علت فاصله افتادن بین دندان‌ها

علت فاصله افتادن بین دندان‌ها و روش های درمان آن

دیاستم( Diastema به فاصله بیش از 5 میلی‌متر بین دندان‌ها می‌گویند که هم در کودکان و هم در بزرگ‌سالان مشاهده می‌شود. در کودکان به دلیل آنکه هم دندان‌های شیری و هم دندان‌های دائمی وجود دارند وهنوز رشد دندان‌های دائمی تکمیل‌نشده است به همین خاطر فاصله‌هایی بین دندان‌های کودکان وجود دارند و تا زمانی که دندان‌های دائمی رشد خود را کامل کنند و در جای خود قرار گیرند به‌طور طبیعی فاصله بین دندان‌ها رفع می‌شود. اما در صورتی که فاصله بین دندان‌ها پس از گذشت چند سال برطرف نشد با مراجعه به یک‌دندان پزشک متخصص ارتودنسی در اصفهان می‌توانید اقدامات لازم برای مرتب شدن دندان‌ها را شروع کنید.

مشاوره وتماس با دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

فاصله بین‌دندانی در بزرگ‌سالان می‌تواند علل گوناگونی داشته باشد و راه‌حل‌های گوناگونی برای از بین بردن این فاصله نیز وجود دارد اما اگر این فاصله بین‌دندانی برای خود شخص مهم نباشد الزامی برای برطرف کردن آن نیست مگر این‌که مشکلاتی در جویدن ، یا در هنگام صحبت کردن و درست تلفظ کردن بعضی کلمات  مشکل داشته باشند یا حتی در بعضی موارد فرد برای اینکه لبخندی زیباتر داشته باشد اقدام به رفع فاصله بین دندان‌هایش می‌کند.

علت فاصله افتادن بین دندان‌ها چیست؟

فاصله افتادن بین یک یا چند دندان می‌تواند تحت عوامل ژنتیکی و یا در اثر عوامل محیطی بروز پیدا کند که هرکدام راه‌حلی برای درمان دارد در ادامه عوامل گوناگونی که در ایجاد فاصله بین دندان‌ها موثر می باشند را از زبان دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان  بررسی خواهیم کرد:

تحلیل لثه

بیماری‌های لثه یا بیماری‌های پریودنتال یکی از عوامل فاصله افتادن بین دندان‌ها می‌باشد چراکه اگرالتهاب لثه در همان ابتدا درمان نشود منجر به پیشرفت عفونت در لثه و درنهایت تحلیل آن می‌شود که همین امر باعث ایجاد حفره‌های عمیق بین بافت نرم و سخت دهان می‌شود و حتی این حفره‌ها می تواند خود محل تجمع آلودگی‌های میکروبی می‌باشند.

علائم تحلیل لثه که منجر به فاصله بین دندانی می‌شود

عادات غلط در کودکی

کودکان به‌طور ناآگاهانه رفتارهایی را انجام می‌دهند که باعث ایجاد اختلال درروند رشد فک و رشد طبیعی دندان‌های اصلی می‌شود. ازجمله این عادات غلط می‌توان به مکیدن انگشت و استفاده بیش‌ازحد و طولانی‌مدت از پستانک اشاره کرد که منجر به جلو آمدن دندان‌های فک بالا می‌شود باعث بروز مشکلاتی مانند اپن بایت شود.

ریفلاکس بلع

اگر هنگام بلع غذا زبان به‌طور اشتباه به‌جای آنکه به سمت حلق جمع شود وغذا را به سمت حلق حرکت دهد ،به صورت برعکس، زبان به دندان‌های جلو فشار وارد کند تا غذا وارد حلق شود، نتیجه این فشار به دندان‌های جلویی، باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود.

عدم تناسب بین اندازه دندان و استخوان فک

اگر بسته به عوامل ژنتیکی استخوان فک نسبت به دندان‌ها بزرگ‌تر باشد و طول قوس آن زیاد  باشد فاصله قابل‌توجهی بین دندان‌ها می‌افتد و یا اگر سایز یک دندان نسبت به دو دندان مجاور کوچک‌تر باشد باعث ایجاد فضای خالی بین دندان‌ها می‌شود.

عدم تناسب بین سایز دندان‌ها و طول قوس فک که باعث فاصله بین دندان ها می شود

لبیال فرنوم بافت نرمی می‌باشد که لثه‌ی فک بالا را به پشت لب بالا متصل می‌کند. هنگامی‌که این زائده بیش‌ازاندازه بزرگ شود می‌تواند بین دو دندان جلویی بالا قرار بگیرد و بین آن‌ها فاصله بیندازد.

کشیدن دندان

هنگامی‌که دندان‌ها بیش‌ازاندازه به هم فشرده باشند بنا به صلاحدید دندان پزشک متخصص کشیدن یک یا چند دندان باعث ایجاد فضای کافی در فک می‌شود و دندان‌ها با حرکت کردن به سمت فضای خالی در جایگاه مناسبی نسبت به یکدیگر قرار می‌گیرند. حال اگر فضای ایجادشده بیشتر از میزان موردنیاز باشد دندان‌ها با حرکت کردن در طی گذشت زمان بین آن‌ها فاصله ایجاد می‌شود.

اهمیت درمان فاصله بین دندانی

فاصله بین دندان‌ها می‌تواند برچهره افراد و متعاقب آن پایین آمدن اعتمادبه‌نفس فرد تأثیر بگذارد و علاوه بر تأثیر ناخوشایندی که بر زیبایی ظاهر دندان‌ها می‌گذارد باعث به وجود آمدن مشکلاتی در جویدن فرد ایجاد می‌شود و تکه‌های مواد غذایی سخت در فضای خالی بین دندان‌ها گیر می‌کنند و باعث احساس درد برای فرد می‌شود. هنگامی‌که بین دندان‌ها خالی باشد محیط بیشتری از دندان در مجاور مواد غذایی است که همین امر احتمال آسیب دیدن لبه‌های دندان را افزایش می‌دهد، همچنین فضای خالی بین دندان‌ها باعث می‌شود لثه‌ها که عضوی با آسیب‌پذیری بالا هستند در معرض مواد غذایی سخت و اسیدی قرار بگیرند که باگذشت زمان موجب تحلیل لثه می‌شود.

چند روش درمان جهت رفع فاصله بین دندان‌ها

هنگامی‌که یک دندان‌پزشک خوب شما را معاینه می‌کند و وضعیت و میزان فاصله بین دندان‌ها و شرایط فکی شما را می‌سنجد و بر اساس آن، روش درمانی مناسبی را به شما پیشنهاد می‌کند . در ادامه چند روش درمانی برای رفع فاصله بین دندان‌ها به شما معرفی می‌کند.

ارتودنسی

درصورتی‌که فاصله بین دندان‌ها و ناهماهنگی آن‌ها زیاد باشد ارتودنسی یک روش درمانی مناسب می‌باشد تا با واردکردن فشار بیومکانیکی به دندان‌ها آن‌ها را حرکت دهد تا در موقعیت مناسبی نسبت به هم قرار گیرند. دستگاه‌های ارتودنسی در دو نوع ثابت و متحرک وجود دارد. که به تشخیص متخصص ارتودنسی، دستگاه ارتودنسی مناسب برای هر فردی در دهان او  نصب می‌شود تا ناهماهنگی بین دندان‌ها و فک رفع شود.

ارتودنسی برای بستن فاصله بین دندان‌ها

باندینگ

روش سریع و آسان باندینگ کمک می‌کند تا با استفاده از مواد رزینی همرنگ، فاصله بین دندان یا قسمتی از دندان که آسیب‌دیده است را جبران کنید. باندینگ دندان را می‌توان در طی یک جلسه انجام داد و در صورتیکه این پوشش آسیب دید، می‌توان بدون عوض کردن کل باندینگ فقط قسمت آسیب‌دیده را ترمیم کرد که این خود یکی از مزیت‌های این روش درمانی می‌باشد.

باندینگ دندان همانند ونیرهای دندانی می‌باشد با این تفاوت که مواد باندینگ نسبت به ونیر از مقاومت و استحکام کمتری برخوردار می‌باشد که این خصوصیت جزء یکی از معایب باندینگ بشمار می رود. پس بهتر است به‌خوبی بهداشت دندان باندینگ شده را رعایت کنید تا دیرتر دچار تغییر رنگ و آسیب دیدن و ترک برداشتن آن شوید.

ونیرسرامیک راهی برای پر کردن فاصله بین دندان‌ها

ونیر سرامیکی نوعی پوشش ناکامل برای دندان‌ها محسوب شده که فاصله بین دندان‌ها و تغییر رنگ دندان‌ها، شکستگی و همچنین لب‌پریدگی دندان‌ها را ترمیم می‌کند. لمینت دندان یک روکش بسیار ظریف می‌باشد که پس از قالب‌گیری دندان‌ها در لابراتوار دندان‌پزشکی ساخته می‌شوند و در جلسه بعدی این روکش روی دندان کار گذاشته می‌شود. یکی از مزیت‌های لمینت دندانی این است که رنگ آن با توجه به سلیقه و انتظارات خود فرد ساخته می‌شود. درنتیجه می‌توان به صورتی آن‌ها را قالب‌گیری کرد که فاصله بین دو دندان را به‌طور کامل پوشش داد و لبخندی زیبا را به فرد مراجعه‌کننده هدیه داد.

ونیر سرامیکی روشی برای از بین بردن گپ بین دندانی

ونیر کامپوزیت

نوع دیگر ونیر های دندانی، ونیر کامپوزیت است که از جنس رزین می‌باشد که به دو روش مستقیم و غیرمستقیم بر روی دندان‌ها نصب می‌شوند . ونیر کامپوزیت برای پوشاندن عیوب ظاهری دندان‌ها استفاده می‌شود. ونیر کردن دندان‌ها راه‌حل مناسبی برای اصلاح فرم دندان‌ها محسوب می‌شود. کسانی که یکی از دندان‌هایشان کوچک‌تر از سایر دندان‌ها است می‌توان از ونیر کامپوزیت برای رفع این عارضه استفاده کرد.

ونیر کامپوزیت نوعی روش برای زیباسازی دندان ها است که نوعی روکش برگشت‌پذیر می‌باشد یعنی درصورتی‌که خواستید می توانید ونیر کامپوزیت را از دهانتان خارج کنید زیرا در این روش آسیبی به مینای دندان وارد نشده است و می‌توانید در صورت لزوم از دندان اصلی بدون روکش استفاده کنید.

فرنکتومی

با بزرگ شدن فر نوم و قرارگیری آن بین دندان‌ها گپی بین دندان جلویی در فک بالا به وجود می‌آید که می‌توان این زائده را با فرنکتومی برطرف کرد.جراحی فرنکتومی به دو روش جراحی با تیغ و جراحی با لیزر انجام می‌شود. در جراحی با لیزر از طول موجهای مختلفی استفاده‌شده و هیچ‌گونه درد یا خونریزی در این روش وجود ندارد.

مزایای جراحی فرنکتومی بالیزر برای حذف گپ بین دو دوندان بالا

جایگزین کردن دندان از دست رفته با پروتز دندانی

درصورتی‌که چند دندان را کشیده‌اید و فضای خالی زیادی بین دندان‌ها به وجود آمده است، با پروتز کردن، می‌توانید یک‌ دندان کامل را جایگزین کنید. ایمپلنت از دو جزء تاج دندان و پایه ایمپلنت تشکیل‌شده است که مانند یک‌دندان ثابت در لثه جایگزین می‌شود و می‌توان فضای خالی بین دندان‌ها را با این روش پر کرد.

پیشگیری از فاصله افتادن بین دندان‌ها

یکدست و منظم بودن دندان‌ها در زیبایی لبخند و چهره  افراد تأثیر بسیار مهمی دارد. بعضی از دیاستوم ها به دلیل عوامل ژنتیکی مانند کوچک بودن یک‌دندان نسبت به سایر دندان‌ها اتفاق می افتد که کنترل کردن آن‌ها امکان‌پذیر نمی‌باشد. اما می‌توان عوامل محیطی مؤثر در ایجاد  فاصله بین دندان‌ها مؤثر هستند را کنترل کرد به همین دلیل به دو نکته مراقبتی در این زمینه اشاره خواهیم کرد که می توانید از بروز گپ بین دندان‌ها جلوگیری کنید.

در قدم اول، بهداشت دهان و دندان‌ها را به‌درستی رعایت کنید.و در قدم دوم، درمان بیماری‌های لثه را جدی بگیرید و به‌محض دیدن کوچک‌ترین علامت التهاب لثه به کلینیک دندان‌پزشکی مراجعه نمایید. ازجمله نشانه‌های التهاب لثه می‌توان به علامت‌هایی چون درد لثه، تورم و قرمزی لثه و همچنین خونریزی اطراف دندان‌ها اشاره کرد که اگر این عارضه کنترل نشود به عفونت لثه منجر شده و روند درمان طولانی‌تر خواهد شد.

اگر لثه دچار تحلیل‌شده باشد ابتدا با جرم‌گیری و تمیز کردن عمقی آن ناحیه، بافت آسیب‌دیده را درمان می‌کنند. ولی اگر شدت عفونت لثه زیاد باشد و تحلیل لثه به مقدار زیادی پیشروی کرده باشد احتمال نیاز به جراحی لثه افزایش پیدا می‌کند.

راه‌های پیشگیری از تحلیل لثه که منجر به افتادن فاصله بین دندان‌ها می‌شود:

اولین اقدام رعایت بهداشت اصولی و صحیح دندان‌ها و دهان هست. چه بسیاری از افراد که به‌طور مرتب مسواک می‌زنند ولی دچار بیماری‌های لثه نیز می‌شوند چراکه پلاک‌ها و ذرات غذایی که بین دندان‌ها گیرکرده است را به‌خوبی تمیز نمی‌کنند . اولین قدم مراقبت از لثه ، درست مسواک زدن می‌باشد بطوریکه باید بعد از هر وعده غذایی با نخ دندان، بین دندان‌ها را کاملاً تمیز کنید.

اگر از دخانیات استفاده می‌کنید که در درجه اول بهتر است این کار را ترک کنید ولی در غیر این صورت باید پس از مصرف دخانیات، دندان‌هایتان را  به‌خوبی مسواک بزنید.  از نخ دندان استفاده کنید و نگران آن نباشید که باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها و لثه شود .برای اطمینان از سلامت لثه ها و دندان ها  برای معاینه به یک دندانپزشک  خوب در اصفهان مراجعه کنید.

درمان خانگی برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها

بسیاری از افراد برای آنکه از درمان‌های تخصصی  و مراجعه به کلینیک‌های  دندان‌های  فرار کنند به دنبال روش‌های خانگی و سنتی برای از بین بردن فاصله بین دندان‌هایشان هستند اما اگر بخواهیم واقع‌بینانه با این موضوع  مواجه شویم درمان خانگی برای رفع فاصله بین دندان‌ها، چندان مؤثر نیستند دلیل اول این است که تأثیر بر حرکت دادن و هماهنگ کردن بافت سخت دندان و فک ندارند و دلیل دومان است که برای نتیجه گرفتن از درمان‌های خانگی باید در بلندمدت به درمان پایبند باشید که اغلب افراد بعد از مدتی  کوتاهی رعایت کردن، آن را رها می‌کنند  که منجر به عدم گرفتن نتیجه مطلوب می‌شود.

یکی از راهکار های خانگی که دندان‌پزشکان برای رفع گپ بین دندان‌ها پیشنهاد می‌دهند استفاده از براکت DIY  و یا نوار دندانی است . نحوه استفاده از نوار به این صورت است که قبل از خواب، نوار را به دو دندانی که می‌خواهید حرکت کند بچسبانید .بعد چند ماه مداومت در استفاده از این نوارها شاهد کمتر شدن فاصله بین دندان نتان خواهید بود.

هزینه درمان از بین بردن فاصله بین دندانی

هزینه از بین بردن فاصله بین‌دندانی کاملاً بستگی به نوع درمانی که دکتر برای شما تجویز می‌کند بستگی دارد برای مثال هزینه ارتودنسی با ونیرکامپوریت کاملاً تفاوت دار د. اما هنگامی‌که یک دکتر خوب انتخاب می‌کنید او باوجدان کاری خود تعرفه‌های دندانپزشکی را با رعایت انصاف تعین می‌کند.

سخن پایانی:

فاصله بین دندان یک عارضه طبیعی است که دلایل مختلفی برای ایجاد شدن آن وجود دارد .برای از بین بردن گپ بین دندان‌هایتان ابتدا شما به یک ‌دندان‌پزشک خوب در اصفهان مراجعه فرمایید تا با بررسی وضعیت دندان‌هایتان به شما مناسب‌ترین راه درمان را پیشنهاد دهد دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان آماده ارائه هرگونه خدمات دندان‌پزشکی به‌ویژه  درمان ناهنجاری‌های دندانی و فکی هستند برای دریافت نوبت می‌تونید با مطب ایشان تماس حاصل فرمایید.

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button