مقاله ها

حساسیت دندان‌ها موضوعی است که افراد در حین و پس ازانجام ارتودنسی با آن مواجه می‌شوند. در عده ای از افراد حساسیت دندان در ارتودنسی بسیار شدید و طاقت‌فرسا است  در حالیکه برخی دیگر حساسیت دندان خفیف و گذرایی را تجربه می‌کنند.

آگاهی از علل حساسیت دندان‌های ارتودنسی شده باعث می شود شما در نحوه مراقبت از دندان‌هایتان اهتمام بیشتری به خرج دهید. دکتر ناصری دندان‌پزشک ارتودنسی در اصفهان علل و درمان‌های حساسیت دندان را توضیح داده‌اند. همچنین راهکارهای مؤثررا برای درمان حساسیت دندان ارتودنسی  شده  را در خانه  نیز مطرح کرده‌اند.  لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

مشاوره وتماس با دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان

علت بروز حساسیت دندان حین ارتودنسی چیست؟

در حین درمان ارتودنسی مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان دشوار است در صورتی که  مینای دندان‌ها و لثه  در این زمان نیاز به توجه بیشتری دارند. اگر در مدت ارتودنسی به بهداشت دهان توجه نشود، احتمال آنکه فرد درگیر حساسیت دندان، پوسیدگی دندان و التهاب لثه در ارتودنسی شود، افزایش می‌یابد. دانستن دلایل حساسیت دندانی در ارتودنسی به شما کمک می‌کند که آن‌ها را کنترل کنید تا موجب تحریک بیشتر دندان‌ها نشود.

علت حساسیت دندان در ارتودنسی

حال عوامل متداولی که موجب حساسیت دندان در حین ارتودنسی می‌شوند را بررسی می‌کنیم:

بیماری‌های لثه (بیماری‌های پریودنتال) مانند تحلیل لثه و التهاب لثه موجب قرار گرفتن ریشه دندان در معرض محیط دهان می‌شود. پسرفت و تحلیل لثه که نقش محافظت از ریشه دندان را دارد موجب تحریک حساسیت دندانی می‌شود.

پوسیدگی و تضعیف مینای دندان ارتودنسی شده باعث بروز علائم حساسیت دندانی می‌شود. مینای دندان لایه محافظ عاج دندان است اگر مینای دندان به هر دلیلی تخریب شود اعصاب عاج دندان را تحریک می‌کند و حساسیت دندانی را بر می‌انگیزد. دندان‌های ارتودنسی شده به دلیل وجود بریس های ارتودنسی ثابت بسیار مستعد در تحلیل مینای دندان هستند. به همین دلیل است که بهترین دکترهای ارتودنسی در اصفهان توصیه می‌کنند از مسواک مخصوص ارتودنسی برای تمیز کردن دندان‌های ارتودنسی شده استفاده کنید.

مصرف بیش از حد مواد غذایی اسیدی و قندی، اسیدیته دهان را از حالت طبیعی خارج می‌کند که باعث آسیب دیدن لثه و دندان‌های ارتودنسی شده می‌شود. باقی ماندن قند و اسید خوراکی‌ها روی دندان به باکتری‌ها موجود در دهان فرصت تولید اسید بیشتری را می‌دهد که بسیار برای دندان مضر بوده و از عوامل اصلی پوسیدگی دندان است.

سفید کردن دندان‌های ارتودنسی شده یک دغدغه مهم برای افراد در حین و پس از ارتودنسی است. اگر در حین ارتودنسی افراد از محصولات سفیدکننده دندان که خاصیت ساینده دارند استفاده کنند، ممکن است باعث ایجاد حساسیت در دندان‌ها شود.

دکتر ناصری به بیماران خود توصیه می‌کنند که به بهترین نحوه در حین دوران ارتودنسی بهداشت دندان‌هایشان را رعایت کنند تا دندان‌هایشان جرم نگیرد و پس از اتمام درمان ارتودنسی، برای سفید کردن دندان‌های‌شان به روش‌های مختلف مانند بلیچینگ یا لیمنت اقدام کنند.

واکنش آلرژیک به کش ارتودنسی نیز در برخی افراد سبب بروز حساسیت می‌شود. جنش کش ارتودنسی لاتکس است که برای بعضی افراد حساسیت‌زا است؛ اما خوشبختانه کش‌های ارتودنسی در جنس‌های دیگری نیز ساخته می‌شوند. افرادی که به کش های لاتکس ارتودنسی حساسیت نشان می‌دهند، دکتر ارتودنسی از ابزارها و کش ارتودنسی با جنس دیگری را جایگزین می‌کند.

درمان حساسیت دندان در ارتودنسی

حساسیت دندان‌ها را می‌توان با مراقبت‌های خانگی بهبود داد؛ اما اگر دندان‌ها و لثه بسیار آسیب‌دیده باشند به درمان‌های دندان‌پزشکی مانند فلوراید تراپی، روکش دندان، پیوند لثه جراحی لثه و نیاز پیدا خواهید کرد.

درمان حساسیت دندان در ارتودنسی

برای درمان حساسیت دندان در خانه، اقدامات زیر را انجام دهید:

 •  از خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنید:
  خمیردندان‌های ضد حساسیت حاوی ترکیباتی مانند نیترات پتاسیم است که راه‌های نفوذ دندان که باعث تحریک عصب دندان می‌شود را مسدود می‌کند. همچنین فلوراید موجود در خمیردندان‌های ضد حساسیت باعث تقویت و تحکیم مینای دندان می‌شود.
 • در هنگام خواب از نایت گارد استفاده کنید:
  افرادی که عادت به دندان قروچه دارند با گذاشتن محافظ شبانه یا نایت گارد می‌توانند از مینای دندانشان محافظت کنند.
 • از رژیم غذایی مناسب ارتودنسی استفاده کنید:
  مصرف کمتر خوراکی‌های قندی و اسیدی را در رژیم غذایی خود رعایت کنید. تا جای ممکن از مصرف غذاهایی که موجب تحریک دندان‌ها می‌شوند (مانند غذاهای بسیار شیرین و یا ترش) و غذاهایی که تمیز کردن آن‌ها از بریس ارتودنسی مشکل است، پرهیز کنید.
 • با مسواک مخصوص ارتودنسی دندان‌هایتان را تمیز کنید:
  از متخصص ارتودنسی خود نحوه صحیح مسواک زدن را آموزش ببینید و از خمیردندان و مسواک مناسب استفاده کنید. با حرکاتی آرام مسواک بزنید تا در اثر فشار زیاد مینای دندان و بریس ارتودنسی آسیب نبینند.

حساسیت دندان بعد از ارتودنسی

حساسیت دندان بعد از ارتودنسی یک واکنش طبیعی به دی‌باندیگ بریس های ارتودنسی است که برخی افراد آن را تجربه می‌کنند. عموماً حساسیت دندان‌ها بعد از 10 الی 30 روز بهبود می یابد.

به افرادی که قصد بلیچینگ کردن دندان‌هایشان بعد از ارتودنسی را دارند، توصیه می‌شود 3 الی 6 ماه بعد برای سفید کردن دندان‌هایشان اقدام کنند. دراین مدت حساسیت دندان‌ها کاملاً بهبود می یابد و پس از بلیچینگ با حساسیت شدید دندانی مواجه نخواهند شد.

تغییر موقعیت دندان‌ها، التهاب لثه، جرم گرفتن دندان‌ها و ضعیف شدن مینای دندان از جمله عواملی هستند که باعث حساسیت دندان‌ها پس از ارتودنسی می‌شوند. انجام مراقبت‌های پس از ارتودنسی، اهمیت دادن به بهداشت دندان‌ها و محدود کردن استفاده از مواد قندی و اسیدی به بهبود سریع‌تر حساسیت دندان‌ها پس از ارتودنسی کمک می‌کند.

حساسیت دندان بعد از ارتودنسی

اگر دردهای تیز و گذرا به‌ شدت شما را آزار می‌دهد و حالت غیرطبیعی دارد، حتماً باید توسط دندان‌پزشک معاینه شوید و از درمان‌های تخصصی بهره‌مند شوید.

حساسیت لثه‌ها در ارتودنسی

در برخی از بیماران ارتودنسی، لثه‌ها و بافت نرم دهان به علت موارد زیر حساسیت نشان می‌دهند:

 • فشار بیش از حد بریس ارتودنسی به ریشه دندان و لثه باعث التهاب و حساسیت لثه‌ها می‌شود.
 • در برخی موارد، ممکن است در حین تعویض بریس و باندینگ ارتودنسی، آسیب مستقیم به لثه‌ها و بافت نرم دهان وارد شود و باعث التهاب و حساسیت آن‌ها ‌شود.
 • تجمع جرم و پلاک در حاشیه دندان و لثه و فعالیت باکتری‌ها در این قسمت لثه را تحریک می‌کند.
 • حساسیت به آلیاژ نیکل براکت فلزی و یا سرامیکی برخی افرادی را آزار می‌دهد که با انجام آزمایش‌های ویژه‌ای مشخص‌شده و دندان‌پزشک اقدامات لازم را صورت می‌دهد.

تحلیل لثه در ارتودنسی از علل حساسیت دندانی

اگر از حساسیت لثه‌ها در حین ارتودنسی رنج می‌برید، راهکارهای زیر به شما کمک می‌کند:

 • رعایت بهداشت دهان: با روش صحیح، دندان‌ها و بریس ارتودنسی خود را تمیز کنید. استفاده از مسواک نرم و خیلی نرم و محلول ضدعفونی‌کننده ، می‌تواند به کاهش التهاب و حساسیت لثه‌ها کمک کند.
 • استفاده از محلول‌های ضدالتهاب و ضدعفونی‌کننده دهان: استفاده از محلول‌های ضدالتهاب مانند محلول آب و نمک می‌تواند به کاهش التهاب و حساسیت لثه‌ها کمک کند.
 • استفاده از دهان‌شویه حاوی فلوراید: استفاده از دهان شویه حاوی فلوراید می‌تواند به تقویت لثه‌ها و کاهش حساسیت آن‌ها کمک کند.

آیا حساسیت دندانی بعد از ارتودنسی کاملاً خوب می‌شود؟

به‌عنوان نتیجه‌گیری کلی، حساسیت دندان‌ها بعد از ارتودنسی با انواع روش‌های خانگی و دندان‌پزشکی، قابل‌کنترل و درمان است. دندان‌ها حین درمان ارتودنسی و پس از آن نیاز به مراقبت‌های جدی ومنظمی دارند و برای آنکه درگیر مشکلات ارتودنسی نشوید از دندان‌هایتان  به خوبی مراقبت کنید.

دکتر ناصری در مطب خود در اصفهان انواع خدمات ارتودنسی از جمله ارتودنسی زیبایی و ارتودنسی کودکان را ارائه می‌کنند. عزیزانی که ساکن اصفهان نیستند، می‌توانند به‌صورت آنلاین از مشاوره‌های تخصصی ایشان بهره‌مند شوند. برای مشاهده نمونه درمان‌ها و رضایت بیماران قبلی به اینستاگرام دکتر ناصری مراجعه کنید.

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

Call Now Button