ارتودنسی متحرک اصفهان | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

ارتودنسی متحرک دندان در اصفهان

ارتودنسی متحرک دندان در اصفهان یکی از روش‌های پرطرفدار ارتودنسی دندان است. در این روش علاوه بر زیبایی ظاهری نسبت به ارتودنسی ثابت، قابل خارج‌شدن از دهان توسط خود بیمار است. دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان ارتودنسی متحرک را یکی از بهترین روش‌های درمان ارتودنسی دندان می‌داند و در ادامه توضیحاتی در مورد این نوع ارتودنسی شرح داده اند.

تماس و مشاوره با دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان

ارتودنسی متحرک دندان چیست؟

در روش ارتودنسی متحرک بر خلاف ارتودنسی ثابت دستگاه ارتودنسی به دندان‌ها به طور دائم متصل نیستند و بیمار به‌راحتی می‌تواند آن را هر زمان که مایل بود بیرون بیاورد. ارتودنسی متحرک برای درمان ناهنجاری‌های ضعیف تا متوسط دندان‌ها بسیار مناسب است. این نوع ارتودنسی به دلیل راحتی استفاده برای ارتودنسی کودکان بسیار مناسب است. در این مدل ارتودنسی به دلیل استفاده نشدن از براکت و نداشتن سیم کمتر نمایان است و نسبت به ارتودنسی ثابت زیباتر است.

ارتودنسی متحرک اصفهان | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

ارتودنسی متحرک برای چه کسانی نیاز است؟

همان‌طور که گفتیم ارتودنسی متحرک برای درمان همه ناهنجاری‌های دندان مناسب نیست. اگر ناهنجاری شما پیچیده باشد ارتودنسی متحرک نمی‌تواند آن را درمان کند. این نوع ارتودنسی برای مشکلات جزئی و حد متوسط کاربرد دارد. دستگاه ارتودنسی متحرک به نحوی است که مشکلات فکی و ناهنجاری‌های شدید را نمی‌تواند درمان کند. برای درمان ناهنجاری‌های پیچیده و شدید از ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود. در کل می‌توان گفت از ارتودنسی متحرک برای موارد نیز استفاده می‌شود:

  • کج بودن و ناصافی دندان‌ها تا حد متوسط
  • جلو زدگی و عقب بودن دندان‌ها
  • اصلاح فاصله بین دندان‌ها
  • حرکت‌دادن دندان‌ها در سطح جزئی
  • نگهدارنده بعد از ارتودنسی ثابت

ارتودنسی متحرک برای چه کسانی لازم است |دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

مراحل درمان با ارتودنسی متحرک

مراحل درمان ارتودنسی متحرک تقریباً مانند دیگر انواع ارتودنسی است. اگر پزشک شما ارتودنسی متحرک را برای شما پیشنهاد داده است باید مراحل زیر را برای درمان پشت سر بگذارید:

مراجعه حضوری نزد بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان

در ابتدا متخصص ارتودنسی با بررسی کامل دندان‌های شما و مشاهده عکس رادیوگرافی کامل فک و دندان‌ها نوع ارتودنسی متحرک برای شما را تجویز می‌کند. در این جلسه درباره نحوه درمان، قیمت ارتودنسی، طول درمان ارتودنسی، مراقبت‌های قبل و بعد از ارتودنسی و هرگونه سؤال و ابهامی در مورد درمان صحبت می‌شود.

قالب‌گیری دندان‌ها

در این مرحله از دندان‌های شما با روش سنتی یا دیجیتال قالب‌گیری می‌شود و قالب برای ساخت دستگاه ارتودنسی به لابراتوار فرستاده می‌شود. معمولاً 20 روزی زمان می‌برد تا دستگاه ساخته و آماده شود.

تست دستگاه ارتودنسی متحرک

پس از آماده‌شدن دستگاه ارتودنسی متحرک، توسط متخصص ارتودنسی در درهان قرار می‌گیرد تا مناسب بودن آن تست شود. در این مرحله متخصص نحوه کار با دستگاه و توصیه‌های لازم را برای شما شرح خواهد داد.

ویزیت مکرر توسط متخصص ارتودنسی

در طول درمان ارتودنسی بستگی به تشخیص دکتر متخصص هرچند وقت یکبار باید برای مشاهده از میزان پیشرفت درمان و بررسی دندان‌ها به مطب مراجعه کنید. میزان مراجعه به مطب بستگی به میزان ناهنجاری و طول درمان ارتودنسی دارد.

استفاده تثبیت‌کننده ارتودنسی (ریتینر)

پس از پایان درمان ارتودنسی برای ثابت ماندن حالت دندان‌ها باید از نگهدارنده ارتودنسی استفاده کنید. شکل ظاهری ریتینرها همانند پلاک ارتودنسی متحرک است اما نحوه فعالیت آن فرق دارد و فقط برای ثابت ماندن شکل دندان‌ها کاربرد دارد. مدت استفاده آن بنا به تشخیص پزشک در هر شخص متفاوت است.

مراحل ارتودنسی متحرک | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

انواع ارتودنسی متحرک دندان

در درمان ارتودنسی متحرک از روش‌ها و دستگاه‌های مختلفی بر حسب تشخیص پزشک معالج استفاده می‌شود. در ادامه 4 نوع از ارتودنسی متحرک را برای شما شرح خواهیم داد.

ارتودنسی متحرک نامرئی

در این نوع ارتودنسی از پلاک‌ها شفاف (الاینر) که جنس پلاستیکی دارند استفاده می‌شود. این الاینرها حالت شیشه‌ای دارند و هنگامی که روی دندان‌ها گذاشته می‌شوند کسی متوجه آنها نمی‌شود. از این الاینرها برای درمان نامرتبی خفیف دندانی و حرکت دندان‌ها استفاده می‌شود. در این مدل ارتودنسی متحرک هیچ‌گونه سیمی و براکتی وجود ندارد و معمولاً بر حسب تشخیص متخصص ارتودنسی هر 15 روز یکبار عوض می‌شوند تا روند درمان سریع‌تر پیش رود.

ارتودنسی متحرک با پلاک زد (Z)

از روش ارتودنسی برای حرکت دادن دندان‌هایی که عقب‌تر از دیگر دندان‌ها هستند به سمت جلو به کار می‌رود. استفاده از این مدل پلاک ارتودنسی باعث قرارگرفتن دندان‌ها در یک ردیف می‌شود.

ارتودنسی متحرک فانکشنال

در این روش ارتودنسی متحرک افزون بر هموار کردن دندان‌های دو فک، چنانچه فضای فک‌ها برای دندان‌ها کم باشد برای باز شدن فضای بیشتر از این روش استفاده می‌شود. با این روش دیگر نیازی به کشیدن دندان‌ها نیست و این پلاک‌ها با ایجاد فشاری که به فک‌ها می‌آورند سبب جابه‌جایی استخوان فک‌ها می‌شوند.

تثبیت‌کننده‌های متحرک

پس از پایان یافتن دوره درمان ارتودنسی ثابت و متحرک برای اینکه دندان‌ها از جای خود حرکت نکنند و به حالت اول باز نگردند باید تا مدتی از تثبیت‌کننده‌ها (ریتینر)  استفاده شود. جنس تثبیت‌کننده‌ها از پلاستیک است که داری یک سیم است که به دندان‌ها متصل می‌شود و هنگام گذاشتن در دهان اصلاً مشخص نیستند.

انواع ارتودنسی متحرک | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

 مزایای ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک مزایای زیادی نسبت به ارتودنسی نوع ثابت دارد. از مزایای این نوع ارتودنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن ظاهری زیباتر نسبت به ارتودنسی ثابت
  • امکان خارج‌کردن از دهان در مواقع نیاز
  • شفاف و همرنگ بودن دندان‌ها
  • مسواک و نخ دندان کشیدن آسان
  • کاهش احتمال پوسیدگی دندان‌ها

مزایای ارتودنسی متحرک | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

معایب ارتودنسی متحرک

در کنار داشتن مزیت‌های زیاد ارتودنسی متحرک این نوع ارتودنسی معایبی نیز دارد. در روز باید حداقل به مدت 22 ساعت در دهان باشد و فقط هنگام غذا خوردن و مسواک زدن خارج کنید. چنانچه برای مدت زیادی ارتودنسی را از دهان خارج کنید ممکن است روند درمان طولانی‌تر شود و درمان زمان بیشتری ببرد. از این نوع ارتودنسی برای ناهنجاری‌های شدید نمی‌توان استفاده کرد. ممکن است در روزهای ابتدایی استفاده از آن تکلم شما دچار اختلال شود که با مرور زمان حل می‌شود. پس از هر بار برداشتن و قراردادن داخل دهان ممکن احساس درد داشته باشید.

مدت درمان ارتودنسی متحرک

باتوجه‌به اینکه از ارتودنسی متحرک برای درمان‌های خفیف استفاده می‌شود درمان آن نیز کوتاه‌تر از ارتودنسی ثابت است. این مدت کوتاه نیز بستگی به میزان ناهنجاری دندان‌های شما دارد و حدود 1 الی 2 سال طول خواهد کشید. بعد از درمان نیز باید تا مدتی از تثبیت‌کننده‌ها برای ثابت ماندن وضعیت دندان‌ها استفاده کنید.

مدت درمان ارتودنسی متحرک| دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

هزینه ارتودنسی متحرک دندان در اصفهان

قیمت ارتودنسی برای افراد با توجه نوع درمان و نوع پلاک استفاده‌کننده تفاوت دارد. ارتودنسی متحرک معمولاً قیمت کمتری نسبت ارتودنسی ثابت دارند. به‌علاوه بر آن میزان تخصص و تبحر پزشک معالج و شهر و محله‌ای که مراجعه کرده‌اید نیز مهم است. استفاده از لوازم جانبی مثل گسترش‌دهنده، ضربه‌گیر، هدگیر و… را نیز باعث بالارفتن هزینه شما می‌شود. برای اطلاع از قیمت نهایی می‌توانید با مراجعه حضوری و تشخیص نوع درمان توسط متخصص ارتودنسی اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

سخن پایانی:

ارتودنسی متحرک دندان در اصفهان یکی از شیوه‌های درمان برای نامنظمی و ناهنجاری‌های دندان‌ها است. باتوجه‌به درمان‌های مختلف در ارتودنسی تشخیص نوع درمانی که بتواند ناهنجاری را به طور کامل درمان کند باید توسط بهترین متخصص انجام شود. برای شروع درمان هر نوع ارتودنسی پیشنهاد ما به شما دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان است.

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

Call Now Button