ارتودنسی لینگوال اصفهان| دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان |

ارتودنسی لینگوال در اصفهان

ارتودنسی لینگوال در اصفهان که به آن ارتودنسی مخفی نیز گفته می‌شود یکی از شیوه‌های درمانی ارتودنسی ثابت است. در این روش از براکت و سیم ارتودنسی استفاده می‌شود اما به طور مخفی و اصلاً در دهان مشخص نیست. در ادامه با صحبت‌های دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان پیرامون ارتودنسی پشت دندانی همراه باشید.

تماس و مشاوره با دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی در اصفهان

ارتودنسی لینگوال در اصفهان

در ارتودنسی لینگوال شیوه درمان مانند ارتودنسی دندان است و یکی از انواع ارتودنسی نامرئی به‌حساب می‌آید. در این روش دندان‌ها از داخل فک سیم‌کشی می‌شوند و هنگامی که دهان شخص باز می‌شود اصلاً مشخص نیست. به همین دلیل به آن ارتودنسی پشت دندانی نیز گفته می‌شود. به دلیل مشخص نبودن دستگاه ارتودنسی باعث زیبایی ظاهر دهان شما در حین درمان ارتودنسی می‌شود. در این روش براکت‌های ارتودنسی به پشت دندان‌ها چسبانده می‌شوند و به‌وسیله سیم ارتودنسی و نوارهای الاستیکی به هم متصل می‌شوند. این روش دقیقاً مانند ارتودنسی ثابت است فقط به‌جای چسباندن براکت‌ها روی دندان به پشت دندان چسبانده می‌شوند. ارتودنسی لینگوال برای درمان انواع ناهنجاری‌های خفیف و شدید کاربرد دارد.

ارتودنسی لینگوال اصفهان| دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

ارتودنسی لینگوال چگونه انجام می‌شود

روش کار در ارتودنسی لینگوال مانند ارتودنسی ثابت است. پس از تشخیص پزشک برای درمان ابتدا قالب‌گیری دندان‌ها انجام می‌شود. پس از آماده‌شدن قالب توسط متخصص ارتودنسی در داخل دهان نصب می‌شود. پس از آن در طول درمان تقریباً هر یک ماه یکبار برای معاینه و بررسی میزان حرکت و رفع ناهنجاری‌های دندان‌ها باید به پزشک مراجعه کنید. پس از پایان دوره درمان، به طور کامل دستگاه ارتودنسی باز می‌شود و در صورت نیاز از تثبیت‌کنندة ارتودنسی استفاده می‌شود و پس از آن به طور دائم از داشتن دندان‌هایی صاف و منظم لذت خواهید برد.

تفاوت ارتودنسی معمولی با ارتودنسی لینگوال چیست

همان‌طور که گفتیم روش کار ارتودنسی معمولی با لینگوال تقریباً یکی است. در هر دو مدل ارتودنسی هدف درمان ناهنجاری، شلوغی دندان‌ها، به‌هم‌ریختگی، مشکلات فک‌ها و هرگونه مشکلات مربوط به دهان است. در روش لینگوال براکت‌های ارتودنسی به پشت دندان‌ها (سطح خلفی) چسبانده می‌شوند و سیم و کش‌های ارتودنسی از داخل فک به آنها متصل می‌شود. تفاوت دیگر آن نامرئی بودن ارتودنسی لینگوال نسبت به ارتودنسی معمولی است که به آن ارتودنسی نامرئی نیز گفته می‌شود.

تفاوت ارتودنسی معمولی با ارتودنسی لینگوال چیست |دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

ارتودنسی لینگوال مناسب چه افرادی است؟

این روش از ارتودنسی می‌توان گفت برای همه افراد مخصوصاً بزرگسالان دوست ندارند هنگام باز شدن دهان براکت‌های ارتودنسی مشخص باشد کاربرد دارد. از این ارتودنسی پشت دندانی برای درمان نامرتبی، شلوغی، داشتن فاصله بین دندان‌ها، ناهنجاری‌های فکین و هرگونه ناهنجاری دهان استفاده کرد.

انواع ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال انواع مختلفی دارد و بستگی به نوع براکت استفاده شده دران دارد. این براکت‌ها از نظر شکل ظاهر و نحوه وصل شدن پشت دندان متفاوت هستند. در ادامه محبوب‌ترین براکت‌های استفاده شده در ارتودنسی لینگوال را نام خواهیم برد:

  • لینگوال مدل QT
  • لینگوال مدل STB
  • اینکاگنیتو
  • آی بریسز
  • این اویشن

انواع براکت ارتودنسی لینگوال | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

مزایای استفاده از ارتودنسی لینگوال

این مدل ارتودنسی به‌خاطرداشتن مزیت‌های زیاد توانسته طرف‌داران زیادی جذب کند. در ادامه مزایای این مدل ارتودنسی را ذکر خواهیم کرد.

پنهان بودن ارتودنسی لینگوال

بهترین مزیت ارتودنسی لینگوال مخفی بودن آن است که دلیل انتخاب خیلی از افراد همین است. دیده نشدن این مدل ارتودنسی باعث ایجاد اعتمادبه‌نفس هنگام صحبت‌کردن می‌شود. از طرفی نصب براکت‌ها پشت دندان مانع از ساییده شدن سطح روی دندان و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

ثابت‌بودن ارتودنسی پشت دندانی

روند درمان با ارتودنسی ثابت معمولاً کوتاه‌تر از نوع متحرک آن است. ارتودنسی ثابت نتیجه بهتری در درمان نسبت به ارتودنسی متحرک دارد و از آن برای درمان انواع ناهنجاری استفاده می‌شود.

برطرف‌کردن ناهنجاری‌های شدید با ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی لینگوال قدرت برطرف‌کردن انواع ناهنجاری‌های و انحرافات شدید فک و دندان را دارد. اختلال دندانی مثل کراس بایت و اندر بایت و وجود فاصله بین دندانی با این روش به طور کامل قابل‌درمان هستند.

تغییر رنگ ندادن ارتودنسی لینگوال

به دلیل نصب شدن براکت‌ها در پشت دندان در طول مدت درمان ارتودنسی براکت‌ها باعث تغییر رنگ دندان‌ها نخواهند شد. رعایت بهداشت دهان در طول درمان نیز مانع از رنگی شدن دندان‌ها می‌شود. بااین‌حال اگر براکت‌ها باعث تغییر رنگ شوند پشت دندان‌ها تأثیر می‌گذارد.

مزایای استفاده از ارتودنسی لینگوال |دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

معایب ارتودنسی لینگوال

در کنار داشتن مزیت‌های این نوع ارتودنسی از جمله نامرئی بودن آن معایبی نیز دارد. کارگذاشتن ارتودنسی پشت دندانی به دلیل نصب در داخل فک سخت‌تر از بقیه ارتودنسی‌هاست و زمان بیشتری برای نصب می‌برد. به دلیل سخت بودن نصب آن باید حتما توسط یک متخصص حرفه‌ای انجام شود در نتیجه هزینه بیشتری نسبت به سایر ارتودنسی‌ها دارد. به خاطرنصب در پشت دندان ممکن است با زبان برخورد کند و سبب خونریزی زبان شود که شاید برای فرد آزاردهنده باشد.

چه مراقبت‌هایی بعد از ارتودنسی لینگوال انجام دهیم

پس از پایان درمان ارتودنسی پشت دندانی بهتر است مراقبت‌هایی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها انجام دهیم.

  • کشیدن نخ دندان پس از هر بار غذا خوردن
  • مسواک زدن به‌وسیله بریس نرم حداقل 2 بار در روز
  • استفاده از دهان‌شویه‌های دارای فلوراید
  • پرهیز از خوردن مواد غذایی محکم و سفت

مراقبت‌های بعد از ارتودنسی لینگوال | دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان

هزینه ارتودنسی لینگوال در اصفهان 1401

قیمت ارتودنسی لینگوال نسبت به ارتودنسی ثابت بیشتر است. به دلیل سخت بودن نصب آن نیازمند دکتر متخصص زبردست است. همچنین مدت‌زمان کار گذاشتن آن به دلیل پشت دندان بودن نسبت به سایر ارتودنسی‌ها بیشتر است. قیمت بریس‌های لینگوال نسبت به ارتودنسی معمولی به دلیل طرز ساخت و جنس آن‌ها بیشتر است.

سخن پایانی

ارتودنسی لینگوال در اصفهان یکی از انواع ارتودنسی نامرئی است که به طور ثابت در پشت دندان‌ها نصب می‌شود. علاوه بر دیده نشدن آن، در درمان اکثر ناهنجاری‌های دندان کاربرد دارد. برای مشاوره و رزرو نوبت ارتودنسی با مطب دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان تماس بگیرید.

مقالات ارتودنسی جدید

صفحات بروز رسانی شده

Call Now Button