ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت در اصفهان (Fixed orthodontics)

ارتودنسی ثابت در اصفهان یکی از راههای درمان ناصافی و نامرتبی دندانهاست. در ارتودنسی ثابت همانطور که از اسم آن مشخص است از ابزارهایی استفاده می‌شود که در دهان ثابت هستند و تا درمان کامل ارتودنسی نمی‌توان آن را از دهان خارج کرد. در ادامه با گفته های دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در  اصفهان در مورد سیم کشی ثابت دندان ها همراه باشید.

تماس و مشاوره با دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان

ارتودنسی ثابت در اصفهان

ارتودنسی ثابت در درمان ناهنجاری و ناصافی های شدید دندان و فک های بیمار به کار می‌رود. در این روش از سیم کشی (بریس) بر روی دندان ها استفاده می‌شود. این بریس ها معمولا از جنس فلزی هستند که با نوارهای فلزی یا چسب (سمنت) توسط متخصص ارتودنسی به دندان های شما وصل می‌شوند. بریس ها در دهان ثابت هستند و تا موقعی که مشکلات ناهنجاری دندان ها حل نشوند نباید از دندان خارج شوند. در ارتودنسی ثابت درمان مشکلات و ناهنجاری های پیچیده دندان ها بسیار خوب جواب می‌دهد.

ارتودنسی ثابت چیست | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

روند درمان ارتودنسی ثابت

مراحل درمان ارتودنسی دندان  طولانی است و حتی ممکن است چند سالی طول بکشد. برای درمان ارتودنسی باید مراحل زیر را طی کنید:

معاینه حضوری توسط متخصص ارتودنسی

قدم اول معاینه کامل و مشاوره توسط متخصص ارتودنسی برای ارزیابی بهتر میزان ناهنجاری دندان و فک های بیمار و نوع درمان است. در این مرحله متخصص ارتودنسی با بررسی عکس OPG و دیگر آزمایشات نوع درمان ارتودنسی و مدت و هزینه آن را تعیین می‌کند. در این جلسه متخصص ارتودنسی کارهایی که باید قبل از ارتودنسی انجام شود مثل کشیدن دندان، جرم گیری و … را انجام می‌دهد. در ادامه نحوه درمان و شرایط بعد از ارتودنسی با بیمار صحبت می‌کند و به سوالات بیمار در زمینه ارتودنسی جواب می‌دهد.

گذاشتن بریس روی دندان

پس از بررسی فک و دهان بیمار در این مرحله بریس ها روی دندانها گذاشته می‌شوند و به وسیله چسب به دندانها وصل می‌شوند . در مرحله بعد با سیم نازکی بریس ها به هم وصل می‌شوند. انجام این کار هیچ گونه دردی برای بیمار ندارد و به راحتی انجام می‌شود.

ویزیت مرتب متخصص ارتودنسی درطول درمان

پس از نصب بریس ها بنا به تشخیص متخصص ارتودنسی هر چند وقت یکبار باید به مطب مراجعه کنید تا دکتر روند درمان را بررسی کند. در این جلسات ممکن است بریس عوض شده و دوباره کار گذاشته شوند که ممکن است کمی درد داشته باشد اما پس از گذشت چند روز درد از بین می‌رود و جای نگرانی نیست. مراجعه حضوری در طول درمان را جدی بگیرید تا روند درمان شما سریع‌تر پیش برود و بتوانید به نتیجه دلخواه برسید.

پایان درمان ارتودنسی ثابت

در این مرحله متخصص ارتودنسی بریس ها را از دندان ها جدا می‌کند و توضیحاتی در مورد مراقبت ها و اقداماتی که باید بعد از ارتودنسی انجام شود برای شما شرح خواهد داد. بعد از این مرحله بهتر است بیمار هر 6 ماه یکباربرای معاینه دندان و لثه به متخصص ارتودنسی مراجعه کند.

میزان ناهنجاری ارتودنسی ثابت با معاینه با متخصص ارتودنسی در اصفهان | دکتر محمد ناصری

ارتودنسی ثابت برای چه ناهنجاری هایی کاربرد دارد

ارتودنسی ثابت برای به هم ریختگی و ناصاف بودن شدید دندان ها و همچنین ناهنجاری های فک بالا و فک پایین استفاده می‌شود. اگر شما فاصله زیادی بین دندان دارید با ارتودنسی ثابت به راحتی درمان می‌شوید. ارتودنسی ثابت برای بیماری های زیر نیز کاربرد دارد:

 • درهم بودن دندان ها به خاطر کوچک بودن فک ها
 • جفت نبودن فک ها رو یکدیگر
 • بیرون زدگی دندان ها
 • ارتودنسی ثابت دوفک اصفهان
 • ارتودنسی نیم فک
 • ارتودنسی ثابت فک پایین اصفهان
 • ارتودنسی ثابت فک پایین

کاربرد ارتودنسی ثابت در ناهنجاری های دهان و دندان |دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

ارتودنسی ثابت بهتر است یا ارتودنسی متحرک

تفاوت ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک در ثابت بودن و دستگاه های استفاده شده می‌باشد. در ارتودنسی ثابت بیمار به هیچ عنوان نمی‌تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خود خارج کند و این کار فقط توسط متخصص ارتودنسی انجام می‌شود. اما در ارتودنسی متحرک بیمار هر موقع که نیاز داشته باشد خود شخص می‌تواند دستگاه ارتودنسی ار خارج کند و دوباره آن را در دهان قرار دهد. ارتودنسی ثابت برای ناهنجاری های خفیف استفاده می‌شود اما ارتودنسی متحرک برای ناهنجاری های با درصد کم استفاده می‌شود.

مهمترین فرق بین ارتودنسی ثابت و متحرک چیست؟

تفاوت ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک همانطور که از نامش پیداست، قابلیت خارج شدن و نشدن لوازم ارتودنسی از درون دهان است. اما تفاوت مهم تر، عملکرد این دو روش در درمان ناهنجاری ها است. بریس های ثابت در اصلاح و رفع ناهنجاری های دندان و فک کاربرد زیادی دارند و قادرند انواع ناهنجاری ها را برطرف نمایند. در حالیکه ارتودنسی متحرک فقط در درمان مشکلات خفیف دندان کارآمد هستند. بریس های متحرک به راحتی قابل خارج شدن از درون دهان هستند و همکاری بیمار در این روش درمانی حرف اول را می زند. اما در درمان از طریق ارتودنسی ثابت نیازی به همکاری بیمار نیست. به طور کلی می توان گفت برای درمان های جامع تر باید از ارتودنسی ثابت کمک گرفت.

تفاوت ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

مزایای ارتودنسی ثابت چیست؟

ارتودنسی ثابت هر دارای مزایایی نسبت به ارتودنسی متحرک است که در ادامه چند مورد از انها را نام خواهیم برد:

 • درمان شدیدترنی نوع ناهنجاری
 • کمترین آسیب دهی به دندان ها در طول درمان
 • درمان ناهنجاری های دندان مثل بیرون زدگی، تو رفتگی، کج بودن دندان، فاصله بین دندان ها و…   .
 • ثابت ماندن دندان ها پس از درمان ارتودنسی
 • حرکت چند دندان به طور همزمان
 • مناسب تمام سنین حتی کهنسالی

معایب ارتودنسی ثابت چیست؟

یکی از معایب ارتودنسی ثابت این است که چون غیر قابل درآوردن هستند مسواک زدن و شستشوی دهان کمی مشکل است. یکی دیگر از معایب آن این است که در آوردن و جابه جا کردن سیم کشی ها فقط در مطب توسط متخصص ارتودنسی انجام می‌شود.

معایب و مزایا ارتودنسی ثابت | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

قیمت ارتودنسی ثابت در اصفهان

هزینه ارتودنسی ثابت در هر فرد متفاوت است و بستگی درصد ناهنجاری دندان و فک بالاو فک پایین، مقدار تجهیزات مصرف شده، نوع براکت، میزان مهارت متخصص ارتودنسی، محل انجام ارتودنسی و… دارد. البته هزینه ارتودنسی با مراجعه حضوری و مشاوره با متخصص ارتودنسی مشخص می‌شود و پس از بررسی میزان ناهنجاری و عوامل دیگر تعیین می‌شود.

سخن پایانی

ارتودنسی ثابت در اصفهان برای درمان ناهنجاری فکین و ناصافی دندان ها شدید دندان ها کاربرد دارد. ارتودنسی دندان نیاز به مهارت بالا دارد و باید توسط  بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان انجام شود. پیشنهاد ما به شما دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان می‌باشد.

 

 

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button