پستانک ارتودنسی چیست؟

همه آنچه والدین باید در مورد پستانک ارتودنسی بدانند!

پستانک ارتودنسی یا معمولی؟ سؤالی مهم برای والدین، هنگامی که با تنوع بی‌انتهای پستانک و شیشه‌های شیر رو به رو می‌شوند و نمی دانند کدام نوع را برای فرزندشان تهیه کنند. ریشه بسیاری از اختلالات دندانی و انواع مال اکلوژن ها، علاوه بر ژنتیک، عادت و رفتارهای دوران نوزادی و کودکی هستند. عادت به مکیدن انگشت، استفاده بیش از حد از پستانک و عدم رعایت بهداشت دهان و دنان عوامل اصلی مشکلات دندانی و دهان کودکان هستند.

پستانک یک وسیله کمکی برای مادران است، اما انتخاب  نوع مناسب و نحوه استفاده از آن بسیار مهم است. دکتر محمد ناصری، بهترین متخصص ارتودنسی کودکان اصفهان در این مطلب در مورد بهترین نوع پستانک و شیشه شیر نوزادان را معرفی کرده‌اند. با ما همراه باشید.

مشاوره وتماس با دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

پستانک ارتودنسی چیست؟

بهترین نوع پستانک برای نوزادان پستانک ارتودنسی است. پستانک ارتودنسی با طراحی ویژه خود از ایجاد ناهنجاری‌های دندانی و فکی در نوزادان و کودکان جلوگیری می‌کند. این مدل از پستانک‌ها از جنس سیلیکون بوده و کاملاً انعطاف‌پذیر است و فشاری به دندان‌های در حال رشد کودک وارد نمی‌کنند. پستانک ارتودنسی و یا فیدر های غذاخوری کودک هیچ‌گونه بو، طعم و مزه خاصی ندارند.

 از جمله مزایای پستانک ارتودنسی می‌توان به اصلاح اختلالات دندانی و ساختاری، پیشگیری از ایجاد ناهنجاری دندان در آینده وعاملی مؤثر در جلوگیری از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد اشاره کرد.

زمان مناسب برای شروع استفاده کودک از پستانک ارتودنسی پس از یک ماهگی است. بهترین متخصصان ارتودنسی کودکان توصیه می‌کنند تا دوسالگی از پستانک ارتودنسی استفاده شود. اگر کودک تا بعد از سه سالگی نیز از پستانک استفاده کند، ریسک ابتلا به ناهنجاری دندان و ناهماهنگی فکی در او زیاد می‌شود.

فرق پستانک ارتودنسی با پستانک معمولی چیست؟

تفاوت اصلی پستانک ارتودنسی و پستانک معمولی در طراحی سر آن‌ها می‌باشد. سر پستانک ارتودنسی همانند نوک پستان مادر است سری پهن و گردن گردی دارد. پستانک‌های اولیه یا معمولی سری گرد و گردن باریکی دارند و مطابق با دندان‌های در حال رشد کودک طراحی نشده‌اند.

طراحی پستانک ارتودنسی مطابق با فرم دهان و فک کودک است و هنگام مکیدن فشار زیادی به آن وارد نمی‌کند. قسمت صاف سر پستانک ارتودنسی بر روی زبان نوزاد قرار می‌گیر‌د و نیرویی به دندان‌های در حال رشد و فک در حال شکل‌گیری وارد نمی‌کند. منافذ هوایی که بر روی پستانک ارتودنسی تعبیه شده‌اند به جریان هوا در دهان کودک کمک می‌کنند.

مزیت اصلی استفاده از پستانک ارتودنسی این است که عوارضی همچون کج در آمدن دندان کودکان و اپن بایت را برای نوزاد ندارد.

تفاوت های پستانک ارتودنسی با معمولی

قیمت پستانک ارتودنسی

برای خرید پستانک می‌توانید به تمامی فروشگاه‌های سیسمونی داروخانه‌ها و حتی فروشگاه‌های آنلاین مانند دیجی کالا مراجعه کنید. رنج قیمتی پستانک ارتودنسی بین 50 تا 500 تومان است. قیمت پستانک ارتودنسی به کیفیت جنس و برند تعداد پستان ک در یک جعبه بستگی دارد.

اگر کلمه پستانک ارتودنسی دی جی کالا را سرچ کنید، می‌توانید قیمت انواع پستانک ارتودنسی را مشاهده کنید. در سایت‌هایی انجمن مانند نی‌نی سایت، نظر دیگر والدین نیز در هنگام خرید پستانک ارتودنسی راهنمای خوبی برای شما باشد.

نحوه قرار دادن پستانک ارتودنسی در دهان نوزاد

نحوه قرار دادن پستانک ارتودنسی در دهان نوزاد یکی از چالش‌های والدین جوان است. نیازی نیست که به زور پستانک را در دهان کودک قرار دهید کافی زمانی که او پذیرش استفاده از پستانک را داشت آن را در دهان کودک قرار دهید.

در ادامه نکاتی را برای نحوه استفاده از پستانک ارتودنسی بیان می‌کنیم:

  • قبل از قرار دادن پستانک حتماً با آب جوش آن را ضدعفونی کنید و زمانی که به دمای محیط رسید، آن را در دهان نوزاد قرار دهید.
  • پستانک را در بین فواصل شیردهی به کودک دهید و هنگامی‌که نیاز به غذا دارد، با پستانک او را سرگرم نکنید.
  • اگر در هنگام خواب پستانک از دهان کودک خارج شد به‌ اجبار آن را در دهان او قرار ندهید.
  • در صورتی که سر پستانک پاره شد حتماً آن را تعویض کنید تا به بافت نرم دهان او زخم نشود.
  • پس از استفاده کودک از پستانک آن را در جعبه مخصوص قرار دهید تا آلوده نشود.
  • بهتر است پستانک را به طور مداوم شیرین نکنید. چرا که دندان‌های تازه رشد کرده سریع‌تر دچار بوسیدگی می‌شوند. همچنین کودک نسبت به شیرین بودن پستانک شرطی می‌شود و به صورت عادی آن را استفاده نمی‌کند.

نحوه استفاده کردن از پستانک ارتودنسی

شیشه شیر ارتودنسی

شیشه شیر ارتودنسی نیز مانند پستانک ارتودنسی متناسب با دهان و دندان‌های کودک طراحی‌شده است. اگر کودک از شیر خشک استفاده می‌کند بهترین گزینه، شیشه شیرهای ارتودنسی هستند چرا که الگو رشد دندان‌ها را اشکالی ایجاد نمی‌کنند.

شیشه شیر ارتودنسی

شیشه شیرهای ارتودنسی برخلاف شیشه شیرها معمولی مشکلاتی مانند جلو زدگی دندان‌ها عدم تقارن فک بالا و پایین و نامنظم شدن دندان‌ها را ایجاد نمی‌کند. جنس قسمت پستانک ارتودنسی از سیلیکون است و اگر کودک ان را گاز بگیرد، مشکلی برای ان ایجاد نمی‌شود. شیشه‌های ارتودنسی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کودک بتواند زبان خود را تکان بدهد و شیر را قورت دهد.

توصیه‌شده است که کودک تا 18 ماهگی از شیشه شیر ارتودنسی استفاده کند و به نوشیدن مایعات با شیشه شیر عادت نکند.

پستانک ارتودنسی چه شکلی است؟

همان‌گونه که گفته شد، پستانک ارتودنسی سرگرد و گردنی پهن دارند. در بازار سه مدل پستانک ارتودنسی دایره‌ای شکل، بادامی ‌شکل و معمولی وجود دارد.

به گفته انجمن ارتودنتیست‌های ایران در مورد پستانک‌های ارتودنسی:

پستانک‌های ارتودنسی بادامی‌شکل ازجمله محبوب‌ترین پستانک‌های ارتودنسی و مورد استقبال مردم است. شاید علت این استقبال، هم‌خوانی ساختار این پستانک‌ها، با کام  و ساختار دهانی نوزادان است. استفاده از این نوع پستانک برای نوزادان بسیار راحت است و در حین استفاده، فشاری به سقف دهان و لثه نوزاد وارد نمی‌شود.

و در نهایت، پستانک ارتودنسی خوب است یا معمولی؟

صد البته که پستانک ارتودنسی نسبت به پستانک معمولی ارجحیت دارد. پستانک ارتودنسی معایب نوع معمولی را ندارد و برای رشد دندان‌ها و فک اخلالی ایجاد نمی‌کند. نکته مهم ان است که والدین استفاده از پستانک و شیشه ارتودنسی را مدریت کنند تا آسیبی به سلامت دندان و روند رشد آن‌ها وارد نشود. پستانک ارتودنسی یک وسیله جانبی است که در مواقع خواص برای ارم کردن نوزاد استفاده می‌شود و نباید به وسیله‌ای جدا نشدنی از کودک تبدیل شوند.

اگر نگران کج شدن دندان‌های کودک یا دندان ارتودنسی در کودکتان هستید می‌توانید برای معاینه به مطب دکتر ناصری در اصفهان مراجعه کنید و اگر ساکن اصفهان نیستید با فرستادن مدارک پزشکی او، به ‌صورت آنلاین مشاوره شوید. برای دریافت نوبت با شماره مطب: 09130211313 تماس بگیرید.

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button