ارتودنسی سرامیکی | دکتر محمد ناصری

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی (ارتودنسی نامرئی) بر خلاف ارتودنسی معمولی که سیم کشی آن بسیار توی چشم است، قابل تشخیص نیست. ارتودنسی سرامیکی برای اشخاصی که تمایلی به دیده شدن ارتودنسی خود ندارند بسیار مناسب است. برای اطلاع از قیمت ارتودنسی سرامیکی و مزایای آن با صحبت‌های دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان همراه باشید.

دکتر محمدعلی ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان

ارتودنسی سرامیکی (ارتودنسی نامرئی) چیست؟

ارتودنسی سرامیک یکی از روش‌های ارتودنسی ثابت برای درمان دندان‌های نامرتب و مشکلات فک‌ها است. روش کار در ارتودنسی سرامیک همانند ارتودنسی معمولی است با این تفاوت که به‌جای استفاده از براکت‌های سیمی از براکت‌‌های سرامیکی استفاده می‌شود. این نوع براکت‌ها شفاف یا همرنگ دندان‌ها هستند به‌راحتی قابل تشخیص نیستند به همین دلیل به آن ارتودنسی نامرئی نیز گفته می‌شود. از این نوع ارتودنسی بیشتر برای افرادی که بنا به موقعیت اجتماعی و دلایل دیگر نمی‌خواهند کسی متوجه ارتودنسی آنها شود کاربرد دارد.

ارتودنسی سرامیکی | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

کاربردهای ارتودنسی شفاف

ارتودنسی سرامیکی یا ارتودنسی نامرئی برای برطرف‌کردن ناهنجاری‌های فک و دهان خفیف تا متوسط مناسب است. به علت شکننده بودن سرامیک‌ها برای درمان ناهنجاری‌های سخت و شدید کارایی ندارد. از این نوع ارتودنسی هم کودکان و هم بزرگسالان می‌توانند استفاده کنند.

هزینه ارتودنسی سرامیکی در اصفهان

قیمت ارتودنسی سرامیکی بستگی به عواملی دارد که باعث کم یا زیادشدن قیمت آن خواهند شد. در کل می‌توان گفت هزینه ارتودنسی سرامیکی به علت نوع براکت استفاده شده از ارتودنسی معمولی گران‌تر است. این براکت‌ها از جنس سرامیک، پرسلینو یا پلاستیکی هستند که هرکدام قیمت متفاوتی دارند. به‌خاطر شکننده بودن این نوع براکت‌ها نصب آن توسط متخصص ارتودنسی وقت بیشتری نسبت به ارتودنسی معمولی می‌گیرد که بالطبع هزینه نیز بالاتر می‌رود. برای کمتر شدن هزینه ارتودنسی نامرئی می‌توانید دندان‌های بالایی و یا دندان‌هایی که بیشتر دیده می‌شوند براکت سرامیکی بگذارید و بقیه دندان‌ها را براکت‌های فلزی بگذارید.

جدول قیمت ارتودنسی سرامیکی 1401

این نکته را مد نظر داشته باشید که قیمت های درج شده در جدول به صورت تقریبی می‌باشد، با مراجعه به مطب متخصص ارتودنسی از هزینه نهایی با خبر شوید.
هزینه ارتودنسی سرامیکی برای هر فک 20 تا 30 میلیون

هزینه ارتودنسی سرامیکی 1401| دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

مراقبت‌های بعد از ارتودنسی نامرئی

جنس براکت‌های سرامیکی طوری است که خیلی کم احتمال تغییر رنگ دارند؛ اما چنانچه نکاتی را رعایت نکنید ممکن است در مدت کوتاهی رنگ آنها تغییر کند. اما با رعایت نکاتی می‌توانید از تغییر رنگ آنها جلوگیری کنید:

  • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بعد از غذا
  • اجتناب از خوردن مواد رنگی مثل قهوه، سس خردل و…
  • پرهیز از سیگارکشیدن
  • مراجعه به‌موقع به متخصص ارتودنسی
  • رعایت بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی سرامیکی
  • جرم‌گیری دندان‌ها

مراقبت‌های بعد از ارتودنسی نامرئی | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

مزایای ارتودنسی شفاف

اولین مزیت ارتودنسی سرامیکی به‌خاطر همرنگ بودن با رنگ دندان‌ها مشخص نبودن آنهاست که موجب داشتن لب و دهانی طبیعی و زیبا در زمان استفاده از آن هست. براکت‌های کار رفته در آن برجستگی زیادی ندارند و مانع از جلو آمدن و زشتی لب‌ها می‌شوند. یکی داشتن براکت‌های فلزی موقع عکس گرفتن باعث ایجاد مشکلاتی در وضوح عکس نهایی می‌شد. اما ارتودنسی سرامیکی به دلیل داشتن شفافیت در براکت‌ها موقع رادیوگرافی و عکس گرفتن هیچ مشکلی برای عکس ایجاد نمی‌کنند.

معایب ارتودنسی سرامیکی

نداشتن استحکام بالا براکت‌های سرامیکی یکی از مشکلات این نوع ارتودنسی است. این نوع براکت‌ها نسبت به نوع فلزی آن معمولاً حساس و شکننده‌تر هستند و در برابر فشار یا ضربه مقاومت کمتری دارند.  براکت‌های سرامیکی سایز بزرگ‌تری نسبت به نوع فلزی آن دارند که در روزهای ابتدایی برای فرد ممکن است موجب ناراحتی شود ولی بعد از مدتی به آن عادت خواهد کرد. براکت‌های سرامیکی برای مشکلات خفیف و متوسط دندان‌ها کاربرد دارد و مانند ارتودنسی معمولی نمی‌تواند مشکلات حاد دندانی را برطرف کند. ارتودنسی نامرئی فشار کمتری به دندان‌ها وارد می‌کند و مدت درمان با ارتودنسی سرامیکی معمولاً بیشتر از نوع فلزی آن است. در ارتودنسی شفاف معمولاً از کش‌های رنگ سفید برای اطراف براکت‌ها استفاده می‌شود که با خوردن مواد خوراکی رنگی تغییر رنگ پیدا می‌کنند و باعث ظاهری زشت در دندان‌ها خواهند شد که باید توسط متخصص ارتودنسی تعویض شود.

معایب ارتودنسی سرامیکی | دکتر محمدناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

ارتودنسی دیمون سرامیکی

براکت های ارتودنسی دیمون می‌توانند به‌صورت فلزی و یا سرامیکی مورداستفاده قرار گیرند.در ارتودنسی دیمون سرامیکی، براکت ها از جنس سرامیک همرنگ دندان ساخته می‌شوند و جلب‌توجه کمتری می‌کنند. ارتودنسی دیمون سرامیکی ازنظر مکانیزم خودکار بودن دقیقاً همانند براکت های فلزی عمل می‌کنند.

ارتودنسی فلزی بهتر است یا ارتودنسی سرامیکی؟

در واقع می‌توان گفت هر دو ارتودنسی خوب هستند اما داشتن تفاوت‌هایی باعث تردید در انتخاب آنها می‌شود. روند درمان ارتودنسی معمولی به علت فشار بیشتر به دندان‌ها سریع‌تر از ارتودنسی سرامیکی است. قیمت ارتودنسی نامرئی بیشتر از ارتودنسی فلزی است و درعین‌حال زیبایی ارتودنسی سرامیکی بیشتر از ارتودنسی معمولی است که خیلی از اشخاص به علت داشتن ظاهری زیباتر آن را انتخاب می‌کنند. برای تصمیم گرفتن در انتخاب نوع ارتودنسی حتماً از پزشک معالج خود راهنمایی بگیرید تا بعداً دچار مشکل نشوید.

ارتودنسی سرامیکی بهتر است یا ارتودنسی فلزی| دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

سخن پایانی

ارتودنسی سرامیکی برای کسانی است که دوست دارند در مدت درمان ارتودنسی ظاهری زیبا داشته باشند. اگر قصد انجام ارتودنسی نامرئی را دارید پیشنهاد ما به شما دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان است.

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button