگان معاینه با شماره مطب 09130211313 تماس بگیرید.

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button